سرنوشت مذاکرات راهبردی بین روسیه و آمریکا/ دورنمای مبهم  بهبود روابط بین مسکو و واشنگتن
سرنوشت مذاکرات راهبردی بین روسیه و آمریکا/ دورنمای مبهم  بهبود روابط بین مسکو و واشنگتن
معاون وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به سخنان دیروز سرگئی ریابکوف درباره بعید بودن امکان از سر گیری مذاکرات راهبردی بین دو کشور و تکذیب هر گونه امتیازدهی یکجانبه از سوی مسکو، مدعی شد: واشنگتن علاقه مند به گفتگو درباره حوزه هسته‌ای با روسیه است.

به گزارش صدای بناب به نقل از  خبرگزاری تسنیم  بانی جنکینز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین‌الملل صبح امروز، سه شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که مقامات ایالات متحده علاقه مند به گفتگو در مورد مسائل هسته‌ای با روسیه هستند.

وی در تفسیر اظهارات روز گذشته سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه مبنی بر اینکه بعید است گفتگو در مورد امنیت راهبردی بین ایالات متحده و فدراسیون روسیه به زودی از سر گرفته شود، گفت: «همانطور که جیک سالیوان [مشاور رئیس جمهور آمریکا در امور امنیت ملی] اظهار داشته، ما همچنان علاقه مند به بحث در مورد مسائل هسته‌ای هستیم.»

جنکینز یادآور شد که روسیه احتمالا مواضع آمریکا در این زمینه را می‌داند و این موضع گیری هیچ تغییری نکرده است.

پنتاگون در مورد استراتژی نظامی در قبال روسیه پشت درهای بسته گفتگو خواهد کرد

نشریه اینساید دیفنس (Inside Defense ) بامداد امروز با استناد به اطلاعیه‌ای از سوی وزارت دفاع آمریکا گزارش داد که شورای سیاست دفاعی پنتاگون در روزهای ۵ و ۶ دسامبر جلسات غیرعلنی برگزار خواهد کرد که در آن  استراتژی ایالات متحده در قبال روسیه مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.

یادآوری شده که این جلسات به منظور جمع آوری، تحلیل و ارزیابی اطلاعات طبقه بندی شده برگزار شده و نتیجه آنها باید توصیه‌های عملی برای مقامات پنتاگون در مورد برنامه ریزی استراتژیک و اجرای استراتژی دفاعی فعلی باشد. این نشریه می‌نویسد: «این نشست‌ها از هم‌اکنون تا سال ۲۰۵۰ شامل جلسات تحلیل و بررسی طبقه‌بندی‌شده درباره سیاست‌های دفاعی مرتبط با تهدیدات ناشی از روسیه خواهد بود».

از جمله افرادی که در این رایزنی‌ها شرکت خواهند داشت، می‌توان به ساشا بیکر- سرپرست معاونت امور سیاسی پنتاگون، مارا کارلین – دستیار وزیر دفاع در امور برنامه ریزی استراتژیک و سلست والاندر- دستیار وزیر امور خارجه در امور امنیت بین المللی اشاره کرد. علاوه بر این، ژنرال چارلز براون – رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و ژنرال کریستوفر کاولی- رئیس ستاد مشترک نیروهای آمریکایی  نیز در این نشست حضور خواهند داشت.

ریابکوف: چشم انداز بهبود روابط بین مسکو و واشنگتن قابل مشاهده نیست

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، روز دوشنبه در حاشیه اجلاس بین المللی “مطالعه پریماکوف” در جمع خبرنگاران اعلام کرد، بعید به نظر می رسد که گفتگو در مورد ثبات استراتژیک بین فدراسیون روسیه و ایالات متحده در آینده نزدیک از سر گرفته شود.

وی تاکید کرد: فکر نمی‌کنم گفت‌وگوها در آینده‌ای قابل پیش‌بینی به شکلی که انجام شد تا زمانی که آمریکا به طور یکجانبه آن را قطع کرد، از سر گرفته شود.

به گفته ریابکوف، اگر ایالات متحده تصمیم به از سرگیری چنین گفتگویی داشته باشد، بعید است که در واکنش طرف روسی چیزی را ببینند که به نظر آنها گامی رو به جلو است.

این دیپلمات بلندپایه در عین حال هر گونه امتیازدهی یکجانبه از سوی مسکو را رد کرده و یادآور شد: «اخیراً رویدادهای منفی زیادی در روابط روسیه و آمریکا رخ داده است که اجازه نمی دهد گفتگوهای سیاسی بین دو کشور دوباره آغاز شود. ضمن اینکه اکنون بحث حتی بحث امتیاز دادن یا جستجوی نوعی مصالحه نیست، بلکه این است که آیا اصلاً تبادل این نوع پیام ها فایده‌ای دارد یا خیر. ما هنوز در این مورد قانع نشده‌ایم.»

لاوروف و بلینکن در نشست وزیران خارجه سازمان امنیت و همکاری اروپا دیدار نخواهند کرد

سرگئی ریابکوف همچنین یادآور شد که در حاشیه نشست وزرای خارجه سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) در مقدونیه شمالی، دیداری بین سرگئی لاوروف و آنتونی بلینکن وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا برگزار نخواهد شد.

وی تاکید کرد که واشنگتن درخواست چنین دیداری را نداده است و مسکو نیز اصراری بر آن ندارد.

قرار است وزرای خارجه سازمان امنیت و همکاری اروپا در تاریخ ۳۰ نوامبر در اسکوپیه پایتخت مقدونیه شمالی دیدار کنند. این رویداد تا اول دسامبر ادامه خواهد داشت. پیتر استانو، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیشتر گفت که سفر برنامه ریزی شده لاوروف به مقدونیه شمالی برای شرکت در نشست وزیران سازمان امنیت و همکاری اروپا، نقض تحریم‌های اروپا تلقی نمی شود.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز به نوبه خود تاکید کرد که این سازمان باید مشارکت کامل طرف روسی در اجلاس اسکوپیه را تضمین کند.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم