تأیید مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان در شورای نگهبان
تأیید مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان در شورای نگهبان
سخنگوی شورای نگهبان گفت: یکی از نکات کلی ما راجع به جداول کلی بودجه که براساس ماده ۱۸۲ قانون آیین‌نامه داخلی به‌ضمیمه باید ارسال می‌شد که ما این جداول کلی را نداشتیم ایراد اصل ۵۲ را نسبت به لایحه داشتیم.

به گزارش پایگاه خبری صدای بناب به نقل از خبرگزاری تسنیم، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز (دوشنبه) خود در جمع خبرنگاران درخصوص پایان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور گفت: براساس اصلاحیه قانون آیین‌نامه داخلی مجلس قانون بودجه از امسال به‌صورت دوبخشی تنظیم می‌شود یعنی ابتدا احکام بررسی و مصوب می‌شود در صورت تأیید و تبدیل شدن به قانون براساس آن در بخش دوم جداول و ارقام بررسی خواهند شد.

وی افزود: باتوجه به جلسات بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری جلسات فشرده داشتیم اما تلاش کردیم هر دو رسالت با دقت انجام شود.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: یکی از نکات کلی ما راجع به جداول کلی بودجه که براساس ماده ۱۸۲ قانون آیین‌نامه داخلی به‌ضمیمه باید ارسال می‌شد که ما این جداول کلی را نداشتیم ایراد اصل ۵۲ را نسبت به لایحه داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: نکته کلی دوم این است که برای ما مهم است میان منابع و مصارف تراز وجود داشته باشد، بالاخره منابعی مدنظر است و تعهداتی وجود دارد که این‌ها باید تراز باشند. درخصوص تأدیه بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی یا بودجه دفاعی، درخصوص افزایش بعضی از مزایا یا درخصوص بودجه برخی وزارتخانه‌ها ما نسبت به اصل موضوع نکته‌ای نداریم به‌شرط اینکه منابع تأمین شود، در صورت درنظر گرفتن منابع ما درخصوص‌ اصل موضوع مسئله‌ای نداریم.

طحان نظیف گفت: نکته دیگر این بود که در جای جای متن لایحه بودجه به برنامه هفتم توسعه ارجاع داده شده بود، از آنجا که برنامه هفتم هنوز به تصویب نرسیده و نهایی نشده است برای ما مبهم بود که نسبت به متن غیرنهایی ارجاع داده شده است.

وی گفت: در بند س تبصره ۶ موضوع متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را داشتیم که از محل افزایش یک‌درصدی مالیات بر افزوده درنظر گرفته شده بود که این موضوع خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و از سوی شورای نگهبان تأیید شد.

طحان نظیف درباره ادعای یکی از داوطلبان ردصلاحیت‌شده درخصوص تقاضای دریافت مبلغ نقدی، غیرنقدی با ارزی برای تأیید صلاحیت، گفت: ساحت شورای نگهبان و اعضای آن از این ادعاها مبرّاست، ما تا الآن یک مورد نسبت به اعضاء که هیچ، نسبت به کارکنان هم نداشتیم که کسی مدعی چنین موضوعاتی باشد و اگر موردی باشد ما با جدیت پیگیری می‌کنیم. ما با خود ایشان هم تماس گرفتیم که اسم این دلال‌ها را پیگیری کنیم و تاکنون موفق به ارتباط نشده‌ایم، واقعاً کسانی که موارد و‌ موضوعاتی برای آن‌ها وجود دارد و خودشان هم مطلع هستند درست نیست که چنین ادعاهایی را مطرح می‌کنند.

وی همچنین درباره ردصلاحیت نماینده مرودشت و این‌که گفته شده این ردصلاحیت به‌دلیل انتقاد به دولت بوده است، گفت: ردصلاحیت رشیدی کوچی هیچ ارتباطی با موضوع پیگیری واردات خودرو یا طرح صیانت که هنوز به جایی نرسیده ندارد، خود ایشان در جلسه‌ای که حضور یافتند موارد به اطلاع ایشان رسید و پذیرفتند اما بعد در مصاحبه‌ای که انجام داشتند یک‌ تعریضی داشتند که شاید کمی نسبت به این موضوع مرتبط می‌شد، بنده با ایشان تماس گرفتم و یادآور شدم که “موارد به اطلاع شما رسیده است و شما هم پذیرفتید”، که ایشان هم پذیرفتند و گفتند “اصلاح می‌کنم”.

وی با اشاره به سایر مصوبات شورای نگهبان درباره لایحه بودجه سال آینده خاطرنشان کرد: همچنین در جلسات شورا، افزایش وام ازدواج به ۳۰۰ و ۳۵۰ میلیون تومان تأیید شد، علاوه بر این ۳۰۰ همت برای تسهیلات ازدواج، فرزندآوری و ودیعه و ساخت مسکن به تأیید شورای نگهبان رسید و نیز معافیت مالیاتی درآمدهای کسب‌وکارهای اینترنتی اشخاص حقیقی در سکوهای داخلی تأیید شد.

طحان نظیف ادامه داد: البته نسبت به میزان ارز تخصیص‌یافته به کالاهای اساسی ابهام وجود داشت که باید تعیین تکلیف شود. مالیات بر زمین‌ها و خانه‌های با ارزش بیش از ۳۵ میلیارد تومان خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: واگذاری زمین رایگان به خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر زیر ۲۰ سال، از سوی شورای نگهبان به تأیید رسید.

وی در پایان در پاسخ به پرسشی درباره طرح ادعایی درباره اعلام برخی از فقهای شورای نگهبان به داوطلبان انتخابات شورای نگهبان درباره تأیید صلاحیت به‌شرط تغییر حوزه انتخابیه تأکید کرد: این موضوع ادعاست؛ درباره این انتخابات نیز مهلتی برای اعتراض به نظر شورای نگهبان تعیین شد که برخی از اعتراضات پذیرفته شد و نتیجه آن به‌صورت قطعی و نهایی اعلام شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم