اگر رسانه‌ها از استقلال مالی و فکری برخوردار باشند، اجازه ظهور فساد را نمی‌دهند
اگر رسانه‌ها از استقلال مالی و فکری برخوردار باشند، اجازه ظهور فساد را نمی‌دهند
استاندار آذربایجان شرقی گفت: قدردان فعالیت تمام رسانه‌ها با هر نگرشی هستیم، اما بر این باور هستیم که اگر رسانه‌ها از استقلال مالی، فکری و سیاسی برخوردار باشند، اجازه ظهور فساد را نمی‌دهند.

به گزارش پایگاه خبری صدای بناب به نقل از ایسنا ، محمد رضا پورمحمدی در دیدار با اعضای جدید هیأت مدیره خانه مطبوعات استان با اشاره به نقش مهم رسانه و مطبوعات در رفع مشکلات جامعه، اظهار کرد: رسانه‌ها باید در جهت‌دهی افکار عمومی و مطالبه از مسئولان برای رفع مشکلات، پیشرو و پیش‌قدم باشند و خانه مطبوعات استان به عنوان یک تشکل مستقل برخاسته از بطن جامعه خبری، به هدایت و اثربخشی این جریان کمک کند.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها نه سخنگوی دولت هستند و نه مخالف دولت، گفت: رسالت اصلی رسانه‌ها، فرهنگ‌سازی، آگاهی‌بخشی، هم‌صدایی با مردم و تلاش برای رشد و توسعه همه‌جانبه جامعه است.

وی اضافه کرد: نقد، ضرورتی برای رفع مشکلات و اصلاح امور است و منتقدان باید به شاخصه‌های نقد سازنده و منصفانه آگاهی کامل داشته باشند.

لازم به ذکر است ، پورمحمدی ، ارتقاء سطح آگاهی و پویایی جامعه و افزایش قدرت بازدارندگی جامعه نسبت به جرایم و تخلفات را از دیگر کارکردها و مسئولیت‌های اصلی مطبوعات و رسانه‌ها برشمرد.

وی با اشاره به سابقه مطبوعات در آذربایجان شرقی، اظهار کرد: بیشترین تعداد مجوزهای صادر شده در حوزه مطبوعات و رسانه‌های کشور، بعد از استان تهران، متعلق به استان ما بوده و این موضوع حاکی از بالا بودن شعور فرهنگی این استان است.

وی بر تقویت عملکرد اقناعی رسانه‌ها و مطبوعات برای جلب همراهی هرچه بیشتر مردم در مقابله با بیماری کرونا تأکید کرد و گفت: رویکرد دستوری، هیچ تاثیری در همراه کردن مردم ندارد و باید با افزایش فعالیت‌های فرهنگی و آگاهی‌بخشی، مشارکت مردم را در مدیریت و کنترل کرونا جلب کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به راه‌اندازی موزه مطبوعات استان به عنوان اولین موزه مطبوعات کشور در آینده نزدیک، بیان کرد: حمایت از فعالیت موزه‌ها از اولویت‌های مدیریت استان است، همچنان‌که در ماه‌های اخیر اجازه بسته شدن موزه‌های کاریکاتور، مشاغل و آثار استاد بهتونی را به‌رغم اقدامات برخی سازمان‌ها ندادیم.

اعضای هیأت مدیره خانه مطبوعات آذربایجان شرقی هم در این دیدار دیدگاه‌های خود را در خصوص مسائل مختلف حوزه رسانه بیان کردند.

حمایت مدیریت ارشد استان از خانه مطبوعات و رسانه‌های رسمی و مجوزدار، افزایش ارتباط و تعامل مسئولان با مطبوعات، راه‌اندازی شهرک رسانه با هدف تامین فضای مناسب برای فعالیت رسانه‌ها، ضرورت اتخاذ تدابیر مناسب برای جلوگیری از کاهش اقبال عمومی به استفاده از رسانه‌های چاپی و لزوم بهره‌مندی مدیران و خبرنگاران استان از برنامه‌های حمایتی وزارت ارشاد در دوران کرونا مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.