طرح جامع شهری بناب در پیچ و خم اداری گیر کرده است/ آبادانی منطقه وابسته به احیای دریاچه ارومیه است
طرح جامع شهری بناب در پیچ و خم اداری گیر کرده است/ آبادانی منطقه وابسته به احیای دریاچه ارومیه است
نماینده مردم بناب در مجلس گفت: طرح جامع شهری بناب در پیچ و خم اداری گیر کرده است و یکی از دلایل گرانی مسکن در این شهرستان در قیاس با شهرهای مجاور محسوب می شود. امیدوارم این مشکل هرچه زودتر برطرف شود.

به گزارش پایگاه خبری صدای بناب، محمد باقری بنابی اظهار داشت: بحران کرونا تا همین الان به ما نشان داده است که تصمیم گیری متمرکز چه پیامدهای منفی می تواند داشته باشد. استانها در فروردین تعطیل و قرنطینه شدند که در پیک این بیماری نبودند. استان های شمال غربی در فروردین مشکل خاصی نداشتند اما تعطیل شدند و حالا که بیماری در آذربایجان به اوج خود رسیده است، تصمیمی قاطع اتخاذ نمی شود؛ چرا از این تجربه درس نمی گیریم تا اختیارات بیشتری در تصمیم گیری ها به استان ها بدهیم؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: یقین بدانید بحران دریاچه ارومیه در سطح استانی بهتر و کم هزینه تر مدیریت خواهد شد. حوزه انتخابیه شهرستان بناب و شهر خوشه مهر یکی از حوزه های متعددی است که خشکی دریاچه ارومیه آسیب جدی دیده است.

باقری بنابی افزود: کشاورزی و زمین های حاصل خیز دشت بناب سال ها است که گرفتار این معضل است که باعث بیکاری جوانان و کاهش سطح رفاه شده است. در چنین شرایطی باید درباره توسعه مراکز درمانی، اصلاح الگوی کشت، بیمه محصولات کشاورزی تصمیم های مؤثر گرفته شود یا اگر گرفته شده است این تصمیم ها اجرا شود.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی گفت: شهرستان بناب در جنوب شرقی دریاچه ارومیه و به عنوان پل ارتباطی استان آذربایجان شرقی با استانهای آذربایجان غربی و کردستان نیازمند داشتن کنار گذر شرقی است که سال هاست جزء پروژه های بر زمین مانده است که می توان با مشارکت بخش خصوصی آن را تکمیل کرد و نیازمند مساعدت دولت است.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این کمربندی به همراه فرودگاه جنوب استان آذربایجان شرقی می تواند بخشی از زیان های اقتصادی ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه را جبران کند.

وی ادامه داد: در این زمینه هم می توان مشارکت بخش خصوصی را جلب کرد. امروز با تجربه چهل سال گذشته به یقین می دانیم توسعه ملی و استانی و شهری درهم تنیده شده و جدای از هم نیستند. این ها تعارضی با هم ندارند. هر استانی که از مدار توسعه نیافتگی خارج می شود توسعه ملی را یک گام جلوتر می اندازد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: بر این اساس توجه به زیرساخت های توسعه در جنوب استان وسیع آذربایجان شرقی اهمیت ویژه ای دارد. سالها است طرح جامع شهری بناب در پیچ و خم اداری گیر کرده است و یکی از دلایل گرانی مسکن در این شهرستان در قیاس با شهرهای مجاور محسوب می شود. امیدوارم این مشکل هرچه زودتر برطرف شود.

باقری بنابی افزود: اصناف به ویژه رستوران هایی که کباب بناب که برند شناخته شده است و صاحبان این کسب و کار در سراسر کشور از کرونا آسیب دیده اند و امیدوارم دولت اهتمام جدی نسبت به مشکلات آنها و سایر بازاریان داشته باشد.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی گفت: این نکته بارها گفته شده اما بازهم ارزش تکرار دارد که زندگی و معیشت مردم در حوضه دریاچه ارومیه وابسته احیای این دریاچه است.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کشاورزی و کسب و کار و سلامتی و تجارت و در کل آبادانی منطقه وابسته به احیای دریاچه ارومیه است. ضرر و زیان ناشی از خشکی دریاچه ده‌ها برابر بیشتر از احیای آن است. امیداورم مجلس یازدهم که حل مشکلات مردم را در اولویت خود قرار داده در حل مشکل دریاچه ارومیه تصمیم های خوب و مؤثری بگیرد.

وی ادامه داد: از وزیر نیرو به جد می خواهم حق آبه کشاورزان شهرستان بناب و روستاهای آن را و آب شرب را از سدهای علویان و سد بوکان و رودخانه زرینه رود را به طور کامل احیا کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به نمایندگان، تصریح کرد: همچنین باید یادآور شد پدران و مادران جوانان دهه شصتی بخاطر مسائل مسکن، ازدواج و بیکاری این جوانان، دچار مشکلات هستند.

باقری بنابی خاطرنشان کرد: جوانان دهه شصت را دریابید که اکثرا یا بیکار هستند و یا اگر هم شاغل هستند، با درآمد خیلی جزئی امرار معاش می کنند که در شان یک جوان ایرانی نیست.