سلاح‌های آمریکایی بدون ‌توقف ‌به تلاویو می‌رسد/ پس از ‌عربستان ‌به دنبال برقراری روابط با ‌مصر هستیم
سلاح‌های آمریکایی بدون ‌توقف ‌به تلاویو می‌رسد/ پس از ‌عربستان ‌به دنبال برقراری روابط با ‌مصر هستیم
وزیر امور خارجه با بیان اینکه سلاح‌های آمریکایی بدون ‌توقف ‌به تلاویو می‌رسد، گفت: در روز نخست عملیات طوفان الاقصی نیروهای ارزشمند امنیتی و نظامی اسرائیل شدند.

به گزارش صدای بناب به نقل از  خبرگزاری تسنیم، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در نوبت عصر سیزدهمین اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین و علمای بلاد که در سالن همایش‌های مدرسه علمیه امام کاظم (ع) برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از اقدامات و تلاش‌ها و فعالیت‌های دستگاه دیپلماسی کشور، آخرین وضعیت منطقه و تحولات بین المللی را برای حاضران تشریح کرد.

ساز و کارهای جهانی در حال تغییر و تحول است

وی با بیان این که در دنیای معاصر مفاهیم بین‌المللی و ساز و کارهای جهانی در حال تغییر و تحول است و در دل این موضوع، فرصت‌های برای انقلاب اسلامی و اندیشه‌ها و رهنمودهای حضرت امام و رهبر معظم انقلاب بوجود آمده است، گفت: تحول اول در هژمونی است، قدرت اعمال هژمونی آمریکا رو به روز بیشتر از گذشته افول می‌کند.

وزیر امور خارجه عملیات طوفان‌الاقصی را عملیاتی افتخار آمیز برای مقاومت اسلامی فلسطین دانست و با اشاره به اذعان مقامات کشورهای مختلف به فرو ریختگی درونی رژیم صهیونیستی، گفت: هشتاد روز است که آمریکا و غرب به حمایت از رژیم صهیونیستی عمل می‌کنند، در جلسات مختلف با برخی کشورها به آنها گفتم از کشور شما بدون وقفه سلاح به رژیم صهیونیستی ارسال می‌شود.

ناکامی رژیم صهیونیستی در جنگ اخیر و خلع سلاح حماس

وی از ناکامی رژیم صهیونیستی در جنگ اخیر و عدم توفیق در دستیابی به اهداف شان از جمله نابودی و یا خلع سلاح حماس خبر داد و اظهار داشت: هیچ کدام از این اهداف محقق نشده و هشتاد روز جنایت و کشتار ثمره‌ای برای شان نداشته است، وقتی دیدند نمی‌توانند به هدف نابودی حماس نزدیک شوند تبادل اسرا را با حماس مطرح کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به دیپلماسی‌های مکمل، اظهار داشت: امرزه دیپلماسی دینی و فرهنگی تاثیر بیشتری از دیپلماسی رسمی دارد؛ ارتباط با رهبران الهی و ادیان نیز همین گونه است.

توانمند شدن جریان‌های مقاومت اسلامی در منطقه

امیرعبداللهیان از فعال شدن دفاتر استانی وزارت امور خارجه در استان‌های مختلف، بر لزوم کمک حوزویان و علما به دستگاه دیپلماسی و نیز همکاری با این دفاتر تاکید کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از توانمند شدن جریان‌های مقاومت اسلامی در منطقه و نیز مقاومت اسلامی فلسطین سخن گفت و افزود: امروز مقاومت اسلامی فلسطین خودشان به مرحله‌ای از توانمندی رسیده‌اند که بمباران‌های وحشتناک رژیم صهیونیستی نیز نتوانسته خللی به این توانمندی وارد سازد.

امروز غربی‌ها از این همه جنایات شرمنده شده‌اند

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به نقش برجسته حضرت امام و رهبر معظم انقلاب در تقویت و حمایت از جبهه مقاومت اشاره و خاطراتی از نمایندگان این جبهه درباره الگوگیری آنان از حضرت امام و رهبر معظم انقلاب تشریح کرد.

وی با تشریح آخرین وضعیت فلسطین، گفت: امروز غربی‌ها از این همه جنایات شرمنده شده‌اند و نمی‌توانند خودشان را در کنار اسرائیل و آمریکا قرار دهند و این نشان دهنده عمق جنایت در غزه است.

اسرائیلی‌ها برای اداره غزه پس از جنگ هم ‌سردرگم شده‌اند‌

عبداللهیان بیان کرد: هشتاد روز جنایت شد، اما نه حماس نابود شد، نه اسرای صهیونیست‌ها آزاد شده‌اند، امروز مقاومت اسلامی فلسطین در نقطه اقتدار ایستاده است. به گفته اسماعیل هنیه تنها ۱۴ درصد از توان و نیرو و امکاناتش را مصرف کرده است؛ او به من می‌گفت ما خوب وارد شده‌ایم و برنامه داریم خوب هم خارج شویم و قطعا پیروز میدان مقاومت است که روز به روز شهرک‌های صهیونیست‌نشین را هدف قرار می‌دهند و هم از غزه دفاع و هم آن را اداره می‌کنند؛  اسرائیلی‌ها برای اداره غزه پس از جنگ هم دچار سرگیجه و سردرگم شده‌اند.

وی با بیان اینکه امروز سلاح‌های آمریکایی بدون ساعتی توقف از تمام پایگاه‌های منطقه به تلاویو می‌رسد، اضافه کرد: در کنار این سلاح‌ها، برخی تجهیزات نیز به صورت مستقیم از آمریکا به قبرس و از قبرس به تلاویو می‌رسد؛ حماس در روز نخست عملیات طوفان الاقصی نیروهای ارزشمند امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی را به اسارت گرفت.

آمریکا به دروغ می‌گوید که دنبال گسترش جنگ نیست

زیر امورخارجه با اشاره به اینکه آمریکا به دروغ می‌گوید که دنبال گسترش جنگ نیست، یادآور شد: اگر آن‌ها به دنبال گسترش جنگ نبودند، شبانه روزی تجهیزات و سلاح خود را به اسرائیل نمی‌رساندند؛ امروز در کاخ سفید این موضوع مطرح است که چرا حمایت از اسرائیل به حدی انجام شد که شکست اسرائیل، شکست آمریکا تلقی شود.

وی با بیان اینکه این موضوع یکی از تحولات منطقه است، ابراز کرد: تحول دوم در حوزه دیپلماسی است چراکه دیپلماسی‌های مکمل مانند دیپلماسی دینی و فرهنگی تاثیر بیش‌تری از دیپلماسی‌ رسمی دارند.

مقاومت امروز به یک قدرت تبدیل شده است

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه امروز تاثیرگذاری علمای دینی از ده‌ها دولت بیش‌تر است، بیان کرد: فضای مجازی و فضای سایبری بستری را ایجاد کرده است تا صدای این علما به گوش افراد بیش‌تری در دنیا برسد.

وی با بیان اینکه ارتباط دفاتر وزارت خارجه در استان‌ها با دفاتر علما و مراجع باید افزایش پیدا کند، اظهار کرد: این موضوع موجب استفاده بهتر از ظرفیت علما خواهد شد.

امیر عبداللهیان با اشاره به اینکه امروز قدرت‌های نوظهور سر بلند کرده‌اند، مطرح کرد: منظور از قدرت‌های نوظهور تنها اقتصاد چین نیست بلکه مقاومت امروز به یک قدرت تبدیل شده است.

طول تونل‌های حماس بیش از مساحت غزه است

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در ایجاد محور مقاومت برای تأمین امنیت در منطقه اقدامات بسیاری انجام داده است، عنوان کرد: امروز دیگر نیازی نیست جمهوری اسلامی اقدامی را انجام دهد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه امروز طول تونل‌های حماس بیش از مساحت غزه است، خاطرنشان کرد: کارگاه‌های ساخت پهپاد حماس از ابتدای عملیات طوفان الاقصی تاکنون حتی یک ساعت هم تعطیل نشده‌اند.

در ۸۰ روز از جنگ غزه ‌رژیم صهیونیستی هیچ دستاوردی نداشته است

وی با بیان اینکه یک راهکار ورود تمام عیار حزب الله به جنگ بود، تصریح کرد: راهکار دیگر نیز فعال کردن جبهه‌های مختلف در محور مقاومت بود که این راهکار در دستور کار قرار گرفت.

امیر عبداللهیان با اشاره به اینکه کشتار زنان، کودکان و غیرنظامیان باعث رو سیاهی اسرائیل، آمریکا و متحدان آن‌ها شده است، یادآور شد: امروز اروپایی‌ها از جنایات غزه شرمنده شده‌اند و این موضوع موجب اختلاف میان اروپا و آمریکا شده است.

وی با بیان اینکه امروز بیش از ۸۰ روز از جنگ غزه می‌گذرد و رژیم صهیونیستی هیچ دستاوردی نداشته است، ابراز کرد: طبق ادعای فرماندهان حماس تاکنون تنها ۱۴ درصد ظرفیت مقاومت آسیب دیده است.

۷۰ درصد مردم غزه پس از طوفان الاقصی اسلحه به دست شدند

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه امروز حماس هم غزه و هم جنگ را اداره می‌کند، بیان کرد: پس از طوفان الاقصی بیش از ۷۰ درصد مردم غزه اسلحه به دست گرفتند و به میدان نبرد آمدند.

وی با بیان اینکه امروز دغدغه دشمن، حاکمیت غزه پس از جنگ است، اظهار داشت: در سازمان ملل پیشنهاد استفاده از روابط ایران با مقاومت ارائه شد ولی ما اعلام کردیم که باید خود مردم فلسطین تصمیم گیرنده باشند.

پس از ‌عربستان ‌به دنبال برقراری روابط با ‌مصر هستیم

امیر عبداللهیان با اشاره به اینکه پس از برقراری رابطه با عربستان به دنبال طبیعی شدن رابطه با مصر بودیم، مطرح کرد: در شهریورماه مصری‌ها نیز از این اتفاق استقبال کردند و تماس اخیر رئیس جمهور با رئیس جمهور مصر در همین چارچوب بود.

وی با بیان اینکه امروز طرف‌های بیرونی فشارهای بسیاری به کشورها می‌آورند، عنوان کرد: این موضوع موجب شد امروز کمک‌های مردم دوستانه خود را به شکل دیگری به دست مردم فلسطین برسانیم.

یمنی‌ها و حزب‌الله در ‌جنگ غزه شجاعانه عمل کردند

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه یمنی‌ها و حزب الله در این جنگ بسیار شجاعانه عمل کردند، خاطرنشان کرد: امروز یمن در دریای سرخ یک رژیم حقوقی جدیدی ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه یمن و حزب الله شجاعانه وارد جنگ شده‌اند، تصریح کرد: امروز رهبران مقاومت به یک آینده پژوهی و درک بالایی رسیده‌اند و این موضوع را در جنگ اخیر نشان داده‌اند.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم