افزایش ۴۰ درصدی کشفیات مواد مخدر در آذربایجان شرقی
افزایش ۴۰ درصدی کشفیات مواد مخدر در آذربایجان شرقی
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی از کشف ۵ تن موادمخدر در استان طی امسال خبر داد و گفت: این میزان کشفیات در مقایسه با سال قبل ۴۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش صدای بناب به نقل از  خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز آذربایجان شرقی رنجبر به تشدید اقدامات مقابله‌ای در مبادی ورودی و خروجی و همچنین اجرای طرح ساماندهی و جمع آوری معتادان متجاهر در استان آذربایجان شرقی اشاره و اظهار کرد: این طرح‌ها از ۱۵ اسفند آغاز شده و تا ۳۱ فروردین ماه ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه پدیده شوم مواد مخدر و روان گردان ها نسل بشر را تهدید می‌کند گفت: ۲۰۰ کشور قربانی این پدیده بوده و ۳۰۰ میلیون نفر به طور مستقیم درگیر آن هستند.

رنجبر با بیان اینکه کشورمان در مسیر ترانزیت این کالا قرار دارد افزود: قرارگرفتن در همسایگی کشوری که سالانه بیش از ۹ هزار تن مواد مخدر تولید می‌کند خطرات بسیاری دارد و کشور ما به تنهایی و بدون کمک دیگر کشورها در مقابل تهدیدات ناشی از مواد مخدر ایستاده است.

وی اضافه کرد: مواد مخدر در کنار آسیب‌های و خسارات مالی که به دنبال دارد موجب افزایش بیماری‌های جسمی ، روانی و عفونی می‌شود ضمن اینکه ۶۵ درصد همسرآزاری ها، ۵۵ درصد طلاق ها، ۳۰ درصد کودک آزاری‌ها و ۲۵ درصد قتل‌های عمد به نوعی با اعتیاد و مواد مخدر در ارتباط هستند.

رنجبر بیان کرد: به رغم اینکه نزدیک به ۴ هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز در راه مبارزه با مواد مخدر داده ایم اما مواد مخدر همچنان وجود دارد و دلیل این موجودیت تقاضا برای آن است از این رو یکی از راهکار‌های اصلی برای برون رفت از این پدیده شوم و تهدیداتش تلاش برای کاهش تقاضاست.

وی به طرح ساماندهی محلات آسیب پذیر در استان اشاره کرد و گفت: این محلات شناسایی و شناسنامه دار شده اند و جمعیت ساکن در این محلات تحت آموزش قرار می‌گیرند تا آنها را نسبت به اثرات و عواقب شیوع اعتیاد و مصرف مواد مخدر آشنا کنیم.

رنجبر از اجرای طرح نوروزی مبارزه و جمع آوری خرده فروشان و ساماندهی معتادن متجاهر در این ایام خبر داد و گفت: قانون مبارزه با مواد مخدر با توجه به تنوع مواد مخدر موجود در جوامع و تغییر لحظه‌ای آنها باید لحظه به لحظه تغییر کند.

وی همچنین از وجود ۲۸۳ مرکز درمانی اعتیاد در استان خبر داد و گفت: از مجموع ۱۵۰ هزار معتادی که در استان وجود دارد ۶۹ هزار نفر در این مراکز درمانی تحت درمان قرار دارند.

  • منبع خبر : خبرگزاری صداو سیما مرکز آذربایجان شرقی