توقف استفاده ابزاری از شورای حقوق بشر سازمان ملل ضرورت است
توقف استفاده ابزاری از شورای حقوق بشر سازمان ملل ضرورت است
وزیر امور خارجه ادعاهای حقوق بشری برخی کشورهای غربی علیه ایران را فاقد هرگونه اعتبار حقوقی و اخلاقی دانست و خواستار توقف استفاده ابزاری برخی کشورهای غربی از شورای حقوق بشر سازمان ملل شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای بناب به نقل از خبرگزاری مهر، نشست هم اندیشی تحولات بین‌المللی حقوق بشر و رویکرد جمهوری اسلامی ایران در وزارت امور خارجه با حضور رئیس و اعضای کمیته ویژه بررسی حوادث پاییز ۱۴۰۱، برگزار شد.

در این نشست حسین مظفر ضمن تشریح فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته توسط کمیته ویژه منتخب رئیس جمهور برای بررسی جامع و متقن ابعاد مختلف ناآرامی‌های پاییز ۱۴۰۱، بر عزم کمیته مزبور برای ایفای مسئولیت‌ها و وظایف محوله تاکید کرد.

مظفر با بیان این واقعیت که مفهوم حقوق بشر در سطح بین المللی به مثابه ابزاری برای اعمال فشار سیاسی علیه کشورهای مستقل در حال توسعه مورد سو استفاده مستمر برخی کشورهای غربی قرار گرفته است، رویکرد دوگانه و منافقانه آمریکا و متحدین غربی اش در این زمینه را موجب وهن مفاهیم والای حقوق بشر دانست و تصریح نمود که اکنون با نسل کشی فلسطینیان در غزه و حمایت آمریکا، انگلیس، کانادا، آلمان و برخی دیگر از کشورهای غربی از رژیم اشغالگر، دیگر هیچ تردیدی در این خصوص باقی نمانده است.

رئیس کمیته ویژه منتخب رئیس جمهور، نگاه جمهوری اسلامی ایران به موضوع حقوق بشر را نگاهی اصیل و حقیقی توصیف نمود که بی توجه به برچسب زنی‌های سیاسی و پرونده سازی های جعلی آمریکا و معاندین، برای ارتقای حقوق بشر و کرامت انسانی شهروندان خود تلاش می‌کند و تأسیس کمیته ویژه نیز در همین راستا و با هدف فراهم کردن سازوکار مؤثر جهت استماع و پیگیری تظلمات شهروندان در ارتباط با ناآرامی‌های پاییز ۱۴۰۱ بوده است.

ضرورت توقف استفاده ابزاری کشورهای غربی ازشورای حقوق بشرسازمان ملل

امیرعبداللهیان نیز ضمن تمجید از ابتکار بسیار مهم رئیس جمهور برای واکاوی همه جانبه حوادث ۱۴۰۱ و بررسی همه علل زمینه ساز و عوامل محرک و تشدیدکننده آنها، به منظور جلوگیری از تضییع حق شهروندان و حراست از کرامت انسانی افراد، این تصمیم را نشانه بارز مسؤولیت پذیری و جدیت جمهوری اسلامی ایران در زمینه حمایت و ارتقای حقوق بشر دانسته و تاکید کرد که ساز و کارهای تحمیلی از سوی نهادهای حقوق بشری که با اعمال نفوذ و فشار معدودی از کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است، هیچ توجیه قانونی و مشروعیتی ندارد.

وزیر امور خارجه با اشاره به نسل کشی ادامه دار در غزه و نقض فاحش و مستمر حقوق فلسطینیان طی ۸ دهه اخیر، و حمایت همه جانبه آمریکا و غرب از اشغالگری و آپارتاید رژیم صهیونیستی، ادعاهای حقوق بشری برخی کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران را فاقد هرگونه اعتبار حقوقی و اخلاقی دانست و خواستار توقف استفاده ابزاری برخی کشورهای غربی از شورای حقوق بشر سازمان ملل شد.

لازم به ذکر است در این نشست که معاونان وزیر، مدیران کل، مشاوران ارشد و برخی از سفرای کشورمان حضور داشتند، کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر و عضو کمیته ویژه، خانم پاد عضو کمیته ویژه و مسؤول پیگیری حقوق و آزادی‌های اجتماعی، و الهیان عضو کمیته و رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی، نیز ضمن ارائه گزارش‌هایی از عملکرد و فعالیت‌های کمیته ویژه، دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود برای تسهیل و تسریع کار کمیته مزبور را بیان نمودند.

خاطرنشان می‌شود کمیته ویژه بررسی حوادث پاییز ۱۴۰۱ با حکم رئیس جمهور ایجاد شد.

ضرورت توقف استفاده ابزاری کشورهای غربی ازشورای حقوق بشرسازمان ملل

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر