تاکید بر توسعه روابط آذربایجان شرقی و آفریقای جنوبی
تاکید بر توسعه روابط آذربایجان شرقی و آفریقای جنوبی
استاندار آذربایجان شرقی گفت: آفریقای جنوبی به دلیل ویژگی‌های مشترک از اولویت‌های توسعه روابط برای ایران است و آذربایجان شرقی می‌تواند در این زمینه نقش محوری و تعیین‌کننده داشته باشد.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری صداو سیما مرکز آذربایجان شرقی، عابدین خرّم در دیدار با سفیر آفریقای جنوبی در ایران، گفت: ملت ایران یک ملت انقلابی و مسلمان و ملت آفریقای جنوبی هم نماد مبارزه با آپارتاید و یک ملت آزادی‌خواه است و دو ملت ویژگی‌های مشترک زیادی در مبارزه با ظلم و استکبار دارند که زمینه را برای توسعه روابط آنها فراهم می‌کند.

وی افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران همواره از روابط حسنه با تمام کشورهایی که احترام متقابل به همدیگر دارند استقبال کرده و قطعا آفریقای جنوبی از اولویت‌های توسعه روابط برای دولت و ملت ایران است.

استاندار آذربایجان شرقی به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان در حوزه‌هایی نظیر صنعت و معدن، علم و فناوری، بهداشت و درمان و … اشاره کرد و گفت: این استان به دلیل همجواری با کشورهای مختلف و روابط بسیار خوبی که با کشورهایی مانند ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و کشورهای اوراسیا دارد قطعا می‌تواند جایگاه خوبی در ارتباط با کشور دوست آفریقای جنوبی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد:  آذربایجان شرقی یکی از استان هایی است که در آن بیشترین مشارکت در فعالیت های صنعتی، تولیدی و بازرگانی توسط بخش خصوصی انجام می شود و این نشان دهنده فعال بودن این بخش است که می تواند ارتباط بازرگانی و تجاری را از این طریق تسهیل کند و این شرایط می تواند زمینه خوبی برای همکاری‌های فی‌مابین باشد.

استاندار آذربایجان شرقی خواستار معرفی ظرفیت‌های استان به بازرگانان و سرمایه‌گذاران آفریقای جنوبی شد و گفت: تبریز و آذربایجان شرقی در حوزه فرهنگی هم مرکز تمدن در غرب ایران بوده و این ظرفیت موجب شده که مردمانی با فرهنگ و دارای پیشنه علمی و فرهنگی برجسته داشته باشد.

وی اظهار داشت: با وجود محدودیت ها و تحریم هایی که وجود دارد، کشور ما با هدایت رهبری و ایستادگی ملت، همواره رو به رشد و ترقی بوده و با ارتباطی که با کشورهای مستقلی نظیر آفریقای جنوبی داریم می‌توانیم ثابت کنیم که سرنوشت هر ملتی توسط خودشان و بدون وابستگی به قدرت های زیاده خواهی که به دنبال استثمار ملت ها هستند رقم زده شود.

تاکید بر توسعه روابط آذربایجان شرقی و آفریقای جنوبیسفیر آفریقای جنوبی نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به تبریز، گفت: بعد از انقلاب اسلامی، ایران روابط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خود را با نظام آپارتاید قطع و از جنبش آزادی‌خواهی مردم ما در عمل حمایت کرد.

ویکا مازوی کومالو خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران در واقع انقلاب ما بود، چرا که به ما اطمینان داد همان طور که مردم ایران می توانند تغییر ایجاد کنند، مردم آفریقای جنوبی نیز توانایی ایجاد تغییر را دارند و مردم ما ملت ایران را به عنوان الگو برای خود برگزیدند.

وی روابط ایران و آفریقای جنوبی مستحکم توصیف کرد و گفت: جلسات بسیار خوب اقتصادی در تبریز با شرکت های مختلف داشتیم و معتقدیم زمینه حضور این شرکت ها در آفریقای جنوبی وجود دارد، به طوری که با برخی از این شرکت ها برای مراودات اقتصادی توافق هایی نیز انجام دادیم.

آفریقای جنوبی در جنوب قاره آفریقا و در سواحل دو اقیانوس اطلس و هند حدود ۶۳ میلیون نفر جمعیت دارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری صداو سیما مرکز آذربایجان شرقی،