تولید ارز دیجیتال در ایران قاچاق برق یارانه ای است/ مصرف انرژی در ایران در سال ۲۰۱۸ با رشد ۶۰ درصد روبرو بوده است/ مراغه قطب استان در داشتن دستگاه ماینر/ با مصرف بهینه برق تابستانی بدون خاموشی خواهیم داشت
تولید ارز دیجیتال در ایران قاچاق برق یارانه ای است/ مصرف انرژی در ایران در سال ۲۰۱۸ با رشد ۶۰ درصد روبرو بوده است/ مراغه قطب استان در داشتن دستگاه ماینر/ با مصرف بهینه برق تابستانی بدون خاموشی خواهیم داشت
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌شرقی در جمع خبرنگاران و صاحبان رسانه استان گفت: تولید ارز دیجیتال با برق یارانه ای نوعی قاچاق محسبوب می شود و با صاحبان دستگاه های بدون مجوز برخورد خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری صدای بناب، اکبر فرج‌نیا ظهر امروز در نشست خبری با رسانه‌های استان اظهار کرد: انرژی برق یک انرژی ارزان قیمت نیست و به هیچ وجه ارزان به دست نمی‌آید بلکه اگر آن را به عنوان صنعت در نظر گرفته شود، می‌توان گفت که یک مواد اولیه  تبدیل به کالا شده و در اختیار مردم به صورت نرخ یارانه‌ای قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه در کل  سال فقط سه ماه از مورخ ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور با محدودیت انرژی در ساعت مشخص روبه رو هستیم، گفت: در فصل زمستان میزان مصرف نصف شده و حتی از ساعت ۱۲ شب به بعد به یک سوم هم می‌رسد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان در تشریح بهره‌وری انرژی در ایران گفت: جیب خالی، پُز عالی وضعیت انرژی کشور است.

وی افزود: ۱۳ هزار و ۸۶۵ میلیون تن نفت خام مصرف انرژی اولیه جهان است، گفت: ۷۰ میلیارد دلار یارانه انرژی در ایران است در حالی که میزان یارانه دو کشور چین و هندوستان به اندازه ایران نیست.

فرج‌نیا خاطرنشان کرد: شدت مصرف انرژی در ایران در سال ۲۰۱۸ با رشد ۶۰ درصد روبرو بوده است.

وی بیان کرد: تولید ارز دیجیتال از بحث برق به نوعی قاچاق انرژی است زیرا مصرفی به عنوان ارز دیجیتال در ایران نداریم و حتی در برخی کشورها هم ممنوع می‌باشد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان ادامه داد: ماینر یک واقعیت اجتماعی است و نمی‌توان کتمان کرد و البته مصرف هم دارد از این‌رو باید به یک راهکار و قانونمندی آن تلاش کرد.

وی به شرایط اتخاذ شده در موضوع ماینر اشاره کرد و گفت: زمان مصرف، مکان مصرف که در شهرک‌های صنعتی، نرخ صادراتی ۱۰۰۰ تومان از جمله شرایط اتخاذ شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان با تاکید بر اینکه مراغه به پایتخت ماینر تبدیل شده است، تصریح کرد: جای نگرانی دارد که یک باغبان به جای کشت و برداشت محصول سالانه از ماینر گوشه باغ جهت به دست آوردن پول‌های زیاد استفاده کند.

وی ادامه داد: اخراج کارگر، کاهش محصولات کشاورزی و غیره از جمله تهدیدات ماینر برای کشور می‌باشد.

فرج‌نیا در پایان  با بیان اینکه ۹۹ درصد دستگاه‌های وارد شده به کشور از مبادی قاچاق و به صورت دست دوم وارد کشور شده است، گفت: متاسفانه چین، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ترکیه ممنوع کردند و همه آنها را به صورت قاچاق وارد کشور کردند.