آذربایجان شرقی؛ پُرمصرف در آب!
آذربایجان شرقی؛ پُرمصرف در آب!
مدیرعامل شرکت‌ آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی، متوسط مصرف آب کشور به ازای هر نفر را ۱۵۰ لیتر در روز اعلام کرد و گفت: متوسط استان ما ۲۲۵ لیتر در شبانه روز است و به همین دلیل جز استان های پرمصرف هستیم .

به گزارش  صدای بناب، به نقل از آناج، محمد خانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران مصرف سرانه آب در استان آذربایجان شرقی برای هر نفر در شبانه‌روز را ۲۲۵ لیتر دانست و اظهار داشت: میانگین استاندارد مصرف سرانه ۱۵۰ لیتر بوده و آذربایجانی‌ها ۷۵ لیتر در شبانه‌روز بیشتر مصرف می‌کنند.

وی گفت: هر شهروند تبریزی روزانه به اندازه ۱۵۰ بطری ۱.۵ لیتری آب مصرف می‌کند.

مدیرعامل شرکت‌ آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی ۶ سد بزرگ، یک هزار و ۵۵۰ حلقه چاه، ۷۰ قنات و ۵۶۰ چشمه را منابع تامین ۱۲ متر مکعب آب در ثانیه برای استان اعلام کرد و افزود: ۶۵ درصد منابع آبی استان را آب های سطحی و باقی را منابع زیرزمینی تشکیل می دهند وبا استفاده از این منابع ۶۹ شهر با جمعیت ۲.۸ میلیون نفری و دو هزار و ۷۳۴ آبادی و روستا نیز با ۱.۲ میلیون نفر جمعیت تحت پوشش خدمات شبکه آب و فاضلاب استان قرار دارند.

مدیرعامل آبفای آذربایجان شرقی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۵ شهر استان از جمله تبریز از نظر تولید و مصرف آب شرب وضعیت سر به سر و شکننده ای دارند و با کمترین اتفاق و موارد پیش بینی نشده همچون مشکلات در شبکه برق، احتمال قطعی آب در آنها بالاست که البته به دنبال بهبود این وضعیت با استفاده از برنامه های بلند مدت هستیم و در بخش روستایی نیز دو هزار روستای استان از لحاظ منابع آبی حتی در وضعیت عالی هستند اما در ۷۰۰ روستا میزان تولید و مصرف سر به سر است.

مدیرعامل آبفای آذربایجان شرقی متوسط مصرف آب کشور به ازای هر نفر را ۱۵۰ لیتر در روز اعلام کرد و اظهار داشت: متوسط استان ما ۲۲۵ لیتر در شبانه روز است و به همین دلیل جز استان های پرمصرف هستیم که وفور منابع آبی یکی از دلایل این مصرف بالاست و متأسفانه به همین دلیل فرهنگ مصرف بهینه در استان حاکم نبوده و مصرف مازاد به نوعی عادت بین شهروندان تبدیل شده است.

وی تأکید کرد: با توجه به تداوم خشکسالی و تبعات مادی و معنوی این مصرف مازاد باید از طریق همه عوامل موثر در فرهنگسازی از جمله رسانه ها استفاده کنیم تا پیش بینی ۱۰ تا ۱۵ درصد صرفه جویی در مصرف برای عبور بدون تنش و دغدغه از تابستان و دوره اوج مصرف آب در آذربایجان شرقی محقق شود.

 انتهای پیام/