خرید تضمینی و توافقی ۴۰۰ هزار تن گندم در آذربایجان شرقی
خرید تضمینی و توافقی ۴۰۰ هزار تن گندم در آذربایجان شرقی
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: تولید گندم در استان طی سال جاری به 800 هزارتن خواهد رسید که حدود 400 هزارتن به صورت تضمینی و توافقی توسط کارخانجات آرد خریداری شده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای بناب، علی رخ افروز در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: خرید تضمینی گندم همچنان ادامه دارد و با توجه به این‌که در برخی مناطق کشت پاییزی شروع شده و برخی مناطق در مرحله برداشت هستند، خرید تا آخر شهریور در مراکز خرید ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: در صورتی که در بعضی مناطق تا آن زمان برداشت انجام نشده باشد، خرید از طریق وزارت صمت دنبال خواهد شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان در مورد قیمت خرید نیز گفت: در سال زراعی ۹۹ خرید در همه جا کیلویی ۲۵ هزار ریال است که در برخی مناطق به دلیل خلوص بیشتر تا ۲۵ هزار و ۶۰۰ ریال و در جاهایی که گندم ناخالصی زیاد داشته باشد، زیر ۲۵ هزار ریال خرید انجام شده است.

وی ادامه داد: خرید گندم توسط شرکت غله و تعاونی‌های روستایی انجام می‌شود و این شرکت موظف است هر نوع گندم از نظر درجه خلوص را خریداری کند، اما میزان خلوص گندم در قیمت خرید تاثیرگذار است و پیش بینی می‌شود در سال زراعی ۹۹- ۹۸ نزدیک ۸۰۰ هزارتن گندم تولید شود.

وی افزود: از این میزان، حدود ۲۶۰ هزارتن از طریق شرکت غله در قالب خرید تضمینی و ۱۵ هزار تن توسط شرکت‌های خصوصی به عنوان محصول بذر و حدود ۲۰ هزار تن تا به این لحظه توسط کارخانجات آرد خریداری شده است.

رخ افروز گفت: پیش بینی خرید تضمینی برای امسال حدود ۴۰۰ هزار تن بود که در حال محقق شدن است و انتظار می‌رود از مقدار پیش بینی شده هم بیشتر باشد؛ امسال نسبت به سال گذشته شرایط بهتری داشتیم و حدود ۹۵ درصد پرداخت‌ها انجام شده و بقیه هم با انجام خرید و مهلت ۱۵ الی ۲۰ روزه پرداخت خواهد شد.

قیمت انواع محصولات کشاورزی، دام و طیور در بازار

وی در مورد قیمت انواع محصولات کشاورزی، دام و طیور در بازار گفت: حدود ۸۰ درصد مواد اولیه مرغداری‌ها که همان نهاده‌های دامی است، از کشورهای دیگر و با قیمت دلار وارد می‌شود که با توجه به افزایش قیمت ارز و بحث‌های نقل و انتقال، با کمبود و افزایش قیمت مواد اولیه و در نتیجه کمبود و افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ مواجه شدیم؛ اخیراً مشکل مواد اولیه ذرت و جو حل شده است و باید با نظارت همکاران وزارت صمت بر حمل و نقل، کشتارگاه‌ها و واسطه‌ها از افزایش قیمت جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: قیمت گذاری با احتساب تمامی مراحل تولید در بخش تخصصی سازمان با حضور مرغداران انجام می‌شود و با در نظر گرفتن یک سود معقول قیمت نهایی تعیین می‌شود؛ اما این‌که محصول با قیمت بالاتری به دست مصرف کننده می‌رسد دلایل دیگری دارد که به نظارت سازمان تعزیرات و وزارت صمت بستگی دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان به قیمت محصولات دریایی و ماهی نیز اشاره کرد و افزود: همانند مرغ و تخم مرغ، مواد اولیه برای پرورش آبزیان نیز از خارج از کشور تامین می‌شود و نرخ ارز در قیمت محصول تولید شده تاثیرگذار است.

وی در مورد بیمه کشاورزان گفت: کشاورزانی که ثبت نام کرده‌ و تا به امروز دفترچه تحویل نگرفته‌اند، با پرداخت حق بیمه و مراجعه به شعب سازمان بیمه روستایی شهرستان خود می‌توانند دفترچه بیمه خود را دریافت کنند؛ در این باره مشکل خاصی وجود ندارد.

وی در خصوص محصولاتی مثل گوجه فرنگی، سیب زمینی و خیار و قیمت آنها، بیان کرد: این محصولات جزو محصولات استراتژیک استان نبوده و از قبل میزان تولید آنها بررسی و برنامه ریزی شده و از طریق شهرستان‌ها به روش‌های مختلف به کشاورزان اعلام می‌شود؛ اینکه کشاورزان مازاد مصرف تولید کرده و باعث کاهش قیمت محصول در بازار می‌شوند، به ضرر خود کشاورزان است، اما با این حال دولت سعی می‌کند با خرید به قیمت حمایتی، میزان ضرر کشاورزان را کاهش دهد.

رخ‌افروز گفت: سال قبل قیمت گوجه فرنگی تا دو هزار ریال کاهش پیدا کرده بود که امسال با برنامه ریزی مناسب زیر ده هزار ریال نیامده است و این روند به نفع کشاورزان خواهد بود.

وی در مورد محصولاتی مثل سیب و انگور اظهار کرد: باید خدا را شکرگذار باشیم که در چنین شرایط اقتصادی این محصولات را به وفور داریم؛ در سالجاری بیش از ۳۰۰ هزارتن انگور و حدود ۶۷۰ هزارتن سیب در استان تولید شده که این محصولات نیز مازاد مصرف استان تولید شده است؛ با صادرات این محصولات به استان‌ها یا کشورهای دیگر می‌توانیم سود خوبی برای استان به‌دست آوریم.

وی افزود: با زحمت‌های بخش صنایع تبدیلی و مکانیزاسیون سردخانه‌هایی برای ذخیره سیب مازاد وجود دارد و همچنین برای انگور در شهرستان‌های بناب و ملکان که قطب خشکبار استان و کشور است، مازاد انگور از این طریق به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان در ارتباط با محصول سیر نیز افزود: قیمت این محصول در سال جاری نوسانی خواهد بود و کشاورزان این هشدار را در نظر بگیرند و با برنامه ریزی دقیق سراغ کاشت این محصول بروند.

توصیه در مورد تولید و کشت محصولات پاییزی

وی در ارتباط با تولید و کشت محصولات پاییزی، گفت: کشاورزان باید به آیتم‌ها و مسایلی که کارشناسان جهادکشاورزی ارائه می‌دهند، توجه کنند اولین قدم زمینی است که زیر کشت می‌رود و کشاورزان باید زمین را قبل از کشت کامل و با دقت آماده کنند؛ آماده کردن زمین شامل شخم زنی، دیسک زنی و تسطیح است.

وی ادامه داد: در دومین قدم، خاک زمین باید تغذیه دریافت کند یعنی کشاورزان باید کود مورد تایید کارشناسان را در دوره زمانی مشخص به زمین بدهند. کود ازت به وفور در تعاونی‌های روستایی و مراکز خدمات وجود دارد اما کود فسفات با توجه به این‌که از خارج از کشور و با نرخ ارز نیمایی وارد می‌شود، قیمت بالایی دارد که کشاورزان توانایی خرید آن را ندارند، اما برای مقابله با این مشکل کشاورزان می‌توانند از فسفات بارور دو و سایر مواد استفاده کنند که موجب جذب فسفات موجود در خاک می‌شود.

به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، رخ افروز در پایان سخنان خود تاکید کرد: کشاورزان و به ویژه دیم کاران باید به تاریخ کشت توجه کنند و منتظر بارش باران نباشند، چرا که بعد از کشت هر موقع که بارش‌ها شروع شود بذر شروع به رشد خواهد کرد.