رغبت بخش خصوصی آذربایجان شرقی برای سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی
رغبت بخش خصوصی آذربایجان شرقی برای سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی
رييس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان شرقي از افزايش رغبت بخش خصوصي براي سرمايه گذاري در حوزه کشاورزی خبر داد.
به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری صداو سیما مرکز آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت گرامیداشت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: از حدود ۲ هزار میلیارد تومان طرحی که برای افتتاح در دهه فجر آماده است نزدیک به یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی تامین و هزینه شده است.
 وی اظهار کرد: تمایل سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی، نشان از موفق بودن برنامه های مجموعه کشاورزی استان دارد و این تمایل روز به روز در حال افزایش است.
وی خاطرنشان کرد: با رویکرد جدیدی که در وزارت جهادکشاورزی ایجاد شده وظیفه این وزارتخانه از امنیت غذایی به اقتدار غذایی تغییر یافته به نحوی که علاوه بر تامین نیازهای غذایی، برنامه ریزی برای صادرات نیز در دستور کار قرار گرفته است.
فتحی ادامه داد: با توجه به اینکه تولیدات کشاورزی استان از مرز ۶ میلیون تن گذشته پس به نوعی امنیت غذایی در استان شکل گرفته و این مجموعه وارد مقوله صادرات شده است.
وی اضافه کرد: افزایش تولید محصولات کشاورزی در استان در حالی اتفاق افتاده که با کمبود منابع و بارندگی و همچنین بالا رفتن دمای هوا و تبخیر منابع آبی مواجه بودیم و محدودیت هایی نیز در حوزه دریاچه ارومیه اعمال شده ایت.
وی افزود: همه این موفقیت ها نتیجه ورود عمل و دانش روز به عرصه کشاورزی اتفاق افتاده و عملکرد در واحد سطح افزایش یافته و مبتنی بر دانش شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان به مقوله به‌نژادی در این عرصه نیز اشاره کرد و گفت: در این راستا، ۲۰ هزار تن بذر گندم اصلاح شده در سال زراعی گذشته بین کشاورزان توزیع شده که نسبت به ۱۰ سال قبل سه برابر شده است.
فتحی خاطرنشان کرد: کل نیاز بذری استان حدود ۶۰ هزار تن است و درصدد هستیم تا کل این نیاز از طریق بذر اصلاح شده تامین شده و در اختیار کشاورزان و گندمکاران قرار گیرد.
وی با بیان اینکه ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در استان ۲.۸ اسب بخار در هکتار است، افزود: وضعیت استان در این عرصه بهتر از متوسط کشوری بوده و در نتیجه هدر رفت محصولات کاهش و تولید افزایش یافته است.
وی به اقدامات صورت گرفته در زمینه زیرساختی نیز اشاره کرد و گفت: ۶۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تحت پوشش شبکه آبیاری و حدود ۶۰ هزار هکتار تحت شبکه کم فشار رفته این درحالی است که در اجرای شبکه آبیاری، شبکه یک و ۲ از سوی وزارت نیرو و ۳ و ۴ از سوی جهاد کشاورزی اجرا می شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان به اقدامات این سازمان در حوزه تنظیم بازار نیز اشاره کرد و گفت: با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان، به دنبال هوشمند سازی تنظیم بازار هستیم تا توازن را در زمینه عرضه و تقاضا اجرایی کنیم.
فتحی اضافهکرد: در زمینه ذخیره سازی اقلام اساسی و ضروری نیز اقدامات خوبی از سوی واحد پشتیبانی صورت گرفته و کمبودی در این زمینه نه در حال حاضر و نه برای شب عید و ماه مبارک رمضان وجود ندارد.
وی از جهش تولید در دیمزارها به عنوان اولویت جهاد کشاورزی استان نام برد و گفت: بیشتر اراضی کشاورزی استان دیمی است و تمام اراضی استان تحت پوشش این طرح قرار گرفته است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی اضافه کرد: با اجرایی شدن این طرح در استان، ۶۷۰ میلیارد تومان به نفع کشاورزان درآمدزایی جدید اتفاق افتاده که در آینده این رقم چند برابر می شود.
وی به رفع تداخل و سنددار کردن اراضی کشاورزی و حل اختلافات با منابع طبیعی نیز اشاره کرد و گفت: از سه هزار پلاک موجود در این زمینه، در ۱۱۳۰ پلاک تداخل بین کشاورز و منابع طبیعی شناسایی شده و از این تعداد ۷۷۰ مورد رفع اختلاف شده و استان از نظر صدور سند برای اراضی کشاورزی در رتبه دوم قرار دارد.
وی اصلاح الگوی کشت در حوضه دریاچه ارومیه را از دیگر برنامه های اهمیت دار جهاد کشاورزی عنوان کرد و افزود: در بودجه ۱۴۰۲، منابعی برای این کار در نظر گرفته شده که امیدواریم یک بار و برای همیشه، موضوع اصلاح الگوی کشت در منطقه را ببندیم و محصولات با نیاز آبی بیشتر را حذف و محصولات با نیاز آبی کم را جایگزین کنیم.
  • منبع خبر : خبرگزاری صداو سیما مرکز آذربایجان شرقی