توافق ایران و عربستان بر تحولات مهم منطقه تأثیر می گذارد
توافق ایران و عربستان بر تحولات مهم منطقه تأثیر می گذارد
رئیس سابق سرویس اطلاعاتی عربستان بر تأثیری گذاری توافق با ایران بر تحولات مهم منطقه تاکید کرد.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری مهر، «ترکی الفیصل» رئیس سابق سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی در گفتگو با شبکه فرانس ۲۴ تاکید کرد: پیش بینی می‌کنیم که توافق میان ایران و عربستان بر تحولات منطقه از یمن گرفته تا لبنان و سوریه تأثیر بگذارد.

وی در ادامه افزود: چین ضامن توافق میان ایران و عربستان است و این به معنی دور شدن از آمریکا نیست.

الفیصل در پاسخ به سوال مجری در خصوص اینکه این توافقنامه خوشایند رژیم صهیونیستی نبوده و روند عادی سازی روابط میان ریاض و تل آویو به چه صورت خواهد بود گفت: عربستان برای عادی سازی روابط با اسرئیل شروطی دارد و این شروط مشخص است؛ تشکیل کشور فلسطین دارای حاکمیت به مرکزیت قدس و بازگشت آوارگان فلسطینی.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه پیشتر در نشست منافقین حضور داشته و خواهان براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران شده بود و آیا موضع وی تغییر کرده گفت: من به عنوان یک شهروند عادی، تابع موضع رسمی ریاض بوده و به دنبال منافع کشور هستم.

الفیصل به کمک های عربستان به سوریه در جریان زلزله اخیر این کشور اشاره کرد و گفت: تماس هایی میان مسئولان سعودی و سوری برای هماهنگی در خصوص ارسال این کمک ها صورت گرفته است. چه بسا این اقدام آغاز گام های دیگر برای حرکت به سمت تقویت روابط با سوریه باشد.

پیش از این نیز فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان از توافق امضا شده میان ایران و عربستان استقبال کرده بود.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر،