آزادی ۶۱۱ نفر از زندانیان آذربایجان شرقی در سال جاری
آزادی ۶۱۱ نفر از زندانیان آذربایجان شرقی در سال جاری
معاون ستاد دیه آذربایجان شرقی، میزان کمک‌های مالی ایرانیان خارج از کشور به ستاد دیه آذربایجان شرقی را بیش از ۲ میلیارد ریال اعلام و اظهار کرد: بیشتر این کمک‌ها از کشور‌های ترکیه، نروژ و آلمان بوده است.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز آذربایجان شرقی رسول هاشمی امروز در نشست خبری با خبرنگاران، گفت: تعداد ۲۰ نفر از خیران و نیکوکاران آذربایجانی مقیم خارج از کشور با مساعدت‌های مالی خود زمینه آزادی تعدادی از زندانیان جرایم غیرعمد استان را فراهم کردند.

وی با اشاره به اینکه امسال تعداد ۶۱۱ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد آذربایجان شرقی توسط ستاد دیه آزاد شده و به آغوش گرم خانواده‌های خود بازگشته اند، افزود: از این تعداد، ۵۹۴ نفر را آقایان و ۱۷ را بانوان تشکیل می‌دهند که مجموع بدهی آنها هفت هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال است.

هاشمی مجموع اعسار کل بدهی‌های زندانیان آزاده شده آذربایجان شرقی در سال جاری را ۶ هزار و ۲۵۵ میلیارد ریال اعلام و اضافه کرد: ستاد دیه آذربایجان شرقی نیز ۲۹۵ میلیارد ریال از شکات جلب رضایت کرده و ۵۴۰ میلیارد ریال نیز از طریق خانواده زندانیان تامین مالی شده است.

به گفته وی از مجموع بدهی‌های زندانیان آزاد شده جرایم غیر عمد آذربایجان شرقی مبلغ ۳۲۸ میلیارد ریال نیز با کمک خیران به طور بلاعوض به شاکیان پرونده‌های مزبور پرداخت شد.

هاشمی با بیان اینکه از مجموع ۶۱۱ زندانی آزاد شده جرایم غیر عمد آذربایجان شرقی تعداد ۳۵۷ نفر مجرم مالی بودند، ادامه داد: تعداد ۲۰۲ نفر مجرم مهریه و ۵۲ نفر مطالبه نفقه زوجه و فرزند مشترک را شامل می‌شود.

وی شهر‌های تبریز، مراغه و اهر را دارای بیشترین تعداد زندانی آزاد شده جرایم غیرعمد در آذربایجان شرقی اعلام کرد.

هاشمی با اشاره به اینکه اکنون تعداد ۲۵۰ نفر زندانی جرایم غیرعمد در آذربایجان شرقی وجود دارد، مجموع بدهی این افراد را چهار هزار میلیارد ریال اعلام و اضافه کرد: چنانچه خیران و نیکوکاران استان زمینه جمع آوری یکهزار میلیارد ریال را فراهم کنند، ستاد دیه می‌تواند تمام این افراد را از زندان آزاد کند.

وی مسن‌ترین زندانی آزاد شده جرایم غیرعمد آذربایجان شرقی را ۷۸ ساله و جوان‌ترین آنها را ۱۸ ساله اعلام کرد.

هاشمی برگزاری جشن گلریزان را یکی از مهترین و موثرترین رویداد‌های ملی و استانی برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد برشمرد و با اعلام اینکه این جشن یک هفته پس از ولادت امام حسن مجتبی (ع) برابر با ۱۸ فروردین ماه برگزار می‌شود، یادآور شد: این جشن در تالار پتروشیمی تبریز برگزار می‌شود.