بهبود وضعیت دریاچه ارومیه/حجم آب به ۱.۷میلیارد مترمکعب رسید
بهبود وضعیت دریاچه ارومیه/حجم آب به ۱.۷میلیارد مترمکعب رسید
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه از بهبود وضعیت دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: حجم آب دریاچه به بیش از ۱.۷ میلیارد مترمکعب رسیده است.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری مهر، محمدصادق معتمدیان عصر پنجشنبه در بازدید از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت دریاچه ارومیه بهبود بوده و حجم آب با افزایش ۱۶۰ میلیون مترمکعبی نسبت به زمان مشابه سال گذشته و حدود ۱.۱ میلیارد مترمکعبی نسبت به ابتدای سال آبی به یک میلیارد و ۷۱۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

 

وی خاطرنشان کرد: همچنین وسعت دریاچه ارومیه به یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع رسیده که ۹۰ کیلومترمربع بیشتر از زمان مشابه سال گذشته و۵۸۶ کیلومتر مربع بیشتر از ابتدای سال آبی جاری است.

 

بهبود وضعیت دریاچه ارومیه/حجم آب به ۱.۷میلیارد مترمکعب رسید

 

بارش‌های مناسب بهاره در انتظار دریاچه ارومیه

 

معتمدیان با اشاره به آغاز رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه از آذرماه امسال از طریق سدهای سه استان اقماری شامل آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان اضافه کرد: تراز دریاچه طبق آخرین آمار به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۳۱ سانتی متر رسیده که ۶ سانتی متر بالاتر از زمان مشابه پارسال و ۴۹ سانتی متر بالاتر از ابتدای مهر امسال (آغاز سال آبی جاری) است.

 

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه ادامه داد: بر اساس پیش بینی‌های هواشناسی بارش‌های خوبی را برای فروردین و اردیبهشت امسال پیش بینی کرده که امیدواریم با تحقق آنها شاهد افزایش حجم آب دریاچه شویم هرچند در تابستان به علت افزایش دما تبخیر آب در دریاچه وجود خواهد داشت.

 

وی با اشاره به اینکه سال گذشته در برخی اوقات روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب تبخیر داشتیم، افزود: برای تحقق شرایط تثبیت آب دریاچه که ۶ میلیارد مترمکعب است، نیازمند برنامه میان مدت هستیم که در ستاد با حضور ۶ وزارتخانه، ۲ سازمان و سه استاندار استان‌های اقماری طرح‌های مربوط به این بخش به تصویب رسیده است.

 

بهبود وضعیت دریاچه ارومیه/حجم آب به ۱.۷میلیارد مترمکعب رسید

 

فاز دوم انتقال آب از سد کانی سیب ماه‌های آتی اتمام می‌یابد

 

معتمدیان با اشاره به توجه ویژه دولت در احیای دریاچه ارومیه، دستور ویژه رئیس جمهور و تخصیص اعتبارات مناسب به موضوع احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد: سال گذشته فقط در حوزه وزارت نیرو، ۳۰ هزار میلیارد ریال جهت تکمیل پروژه‌های سخت افزاری تخصیص داده شد که رقم قابل توجهی است.

 

استاندار آذربایجان غربی اظهار امیدواری کرد که در ماه‌های آینده فاز دوم انتقال آب از سد کانی سیب شامل انتقال آب از بند بادین آباد به میزان ۱۸۰ میلیون مترمکعب به اتمام رسیده و پروژه‌های سخت افزاری پایان یابد.

 

بهبود وضعیت دریاچه ارومیه/حجم آب به ۱.۷میلیارد مترمکعب رسید

 

رویکرد نرم افزاری از مهمترین برنامه دولت در احیای دریاچه ارومیه است

 

معتمدیان تاکید کرد: پس از آن، رویکرد نرم افزاری از جمله مهمترین برنامه‌های دولت در احیای دریاچه ارومیه خواهد بود که امیدواریم با همکاری و مشارکت مردم در مدیریت منابع و مصارف آب نقش آفرینی داشته باشیم.

 

وی ادامه داد: امیدواریم با توجه به منابع آبی توسط مردم و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز، شاهد بهبود وضعیت دریاچه ارومیه باشیم.

 

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: مردم به دریاچه ارومیه علاقه خاصی دارند و به عنوان دغدغه زیست محیطی در کشور مطرح است که با توجه به این امر سعی می‌کنیم که در پروژه‌های سخت افزاری و به ویژه نرم افزاری و کاهش مصرف در حوزه کشاورزی به سمت محصولات کم آب بر پیش برویم.

 

معتمدیان اظهار کرد: طرح‌های پایلوتی در حوزه ارس در این خصوص آغاز شده است که جایگزینی میوه‌هایی مثل سیب در دستور کار قرار گرفته که هم درآمد بیشتر، ا

شتغال بیشتر و کاهش مصرف را دارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر