بلاتکلیفی صهیونیست‌ها در سومین ماه جنگ غزه
بلاتکلیفی صهیونیست‌ها در سومین ماه جنگ غزه
در شرایطی که مقامات صهیونیست با وجود گذشت ۳ ماه از جنگ غزه هنوز قدرت اتخاذ یک موضع و تصمیم واحد درباره اداره این جنگ را ندارند، منابع رسانه‌ای رژیم اشغالگر از اختلاف شدید در کابینه جنگ اسرائیل خبر می‌دهند.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری تسنیم، در شرایطی که جنگ غزه نیز نتوانسته است مقامات صهیونیست را حتی به‌صورت موقت متحد کند، نهاد موسوم به سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل به نقل از وزرای ارشد کابینه این رژیم اعلام کرد که کابینه جنگ اسرائیل دوام نخواهد آورد و تلاش‌هایی برای تحمیل مسئولیت شکست در ۷ اکتبر به نهاد امنیتی وجود دارد و همچنین با هماهنگی بنیامین نتانیاهو (نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی) برنامه‌ای برای هجمه علیه «هرتزی هالیوی» رئیس ستاد ارتش طراحی شده است.

«یائیر لاپید» رئیس اپوزیسیون رژیم صهیونیستی در این زمینه با انتقاد از جلسه اخیر کابینه این رژیم اعلام کرد: همه وزرا در تلاشند رئیس ستاد ارتش را مورد هجمه قرار دهند و به او توهین کنند، همچنین نتانیاهو هیچ کاری انجام نمی‌دهد و از نظر من این کابینه نیست بلکه یک «فاجعه داخلی» است.

وی افزود: اسرائیل ارتش قدرتمندی دارد اما کابینه آن ضعیف و بدبخت است و اعضای کابینه جنگی که از ۷ اکتبر تشکیل شده است، دائماً با هم درگیر هستند. «ایتمار بن گویر» وزیر امنیت داخلی از تروریسم حمایت می‌کند و هرگز در خدمت ارتش نبوده است و به همه حمله می‌کند.

«بنی گانتس» عضو ارشد کابینه جنگ رژیم صهیونیستی نیز گفت که حمله وزرا به رئیس ستاد ارتش، با انگیزه سیاسی است و نتانیاهو باید یا وحدت و امنیت اسرائیلی‌ها را انتخاب کند یا سیاست را.

در مقابل حزب لیکود نیز در پاسخ به بنی گانتس اعلام کرد: امیدواریم بنی گانتس به‌دنبال بهانه‌ای برای زیر پا گذاشتن وعده خود نباشد و از کابینه جنگ خارج نشود.

ایتمار بن گویر هم گفت: بنی گانتس حتی در کابینه جنگ هم به مسیر شکست ادامه می‌دهد.

اختلافات شدید در کابینه جنگ صهیونیستی

وب‌سایت عبری والا نیز با اشاره به تشدید اختلافات میان مقامات رژیم اشغالگر اعلام کرد که نشست کابینه جنگ اسرائیل بعد از اختلافات شدید میان رئیس ستاد و تعدادی از وزرا به پایان رسید.

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز در گزارشی فاش کرد، به‌دنبال جلوگیری نتانیاهو از حضور «دیوید بارنیا» رئیس موساد و «رونین بار» رئیس شاباک در کابینه جنگ اسرائیل، اختلافات شدیدی بین نتانیاهو و «یوآو گالانت» (وزیر جنگ رژیم صهیونیستی) رخ داد.

در ادامه این گزارش آمده است، گالانت به نتانیاهو گفته بود که جلوگیری از حضور این مقامات در کابینه جنگ، به امنیت اسرائیل لطمه می‌زند. بعد از حمله وزرا به رئیس ستاد ارتش، مقامات نظامی جلسه کابینه را ترک کردند. رئیس ستاد ارتش تصمیم گرفته بود یک تیم امنیتی تشکیل دهد تا تحقیقات درباره شکست ۷ اکتبر در ابعاد امنیتی و نظامی و اطلاعاتی آغاز گردد.

این درحالی است که نتانیاهو هنوز هم قصد ندارد به سهل‌انگاری و تقصیر خود در شکست ۷ اکتبر اعتراف کند و علاوه بر آن سایر وزرای کابینه وی نیز همچنان درحال متهم کردن یکدیگر هستند و به مسئولیت خود در فاجعه بزرگی که برای صهیونیست‌ها رقم خورده است، اعتراف نمی‌کنند.

گفته می‌شود پس از انتصاب «شائول موفاز» وزیر جنگ پیشین اسرائیل توسط رئیس ستادکل ارتش رژیم صهیونیستی به‌عنوان مسئول کمیته تحقیقات نظامی شکست اسرائیل در روز عملیات طوفان الاقصی، برخی از وزرای کابینه نتانیاهو شدیداً به این اقدام اعتراض کردند.

بر همین اساس میری رگو، وزیر حمل‌ونقل، ایتمار بن گویر، وزیر امنیت داخلی، دودی ام سالم وزیر هماهنگی امور کنست و کابینه و چند تن دیگر از وزرای کابینه نتانیاهو، با متهم کردن هالیوی به دخالت در امور سیاسی، انتخاب موفاز را تلاشی برای تضعیف کابینه نتانیاهو در بحبوحه جنگ غزه دانستند.

این اعتراضات با واکنش یوآو گالانت و بنی گانتس، مواجه شد که درصدد دفاع از هالیوی برآمدند. با بالا گرفتن اختلافات میان نفرات کابینه جنگ و فریاد اعضای حاضر در جلسه بر سر یکدیگر، نتانیاهو تصمیم گرفت پیش از درگیری فیزیکی میان این نفرات، دستور تعطیلی نشست را صادر کند.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم