آغاز برداشت محصول کینوا در شهرستان بناب/ جایگزین کردن محصولات کم آب بر و مقاوم به خشکی در بناب ضروری احساس می شود
آغاز برداشت محصول کینوا در شهرستان بناب/ جایگزین کردن محصولات کم آب بر و مقاوم به خشکی در بناب ضروری احساس می شود
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بناب از آغاز برداشت محصول کینوا در شهرستان بناب با عملکرد 1.6 تن در هکتار خبر داد.

به گزارش صدای بناب، روح اله خیری در حاشیه بازدید از مزرعه ۲ هکتاری محصول کینوای آقای علی مشهدی علیزاده در روستای آخوند قشلاق بناب با اشاره به شرایط اقلیمی، کاهش بارندگی ها در سالهای اخیر در منطقه و لزوم اصلاح الگوی کشت گفت: جایگزین کردن محصولات کم آب بر و مقاوم به خشکی در منطقه احساس می شود که در این راستا مدیریت جهادکشاورزی شهرستان بناب اقدام به ترویج و توسعه کشت گیاهان کم آب بر مثل کینوا و کاملینا کرده است.

وی افزود: گیاه کینوا که به دلیل داشتن فیبر بالا و غنی بودن از انواع مواد معدنی و آنتی اکسیدان به عنوان خاویار گیاهی نیز شهرت دارد به عنوان گیاه شبه غله میتواند در سبد غذایی خانواده جایگزین گندم، برنج و دیگر غلات گردد.

خیری با بیان اینکه دانه کینوا یکی از انواع غلاتی است که به تازگی شناخته شده، افزود: کینوابه شوری زمین و اسیدی یا قلیایی بودن خاک وتنشهای دمایی بسیار مقاوم است و از لحاظ تغذیه بسیار قانع می باشد پس درنتیجه در بسیاری از مناطق قابل کشت بوده و با توجه به نیاز آبی پایین کینوا، می توان با حداقل آبیاری محصول اقتصادی تولید کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بناب گفت: این محصول به صورت نمایشی در سال زراعی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۰ در اراضی زراعی روستای آخوند قشلاق با هدف معرفی گیاه به عموم بهره برداران بخش کشاورزی کشت گردیده است و عملکرد این محصول در شهرستان بناب ۱۶۰۰ کیلوگرم در هکتار کیل گیری گردیده است.

وی افزود: برای یک هکتار زمین زراعی به ۱۵ کیلوگرم بذر دانه کینوا نیاز است که در این مزرعه به صورت مکانیزه و با استفاده از دستگاه ریزدانه کار در ۱۵ اسفند ماه سال ۱۴۰۰ کشت شده است.

خیری با اشاره به نظارت دقیق کارشناسان مکانیزاسیون و زراعت مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان به نحوه کشت و برداشت محصول کینوا افزود: میزان کود پاییزه هنگام شخم محصول کینوا در مزرعه اشاره شده، ۵۰ کیلوگرم اوره، ۵۰ کیلوگرم فسفاته و ۵۰ کیلوگرم پتاس می باشد.

 انتهای پیام / داود زیبائی