انتخابات مهمترین ابزار تجلی اراده و حاکمیت ملت است
انتخابات مهمترین ابزار تجلی اراده و حاکمیت ملت است
خطیب موقت نماز جمعه تهران انتخابات را مهمترین ابزار تجلی اراده و حاکمیت ملت دانست و گفت: مشارکت در انتخابات نماد اراده ملت برای تعیین سرنوشت خود است.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران ضمن گرامیداشت علامه طباطبایی گفت: علم و دانش برجسته‌ترین مقوله در خطبه‌ی متقین است. در هفته‌ی کتابخوانی قرار داریم. اینکه سکاندار هوشمند انقلاب اسلامی بر توسعه علمی کشور و تجاری سازی علم تاکید دارند، از متن آموزه‌های قرآن است. تفسیر المیزان یک دایره المعارف اسلامی است که مسائل پیچیده کلامی، فلسفی، سیاسی، اجتماعی و… است که با الهام از آیات قرآن کریم تفسیر نموده است.

 

امام جمعه موقت تهران، خاطرنشان کرد: او با الهام از اندیشه ژرف و تفکر قرآنی خویش در محضر قرآن کریم و پیامبر اعظم (ص) و خاندان علم، عصمت و طهارت حضور یافت و شخصیت انسانی، علمی، قرآنی و ملکوتی او شکل گرفت و به معنای واقعی کلمه، جان و روح او از کلمه «وَلَا تَقْفُ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ» سیراب شده بود و در پرتوی عالی‌ترین حیات عقلانی، علمی و برهانی قدم برمی‌داشت.

 

وی ادامه داد: او با آراستگی به عالی‌ترین مدارج ایمان و عمل صالح قله‌های رفیع تقوا را فتح کرد و مرزهای دانش، علم و معرفت را درنوردید. این عالم بزرگوار و شخصیت‌های در تراز او، ترجمان روشنی از خطبه متقین «از خطبه‌های مشهور امیر مؤمنان علی (ع)» هستند. طبق این خطبه، دانش آموختگان در مدرسه قرآن، پیامبر عظیم القدر اسلام و خاندان عصمت و طهارت آراسته به فضائل هستند.

 

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد، با اشاره به ابعاد شخصیتی انسان‌های متقی، بیان کرد: منطق برهانی، سخن و قول سدید، اندیشه مبتنی بر اصول و مبانی مستحکم، میانه‌رو و معتدل، اعتدال تمام زوایای آشکار و پنهان زندگی چنین انسانی را فرا گرفته است و در این قله رفیع از کمال در اوج تواضع و فروتنی، عالی‌ترین مرتبه عبودیت و بندگی قرار دارند و دیده از آنچه خدا نمی‌پسندد، پوشیده‌اند.

 

وی ادامه داد: آن‌ها عالی‌ترین سطوح طهارت در اندیشه و اخلاق و رفتار را به نمایش گذارده‌اند، این عالی‌ترین ویژگی این مردان الهی است.

 

خطیب موقت نماز جمعه تهران، تصریح کرد: حضرت آیت الله مرعشی نجفی در تبیین ابعاد شخصیت این حکیم الهی به این نکته اشاره می‌کنند که او در رفتار و سجایای اخلاقی مربی انسان‌ها بود و پیش از آنکه کلام و قلم او راه را برای هدایت افراد جامعه هموار کند، رفتار او مربی انسان‌ها بود.

 

وی افزود: شخصیت‌هایی مانند امام بزرگوار و حضرت آیت الله بهجت، مردانی که شما شاهد بودید و حیات الهی آن‌ها را رصد کردید، فرزانگان تربیت یافته در مدرسه قرآن و اهل بیت هستند. شهید بزرگوار آیت الله مطهری، آیت الله شهید بهشتی شهید متفکر برجسته انقلاب اسلامی، آیت الله مصباح یزدی فیلسوف و حکیم برجسته حوزه علمیه قم و جهان تشیع از شاگردان برجسته علامه طباطبایی هستند. این شخصیت‌ها در پرتو این چهره برجسته آراسته به فضائل، دانش و معرفت تربیت شده‌اند.

 

مشارکت در انتخابات نماد اراده ملت برای تعیین سرنوشت خود است

 

وی در ادامه به دیدار اخیر اعضای شورای نگهبان با رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب در دیدار اعضای شورای نگهبان به مقوله انتخابات و ضرورت فراهم آوردن زمینه مشارکت پرشور مردم اشاره فرمودند و در آغاز سال جاری به چند راهبرد امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت در انتخابات پرداختند، مشارکت از آشکارترین نوع مشارکت سیاسی در جوامع مردم سالار است و نماد اراده ملت برای تعیین سرنوشت جمعی و سیاسی خود می‌باشد.

 

انتخابات مهمترین ابزار تجلی اراده و حاکمیت ملت است

 

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: مشارکت گسترده سیاسی شهروندان، گروه‌ها و احزاب در انتخابات نقش تعیین کننده‌ای در تحکیم پیوند دولت و ملت و گردش نخبگانی و جابجایی قدرت ایفا می‌کند و مهمترین ابزار تجلی اراده و حاکمیت ملت است.

 

وی افزود: رقابت سیاسی یکی از مهمترین عوامل افزایش مشارکت و حضور فعال در کنار صندوق‌های رای است. رقابت پیش نیاز مشارکت پرشور می‌باشد که رهبری معظم در دیدار اخیر اعضای شورای محترم نگهبان بر او تاکید فرمودند.

 

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد گفت: در این راستا باید اشاره کنم تصمیمات بعضی از هیات‌های اجرایی، عالمانه، خردمندانه و همسو با این مبانی و اصول نبود و مورد نقد صاحب نظران دغدغه مند و مسئولین ارشد اجرایی قرار گرفت.

 

وی افزود: امیدوارم با برنامه‌ریزی صحیح و احساس مسئولیت دولتمردان و ملت عزیز شاهد حضور اقتدار آفرین ملت بزرگ ایران در انتخابات پیش رو باشیم.

 

فلسطین پاره تن اسلام و غزه پاره تن فلسطین است

 

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد در ادامه به مقاومت فلسطینیان در مقابل صهیونیست‌ها اشاره کرد و گفت: بیش از ۴۰ روز از مقاومت اقتدار آفرین مردم غزه می‌گذرد. فلسطین پاره تن اسلام و غزه پاره تن فلسطین است. خدای بزرگ امام موسی صدر را در جایگاه که زیبنده اوست مقرب دارد، این مرد تحول آفرین می‌فرمود، ما اسرائیل را شر مطلق می‌دانیم، در حد مطالعاتم هیچ نهادی را خطرناک‌تر از این رژیم نمی‌شناسم.

 

وی افزود: شکل‌گیری ماندگاری این نهاد، این رژیم کودک‌کش به حمایت کامل و تمام عیار سیاسی، نظامی و اقتصادی آمریکا است.

 

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: بر اساس پروژه انگلیسی و اعلامیه غیرقانونی بالفور در سال ۱۹۱۹ میلادی زمینه تولد این رژیم منحوس فراهم گردید و با مدیریت انگلستان و در نهایت آمریکا در سال ۱۹۴۸ میلادی تولد نامشروع او شکل گرفت.

 

در عملیات طوفان الاقصی هیمنه رژیم صهیونیستی فروپاشید

 

وی افزود: این رژیم در طول حدود ۷۰ سال با کشتار و قتل‌عام مسلمانان و مسیحیان و اشغالگری و تجاوز سرزمین مظلوم فلسطین را تصرف کرد و با حمایت قدرت‌های غربی و ایالات متحده تا امروز حیات ننگین متزلزل و عنکبوتی او ادامه داشته است.

 

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد تصریح کرد: رژیم اشغالگر یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها و عوامل بحران‌زا در منطقه خاورمیانه و جامعه جهانی بوده است.

 

وی افزود: با پیروزی شگفت انگیز و غرور آفرین اطلاعاتی و نظامی مجاهدان فلسطینی در عملیات طوفان الاقصی، هیمنه اطلاعاتی نظامی دفاعی و امنیتی این رژیم جعلی فروپاشید.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر