جزئیاتی از جدیدترین سامانه موشکی سپاه/ «مهران»؛ قاتل «آواکس» و وارث «سوم خرداد»
جزئیاتی از جدیدترین سامانه موشکی سپاه/ «مهران»؛ قاتل «آواکس» و وارث «سوم خرداد»
سامانه جدید و بردبلند مهران با موشکهای ۳۲۰کیلومتری خود می‌تواند انواع بمب‌افکن، سوخت‌رسان، هواپیماهای ترابری راهبردی و انواع هواپیماهای شناسایی و شنود و رادار پرنده را که در بردهایی فراتر از سامانه‌های تاکتیکی مرسوم پرواز می‌کنند، تهدید کند.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری تسنیم: روز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ نمایشگاه بزرگ دستاوردهای جدید نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد بازدید فرماندهی‌کل قوا قرار گرفت که همچون نمایشگاه اول در اردیبهشت ۱۳۹۳، دربردارنده تجهیزاتی مدرن و جدید و رونمایی‌نشده در حوزه‌های مختلف بود.

در گزارش پیشین به معرفی موشک هایپرسونیک «فتاح۲» پرداختیم و در این نوشته سامانه پدافند هوایی «مهران» را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

* شروع جهش سپاه در عرصه پدافند

نشست خبری فرمانده سابق کل سپاه سردار سرلشکر جعفری در شهریور ۱۳۹۱ را که در آن برای اولین بار از پهپاد «شاهد۱۲۹» و سامانه پدافند هوایی «رعد» نام برده شد، می‌توان نقطه شروع اطلاع‌رسانی در روند رو به رشد سریع سپاه بر مبنای توانمندی بومی در حوزه پدافند هوایی موشکی دانست.

کمی بعد تصاویری از سامانه مذکور و شلیک آن نمایش داده شد. سامانه رعد با برد ۵۰ کیلومتر و قابلیت هدف قراردادن پرنده‌های مهاجم در ارتفاع بیش از ۲۱ کیلومتر (۷۰ هزار پا) توأم با قابلیت تحرک، سامانه‌ای بود که با نگاهی به بوک‌ـ‌ام‌ـ‌۲ای روسی ساخته شده بود.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی ,

سامانه رعد معرفی‌شده در سال ۱۳۹۱

در ابتدای این راه سردار شهید حسن طهرانی‌مقدم مسئولیت توسعه چنین سامانه‌ای را به‌صورت بومی تحت حمایت شهید احمد کاظمی پذیرفت و اولین محصول آن سامانه‌ای تاکتیکی و متحرک به‌نام بیت‌المقدس در زمینه سامانه‌های موشکی پدافندی بود.

متخصصان سپاه پس از رونمایی از رعد، کار به‌روی اجزاء مختلف سامانه را ادامه دادند و در حدود یک سال و نیم بعد و در نمایشگاه اردیبهشت ۱۳۹۳ سامانه سوم خرداد را به‌عنوان نمونه کاملتری از رعد رونمایی کردند.

این سامانه با تجهیز به رادار آرایه فازی قابلیت درگیری همزمان با ۴ هدف و شلیک دو موشک برای هر هدف (هدایت همزمان ۸ موشک) را پیدا کرده بود. در آن نمایشگاه نیروی هوافضای سپاه به رهبری قولی مبنی بر رسیدن به بردهای ۱۰۰ و ۲۰۰ کیلومتر را در ادامه مسیر توسعه این سامانه داد؛ قولی که به‌خوبی محقق شد.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی , سامانه سوم خرداد رونمایی‌شده در اردیبهشت ۱۳۹۳

در سامانه سوم خرداد هسته مرکزی یک خودروی حمل و پرتاب موشک اما مجهز به رادار و اتاق کنترل و فرماندهی (TELAR: Transporter erector launcher and radar) است که سه موشک را حمل و پرتاب می‌کند.

این خودرو به دست‌کم دو خودروی دیگر که صرفاً حامل سه موشک هستند مرتبط می‌شود در نتیجه هر آتشبار سامانه سوم خرداد با ۹ موشک (روی سه خودرو) قابلیت درگیری همزمان با ۴ هدف و دو موشک برای هرکدام را پیدا می‌کند. چند آتشبار سوم خرداد به یک مرکز کنترل متصل می‌شوند و از رادارهای هشدار زودهنگام مانند بشیر با برد ۳۵۰ کیلومتر تغذیه اطلاعاتی می‌شوند.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی , ساختار یک گردان از سامانه سوم خرداد متشکل از چهار آتشبار

* سوم خرداد، شکارچی شاهین جهان‌پیمای آمریکایی

روند توسعه موشکهای طائر که در سامانه‌های پدافند هوایی رعد و سوم خرداد و طبس (نمونه ساده‌تری از سوم خرداد برای درگیری با یک هدف) مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه یافت و موشکی از خانواده طائر با برد اعلام‌شده ۱۰۵ کیلومتر هم در سال ۱۳۹۶ رسماً کنار سامانه سوم خرداد مشاهده شد، همچنین شواهدی از به‌کارگیری گونه‌های مختلفی از جست‌وجوگرها در موشکهای طائر وجود دارد.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی ,

نمونه‌هایی از جست‌وجوگرهای موشکهای پدافند هوایی طائر

با عملیاتی شدن نسخه جدید موشکهای طائر، برد مفید این سامانه نسبت به نمونه اول به بیش از دو برابر ارتقاء داده شد ضمن اینکه همچنان قابلیت تحرک بالای خود را حفظ کرده بود.

برخی منابع از موشک مذکور با نام سوم خرداد (هم‌نام خود سامانه) یاد کرده‌اند. سامانه‌های سوم خرداد در این مقطع به یک دوربین حرارتی بردبلند هم مجهز شدند که می‌تواند در جهت اشراف دقیق‌تر روی هدف و امکان شلیک موشک در شرایط وجود جنگ الکترونیک شدید کمک کند.

پیشتر هم سپاه سامانه رعد۲ را به‌عنوان سامانه‌ای غیرفعال (پسیو) بر اساس سامانه‌های اپتیکی کشف و ردگیری برای برد ۷۰ کیلومتر توسعه داده بود.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی ,

سامانه اپتیکی مورد استفاده در رعد۲ با برد ۷۰ کیلومتر

سامانه سوم خرداد در رزمایشهای مختلف پدافند هوایی به‌خوبی مورد آزمایش و ارزیابی قرار گرفت و با وجود مشکلات بودجه‌ دفاعی کشور، در دست تولید قرار گرفت و در نقاط مختلف مستقر شد.

از جمله این مناطق، نواحی جنوبی کشور بود که از قضا یکی از خبرسازترین رخدادهای موفقیت سامانه‌های بومی پدافندی هم در همین منطقه رقم خورد.

در ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ یک پهپاد شناسایی ـ جاسوسی RQ-4 گلوبال هاوک آمریکایی که چند بار به حریم کشورمان تجاوز کرده بود پس از چند اخطار با یک شلیک سامانه سوم خرداد در ارتفاع بیش از ۱۴کیلومتری مورد اصابت قرار گرفت و منهدم شد.

بیشتر بخوانید

این پرنده با وجود مجهز بودن به انواع سامانه‌های رصد و هشدار فعالیتهای راداری و سیگنالی و نیز سامانه‌های خودکار خودمحافظتی و انواع فریب‌دهنده‌های سیگنالی و راداری مورد هدف قرار گرفت.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی ,

نمونه سامانه سوم خرداد که در انهدام پهپاد گلوبال هاوک آمریکایی مورد استفاده قرار گرفت

سامانه سوم خرداد آزمایشهای موفقی در شلیک از روی واحدهای شناور نیروی دریایی سپاه را هم به ثبت رساند و در نتیجه به‌عنوان سامانه دفاعی روی شناور چندمنظوره شهید رودکی معرفی شد و همچنین روی  سایر شناورهای لجستیکی و پشتیبانی این نیرو هم قابل به‌کارگیری است.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی ,

شناور شهید سیاوشی که شلیک سوم خرداد از روی آن صورت گرفت

* سوم خرداد بردبلند

در رژه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ از نمونه بردبلند سوم خرداد با برد اعلام‌شده ۲۰۰ کیلومتر رونمایی شد. این سامانه از موشکی با طول بیشتر و موتوری با قطر کمی بیشتر استفاده می‌کند.

همانند سوم خرداد برد متوسط، این نمونه هم دارای سه موشک و رادار آرایه فازی البته با برد بیشتر مستقر روی پرتابگرها (تلار) بود. با این سامانه یک بار دیگر برد پدافند موشکی سپاه دو برابر شد و در فاصله یک دهه از سامانه ۵۰کیلومتری رعد به چهار برابر ارتقاء پیدا کرد.

این سامانه امکان درگیری با اهداف در اغلب نواحی حاشیه جنوبی خلیج فارس را از سواحل جنوبی کشورمان برای سپاه ایجاد کرد.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی , نمونه بردبلند سوم خرداد

همچنین در جریان بازدید وزیر دفاع روسیه از نیروی هوافضای سپاه و کمی بعد در رژه نیروهای مسلح در شهریور ۱۴۰۲ از سامانه سوم خرداد مجهز به پرتابگرهای جعبه‌ای (کنیستر) برای اولین بار رونمایی شد.

با استفاده از این نوع پرتابگر، موشکها مقاومت بهتری نسبت به تغییرات شرایط محیطی و آسیب‌های احتمالی پیدا می‌کنند و خصوصاً احتمال آسیب دیدن آنها در برابر حملات ریزپرنده‌ها کاهش می‌یابد. پرتابگر مشاهده‌شده از این نوع برای سامانه‌های پدافندی سپاه دارای ۶ موشک بود.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی ,

پرتابگر ۶موشکی در جریان بازدید وزیر دفاع روسیه از نیروی هوافضای سپاه

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی , سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی ,

پرتابگر ۶موشکی جدید سامانه سوم خرداد

در نمایشگاه چند روز پیش نیروی هوافضای سپاه نیز یک گونه جدید و خاص از سامانه سوم خرداد مشاهده شد که تفاوتهایی در بخش رادار سامانه دیده می‌شود اما تفاوت مهمتر، حذف موشک میانی از مجموعه سه موشک و افزودن یک دکل کوچک که سامانه‌های ارتباطی روی آن نصب شده است.

ممکن است این گونه برای پوشش بهتر روی اهداف ارتفاع پایین یا برای ارتباط متفاوت موشکها و سامانه توسعه یافته باشد.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی ,

نمونه جدیدی از سوم خرداد که به‌جای موشک وسطی یک دکل حامل آنتن اضافه شده است

* «مهران»؛ سامانه جدید بردبلند و ضدآواکس

روند توسعه بُرد در سامانه‌های سوم خرداد به بردهای بالاتر و تثبیت در سطح اثرگذاری راهبردی که با رسیدن به برد ۲۰۰ کیلومتر شروع شده بود، در بازدید فرماندهی‌کل قوا از نمایشگاه نیروی هوافضا در آبان ۱۴۰۲ و با سامانه‌ای به‌نام مهران وارد فاز جدیدی شد.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی , سامانه مهران که در ۲۸ آبان با حضور فرماندهی‌کل قوا رونمایی شد

مهران سامانه‌ای بردبلند است که هسته مرکزی آتشبار آن شامل چهار موشک مستقر در پرتابگر جعبه‌ای و رادار آرایه فازی و یک سامانه برد بلند اپتیکی روی یک خودروی تاکتیکی است و کنار آن به خودروهای حامل ۶ موشک دارای پرتابگر جعبه‌ای متصل می‌شود.

این سامانه وارث موشک ۲۰۰کیلومتری سوم خرداد است که با نام مهران۱ به این سامانه ملحق شده و همچنین به موشکی دوربردتر به‌نام مهران۲ هم مجهز شده است که برد اعلام‌شده برای آن ۳۲۰ کیلومتر است.

به این ترتیب سامانه مهران به‌عنوان سامانه پدافند هوایی موشکی راهبردی از دو نوع موشک استفاده می‌کند.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی , سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی ,

موشک مهران۱

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی ,

موشک مهران۲

در تلار سامانه مهران، چهار موشک روی دو بازوی مختلف نصب شده‌اند که از تصاویر منتشرشده برداشت می‌شود هر یک از این دو بازو در راستای ارتفاعی دارای درجه آزادی مستقل حرکتی هستند.

همچنین کل مجموعه موشکها و رادار قابلیت چرخش در صفحه افقی را هم دارند.

رادار و اپتیک سامانه مهران هم به‌صورت مکانیکی به هم متصل شده‌اند و در زمان حرکت به حالت افقی قرار می‌گیرند تا سامانه کمترین حجم فیزیکی را داشته باشد.

سامانه اپتیکی نصب‌شده روی مهران، به‌تنهایی قابلیت دو درجه آزادی حرکتی در سمت و ارتفاع را دارد.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی ,

سامانه مهران با پرتابگر جدید با دو بازوی مستقل در راستای ارتفاعی (سمت راست) و همچنین پرتابگر ۶موشکی (سمت چپ)

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی ,

رادار و اپتیک سامانه مهران که به‌سمت پشت به حالت افقی جمع می‌شوند

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی ,

نمای دیگری از رادار و اپتیک سامانه مهران

سپاه ترکیب ویژه و اثبات‌شده در سوم خرداد یعنی تحرک بالا، رادار پیشرفته آرایه فازی و موشکهای چابک سوخت جامد را با اضافه کردن یک عنصر دیگر یعنی حفاظت از موشک در داخل پرتابگر در سامانه جدید مهران به‌کار گرفته است تا این بار بتواند حتی روی پرنده‌های دشمن در محدوده امن در داخل فضای کشورهای متخاصم احتمالی هم اثرگذاری داشته باشد.

مهران با موشکهای ۳۲۰کیلومتری خود می‌تواند انواع بمب‌افکن، سوخت‌رسان، هواپیماهای ترابری راهبردی و انواع هواپیماهای شناسایی و شنود و رادار پرنده را که در بردهایی فراتر از سامانه‌های تاکتیکی مرسوم پرواز می‌کنند، هم تهدید کند.

قطعاً مهران همانند سایر سامانه‌ها با اتصال به رادارهای کشف و شناسایی اولیه از نظر اطلاعاتی پشتیبانی می‌شود تا در بهترین زمان ممکن بتواند با اهداف در مناسب‌ترین برد درگیر شود.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوافضای سپاه , موشک , سامانه‌های پدافندی ,

موشک بردبلند مهران۲ کنار پرتابگر ۶موشکی این سامانه

وجه دیگر ارزش عملیاتی سامانه‌ای همچون مهران که قابلیت تحرک بسیار بالایی دارد این است که با توجه به امکان حضور آن در هر نقطه‌ای از نواحی مرزی و خصوصاً سواحل جنوبی کشور، هواپیماهای شناسایی و رادارهای پرنده (آواکس) باید برای ایمن ماندن خود، در فواصل بیش از ۳۲۰کیلومتری از کشور پرواز کنند که به‌معنی کاهش شعاع مفید شناسایی آنها با حسگرهای موجود است. بماند که پیش از این هم قابلیت جنگ الکترونیک سپاه و ارتش در فواصل ۴۰۰کیلومتری تثبیت شده است و دشمن آن را کاملاً درک کرده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم