آمریکا، انگلیس و رژیم اسرائیل طراح تجاوز به یمن بودند
آمریکا، انگلیس و رژیم اسرائیل طراح تجاوز به یمن بودند
رهبر انصارالله با تأکید بر پایبندی یمنی‌ها به حمایت از مردم مظلوم فلسطین و تأکید بر لزوم اتحاد همه کشورهای عربی و اسلامی مقابل توطئه‌های دشمن گفت که آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی طراحان جنگ ویرانگر علیه یمن بودند اما به هیچ‌یک از اهدافشان نرسیدند.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری تسنیم، «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله عصر دیروز دوشنبه در سخنرانی خود به‌مناسبت نهمین سالگرد آغاز جنگ علیه یمن اعلام کرد که تجاوز به یمن توسط آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی طراحی شد و به‌دست ائتلاف متجاوز به اجرا درآمد. این تجاوز از لحظه اول، تجاوزی خائنانه، بدون توجیه، بدون مقدمه، وحشیانه و جنایتکارانه بود و در چارچوب تلاش برای انداختن منطقه به آغوش صهیونیست‌ها بود.

تجاوز به یمن با هدف خدمت به صهیونیست‌ها و حذف آرمان فلسطین بود

الحوثی افزود: یمنی‌ها در این جنگ ویرانگر هزاران شهید و مجروح و اسیر تقدیم کردند و حماسه‌های شجاعت و دلاوری را سرودند؛ حماسه‌هایی که در تاریخ ماندگار است. تجاوز به یمن در چارچوب یک طرح جامع در منطقه جهت تغییر ساختار منطقه ما و قرار دادن آن تحت حکومت اشغالگران صهیونیست و حذف آرمان فلسطین بود.

رهبر انصارالله تصریح کرد: یکی از اهداف مهم تجاوز به یمن، ایجاد فضا برای رژیم صهیونیستی جهت حکومت در منطقه و تغییر ساختار و چهره منطقه در چارچوب توطئه عادی‌سازی یا «معامله قرن» بود. جنگ متجاوزانه‌ای که علیه یمن انجام شد نه اهداف مشروعی داشت و نه رویه مشروع. ائتلاف متجاوز طی سال‌های جنگ مردم یمن را از طریق محاصره و گرسنگی و انواع توطئه‌ها مورد هدف قرار داد.

نهمین سالگرد جنگ یمن به‌روایت آمار

وی در ادامه به آمار تجاوزات ائتلاف متجاوز علیه یمن طی سال‌های جنگ اشاره و اعلام کرد: تعداد حملات هوایی این ائتلاف علیه یمن به ۲۷۴ هزار و ۳۰۲ مورد می‌رسد که شامل بمباران‌ها و حملات موشکی می‌شود، البته این آمار کامل نیست و تعداد تجاوزات بسیار بیشتر است. در جنگ ویرانگر علیه یمن، ۶۱۳ هزار و ۹۹۲ منزل مسکونی و ۱۸۶ مرکز دانشگاهی ویران شد که برخی از آنها به‌طور کامل نابود شده است.

الحوثی افزود: آیا جنگی که بیش از نیم میلیون خانه و مراکز دانشگاهی و علمی را ویران می‌کند به‌نفع مردم یمن است؟ ائتلاف متجاوز خانه‌های خدا را هم هتک حرمت و ۱۸۴۳ مسجد را تخریب کرد. با وجود خدمات درمانی محدود در یمن، متجاوزان ۴۲۷ بیمارستان و مرکز بهداشتی را ویران کردند که منجر به شهادت شمار زیادی از پرسنل بهداشتی و بیماران شد.

رهبر انصارالله در ادامه گفت: در این تجاوز، ۱۳۳۱ مدرسه و مرکز آموزشی، ۱۴۶ مرکز ورزشی، ۲۶۹ محوطه باستانی و ۶۳ مرکز رسانه‌ای تخریب شده است.

در سطح زیرساخت‌ها هم، رهبر انصارالله اظهار داشت: ائتلاف متجاوز بیش از ۱۲۷۷۵ مزرعه کشاورزی را ویران کرد و ۱۵ فرودگاه را هدف قرار داد، همچنین ائتلاف متجاوز ۳۵۴ ایستگاه و ژنراتور برق و ۷۹۴۰ جاده و پل را هدف قرار داد و تعداد زیادی از شهروندان را به شهادت رساند. ۶۴۷ شبکه و ایستگاه ارتباطی و ۳۳۳۲ مخزن و شبکه آب نیز مورد هدف قرار گرفت.

الحوثی درباره خسارت جنگ به تأسیسات دولتی یمن هم گفت که ائتلاف متجاوز ۲۱۵۵ تأسیسات دولتی، ۴۱۷ کارخانه، ۳۹۷ تانکر سوخت، ۱۲۵۳۴ تأسیسات تجاری و ۴۸۴ مزرعه مرغ و دام را هدف قرار داده است. این تجاوز همه ویژگی‌های زندگی در یمن را تحت تأثیر قرار داد و منجر به شهادت و مجروحیت بیش از ۵۰ هزار غیرنظامی شد که بیشتر آنها زن و کودک بودند، البته تعداد زیادی از رزمندگان هم در میدان به شهادت رسیدند.

خسارات ائتلاف متجاوز در جنگ یمن

اما رهبر انصارالله درباره خساراتی که مبارزان یمنی به ائتلاف متجاوز وارد کردند ابراز کرد: تعداد کشته‌ها و زخمی‌های ائتلاف متجاوز و مزدورانی که برای این ائتلاف کار می‌کردند به ۲۸۲ هزار و ۸۷۹ نفر می‌رسد. خسارات ائتلاف متجاوز در سطح تجهیزات نظامی و ماشین‌آلات هم به ۱۸ هزار و ۳۹۷ مورد می‌رسد، همچنین عملیات‌های پدافند هوایی یمن بالغ بر ۴ هزار و ۵۸۵ عملیات بوده است که نیروهای یمنی توانستند ۱۶۵ فروند هواپیمای جنگی و شناسایی را سرنگون کنند.

به‌گفته رهبر انصارالله تعداد عملیات‌های نیروی دریایی یمن به ۳۸ مورد رسید که بارزترین آنها هدف قرار دادن ناوچه مدینه و کشتی جنگی «سوئیفت» و توقیف کشتی «روابی» بود. تعداد عملیات‌های موشکی نیز به ۱۸۲۸ مورد رسیده است که شامل ۱۲۳۷ عملیات نظامی و رزمی و ۵۸۹ عملیات در خارج از مرزها می‌شود. عملیات‌های پهپادی هم بالغ بر ۱۲۰۰۹ عملیات تهاجمی و شناسایی بوده است. اکثر عملیات‌های پهپادی در چارچوب مأموریت‌های رزمی دفاعی و تهاجمی از جمله ۹۹۷ عملیات در خارج از مرزها بوده است.

سلاح‌های آمریکایی در جنگ یمن

رهبر انصارالله تصریح کرد: دشمنان از ابتدا می‌خواستند یمن را از دستیابی به سلاح برای دفاع از خود محروم کنند و این درحالی بود که ائتلاف متجاوز از انواع سلاح‌های ممنوعه بین‌المللی برای تجاوز به یمن استفاده می‌کرد، در این میان آمریکایی‌ها برای فروش سلاح به عربستان و امارات مبالغ هنگفتی از آنها گرفتند و بزرگترین معاملات تسلیحاتی را منعقد کردند که باید به آنها «معامله قرن» گفت.

عبدالملک الحوثی با اشاره به اینکه مردم یمن هنوز هم در نتیجه تجاوز و محاصره شدیدی که به آنها تحمیل شده است متحمل درد و رنج زیادی هستند تأکید کرد که ائتلاف متجاوز با وجود این حجم از ویرانگری اما به هیچ‌یک از اهداف خود نرسید واین ائتلاف مدعی بود طی دو هفته به اهداف خود می‌رسد اما در همه نقشه‌های خود شکست خورد.

وی در ادامه با تأکید بر صلح‌طلبی یمنی‌ها گفت که مردم یمن به امنیت ملی عربی و امت اسلامی اهمیت زیادی می‌دهند و خواستار امنیت و ثبات در همه کشورهای عربی و اسلامی هستند. این‌که برخی کشورهای عربی از توانایی‌های خود برای خدمت به توطئه‌های آمریکا و اسرائیل استفاده کنند، یک مصیبت بزرگ برای امت اسلامی است. آمریکایی‌ها همچنان به توطئه‌ها و مداخلات خود جهت ایجاد نزاع داخلی در کشورهای عربی و اسلامی ادامه می‌دهند و تجاوز علیه یمن هم توسط آمریکا، انگلیس و رژیم اسرائیل طراحی شد و در چارچوب طرح هدف قرار دادن منطقه بود.

یمن کنار فلسطین می‌ماند

الحوثی اضافه کرد: یمن به تفاهم و صلح با همه کشورهای عربی و اسلامی پایبند است و هیچ گرایش خصمانه‌ای مقابل آنها ندارد. ما همچنین از همه طرف‌هایی که در این شرایط سخت کنار یمن ایستادند و در رأس آنها جمهوری اسلامی ایران، حزب‌الله، عراق و همه آزادگان جهان قدردانی می‌کنیم و به آنها درود می‌فرستیم.

وی در پایان به حمایت دائمی یمنی‌ها از مردم فلسطین اشاره و تأکید کرد: عملیات‌های نظامی ما برای حمایت از مردم فلسطین ادامه خواهد داشت و یمن با ایستادن کنار ملت فلسطین موضعی شرافتمندانه اتخاذ کرد، همچنین رسانه‌های یمن هم همه توان خود را برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین به‌کار گرفته‌اند.

مرکز حقوق بشری «عین الانسانیه» (وابسته به دولت صنعاء) دیروز دوشنبه جدیدترین آمار از تلفات ناشی از حملات ائتلاف سعودی ـ آمریکایی به مردم یمن را منتشر کرد که طبق آن طی ۹ سال تجاوز ائتلاف سعودی ـ آمریکایی به یمن، ۱۸ هزار و ۳۸۱ نفر شهید و ۳۱ هزار و ۶۴۴ نفر هم زخمی شدند.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم