آمریکا و انگلیس در جنایات «اردوگاه النصیرات» نقش داشتند
آمریکا و انگلیس در جنایات «اردوگاه النصیرات» نقش داشتند
سخنگوی وزارت خارجه گفت: در بسیاری از گزارش‌ها اینگونه مطرح شده که نیروهای نظامی و اطلاعاتی امریکا و انگلیس هم در جنایات «اردوگاه النصیرات» نقش داشتند.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری مهر، «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری، در مورد جنایات اردوگاه النصیرات، اظهار داشت: جنایت هولناک رژیم صهیونیستی در این اردوگاه را شدیداً محکوم می‌کنیم. در بسیاری از گزارش‌ها اینگونه مطرح شده که نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا و انگلیس هم در این عملیات نقش داشتند. این بیانگر این است که در یک عملیات سه گانه بیش از ۷۰۰ نفر از شهروندان فلسطینی به شهادت رسیدند که این یک آبروریزی بزرگ برای رژیم صهیونیستی است.

وی ادامه داد: این عملیات وحشیانه به شدیدترین عبارات از منظر جمهوری اسلامی ایران محکوم است.

جابه‌جایی چند قاتل در کابینه رژیم صهیونیستی

سخنگوی وزارت خارجه گفت: در ارتباط با موضوع آتش‌بس آنچه مسلم است ۸ ماه جنایت جنگی صهیونیست‌ها علیه شهروندان فلسطینی با حمایت تمام عیار دولت آمریکا صورت گرفته است و در این مدت آمریکا با حمایت‌های نظامی، سیاسی و تبلیغاتی در کنار این رژیم بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد آتش بس در غزه گفت: هشت ماه جنایت جنگی رژیم صهیونیستی در نوار غزه با حمایت تمام عیار آمریکا از آغازین روز صورت گرفته است. هیچ‌گونه از شواهد نشان نمی‌دهد که آمریکا در برقراری آتش بس جدی است. اگر ذره‌ای صداقت در دولت آمریکا وجود دارد باید از ارسال تجهیزات نظامی به این رژیم اجتناب کند.

کنعانی تصریح کرد: استعفاهای مکرر در کابینه رژیم صهیونیستی نشاندهنده فروپاشی داخلی و عدم دستیابی این رژیم به هیچکدام از اهداف خود است و نشاندهنده شکست‌های راهبردی این رژیم است. البته جابه‌جایی چند قاتل در کابینه رژیم صهیونیستی تغییری در وضعیت فلسطین ایجاد نخواهد کرد.

ابلاغ دستورالعمل‌های لازم جهت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خارج کشور

کنعانی در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور، افزود: ملت ایران در پس یک رخداد تلخ و از دست دادن رئیس جمهور خدوم در آستانه برگزاری یک انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته‌اند. دستگاه دیپلماسی در جهت افزایش مشارکت ایرانیان خارج از کشور از مدتی قبل اقدامات اولیه خود را انجام داده است. دستورالعمل‌های لازم جهت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و حضور حداکثری ایرانیان در خارج از کشور به همه سفارت خانه‌ها ابلاغ شده است.

وی گفت: وزارت خارجه معتقد است شهروندان ایرانی خارج از کشور که بخش مؤثر جامعه ایرانی هستند باید این حق را به راحتی داشته باشند و در انتخابات شرکت کنند و با حداکثر تسهیلات رأی خود را به صندوق بیندازند. در این راستا کمیته‌های شکل گرفته است. زمینه سازی های لازم هم در کشورهای که انتخابات در آنجا برگزار می‌شود برای ایجاد شرایط امن انجام خواهد شد.

فشار کشورهای غربی باعث منحرف کردن آژانس از کارکرد خود شده است

کنعانی با اشاره به فشار غرب به ایران در زمینه هسته‌ای، تصریح کرد: طبیعی است اقدامات برخی طرف‌های اروپایی علیه ایران در مورد موضوع هسته‌ای اقدامات غیر سازنده از سوی طرف‌هایی است که خود در ارتباط وضعیت موضوع هسته‌ای و برجام‌متهم اول و آخر هستند. ایران به قوانین و مقررات و معاهدات بین المللی پایبند است و فعالیت هسته‌ای خود در چارچوب توافق با آژانس بین المللی و معاهدات بین المللی و ان پی تی عمل می‌کند. فشار کشورهای غربی باعث منحرف کردن آژانس از کارکرد و حرفه‌ای خود شده است.

وی در مورد اینکه آیا اروپا به دنبال فعال کردن مکانیسم ماشه است، گفت: اینکه در نیت اروپا چه می‌گذرد، نیت خوانی نمی‌کنم. به رفتارهای سازنده عکس العمل سازنده نشان خواهیم داد و در مقابل رفتارهای غیر سازنده عکس العملی مطابق قوانین بین الملل خواهیم داشت.

وی درباره کمیته کنسولی اربعین حسینی و اقدامات انجام شده در این خصوص، گفت: وزارت خارجه ایران به عنوان مسؤول کمیته سیاسی و کنسولی ستاد اربعین، برگزاری راهپیمایی باشکوه اربعین حسینی را با جدیت از ماه پیش محل توجه قرار داده است. این کمیته از چند ماه پیش در وزارت خارجه شکل گرفته و نمایندگی‌های ذیربط تاکنون در محل وزارت خارجه حضور بهم رسانده‌اند. دستورالعمل‌ها صورت گرفته و شرح وظایف نمایندگی‌ها روشن و مشخص و به مسؤولین ابلاغ شده است. همچنین مذاکرات لازم با مقامات عراق انجام شده است. ما از ماه‌های پیش عملاً خودمان را برای کمک مؤثر به برگزاری مراسم حماسی اربعین آماده کرده‌ایم.

وی در خصوص پرونده قضائی علیه آمریکا توسط خانواده‌های قربانیان گروهک تروریستی پژاک نیز، گفت: من از جزئیات پرونده اطلاع ندارم اما اینکه در منطقه برخی طرف‌ها از گروه‌های تروریستی به عنوان ابزار سیاسی در مسیر تحقق اهداف غیر مشروع خود استفاده می‌کنند، این تخریب کننده امنیت منطقه‌ای است.

وی درباره درخواست بحرین برای عادی سازی روابط گفت: ضمن تشکر از مقامات عالی دولت بحرین در ابراز همدردی با دولت و ملت ایران و اعزام هیأتی به تهران جهت ابراز همدردی، ما مواضع بحرین را شنیدیم و محل توجه در مسیر مدیریت و از سرگیری روابط سیاسی دو کشور قرار خواهیم داد.

کنعانی در مورد دستگیری خبرنگاران پوشش مراسم حج، گفت: در این باره از همان ابتدای این رخداد، سرکنسولگری ما در جده پیگیر بودند. بلافاصله نمایندگی سیاسی و کنسولی ما در این باره فعال شدند. سفیر ما شخصاً در این زمینه ورود کرد. در تهران گفتگوهای لازم با سفیر عربستان انجام شد. تلاش حداکثری دستگاه دیپلماسی این بود که مشکل رفع شود. در این رابطه مقامات دولت عربستان دلایلی را مطرح کردند که ما آن را در چارچوب سوءتفاهم مطرح کردیم. متأسفانه نتیجه تلاش‌های ما در آن بازه زمانی به نتیجه مطلوب نرسید و این خبرنگاران به کشور بازگشتند.

روند گفتگوهای دیپلماتیک ایران و مصر ادامه دارد

وی در مورد روابط با مصر، گفت: روند گفتگوهای دیپلماتیک ایران و مصر در عالی‌ترین سطح دیپلماتیک تا قبل از شهادت وزیر امور خارجه ادامه داشت و پس از شهادت برادر عزیزمان آقای امیرعبداللهیان نیز این گفتگوها ادامه دارد. دو طرف بر نقشه راه دو رئیس جمهور بر رفع موانع روابط دو کشور تاکید دارند. امیدواریم در کنار این روند نتایج مطلوب به دست آید.

کنعانی با اشاره به اقدام متناسب ایران علیه قطعنامه ضدایرانی در نشست شورای حکام، گفت: شما را به توضیحات و مواضع رئیس محترم سازمان انرژی اتمی ارجاع می‌دهم. دیدگاه‌ها روشن بود و طرف‌ها حتماً پیام‌ها را دریافت کردند.

وی درباره افتتاح سرکنسولگری ارمنستان در تبریز و فعالیت سرکنسولگری ایران در قاپان، توضیح داد: دو کشور ایران و ارمنستان در سال‌های گذشته در ارتباط با تأسیس متقابل سرکنسولگری‌های خود در تبریز و قاپان توافقنامه‌ای را امضا کرده بودند و سرکنسولگری ایران در جریان سفر شهید امیرعبداللهیان رسماً افتتاح شد. در آخرین سفری هم که وزیر خارجه شهید به ارمنستان داشتند، موافقت ایران با گشایش متقابل سرکنسولگری ارمنستان در شهر تبریز به اطلاع مقامات این کشور رسید و طرف ارمنی در حال انجام مقدمات لازم برای گشایش سرکنسولگری است. فعالیت حرفه‌ای ایران در قاپان در چارچوب شرح وظایف به خوبی در حال انجام است و خدمات کنسولی به همه مراجعان ایرانی انجام می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد دستگیری شهروند ایرانی در فرانسه، گفت: وزارت خارجه اطلاع روشن و نزدیکی از وضعیت شهروند ایران در فرانسه دارد. از آغازین دقایق اطلاع سفارت ما در فرانسه، تلاش برای آزادی این شهروند انجام و اقدامات دیپلماتیک صورت گرفته است. گفتگو با سفیر فرانسه در تهران انجام شد. یادداشت رسمی در این زمینه صادر شد. توصیه‌های لازم برای ادامه پیگیری‌ها تا زمان آزادی کامل این شهروند انجام شده است. شخصاً با سفیر ایران در فرانسه گفتگو کردم. این موضوع به طور جد در دستور کار دستگاه دیپلماسی تا زمان آزادی این شهروند قرار دارد.

وی در مورد ابتکار عمل ایران در نشست دی ۸، افزود: باقری در جریان این نشست ۹ پیشنهاد را مطرح کرد. ایران استفاده از سازوکارهای چندجانبه به ویژه در حوزه کشورهای اسلامی جهت تحت فشار قرار دادن رژیم صهیونیستی را در دستور کار دارد.

کنعانی در مورد تغییر سرکنسول افغانستان در مشهد گفت: این یک اتفاق ویژه‌ای نیست. تسلیم مقامات سرپرست برای تغییر سرکنسول و اعلام وزارت خارجه ایران مبنی بر اینکه هرگونه جابجایی تابع سازوکارهای کنوانسیون وین قابل انجام است و ایران مشکلی برای این منظور ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به نشست کمیته تماس منطقه‌ای برای افغانستان در تهران، اظهار داشت: این نشست در تهران به ابتکار ایران در ۲ روز انجام شد. موضوع گفتگو هم متمرکز بر تحولات افغانستان بود. این نشست در تداوم نشست‌هایی بود که در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی با توجه به رخدادها در افغانستان که منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد برگزار شد. ایران مبدع برگزاری این نشست بوده است.

وی با اشاره به عدم مشارکت طرف افغانستانی در این نشست گفت: عدم مشارکت آنها به رغم دعوت تابع تصمیم مقامات سرپرست افغانستان بوده است. آنچه که مورد تاکید ایران بوده کمک به تامین صلح و ثبات در افغانستان بوده است. تحولات این کشور و هرگونه خلل در وضعیت امنیتی افغانستان محصور باقی نخواهند ماند و وضعیت منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در ارتباط با دیگر سازوکارهای منطقه‌ای در مورد افغانستان هم همانگونه که ایران نشان داده در سازوکارهای چندجانبه که دارای هدف تحکیم ثبات در افغانستان است، ایران مشارکت سازنده در سطح عالی داشته و رویکرد خود را ادامه خواهد داد.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر