طراحی و ساخت دستگاه تشخیص بیماری از روی دستخط افراد توسط محققان شرکت دانش بنیان
طراحی و ساخت دستگاه تشخیص بیماری از روی دستخط افراد توسط محققان شرکت دانش بنیان
پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی تبریز دستگاه تشخیص بیماری از روی دستخط افراد جهت شناسایی نوع بیماری طراحی و ساخته اند.

به گزارش پایگاه خبری صدای بناب، به نقل از فارس جعفر آقازاده درباره طراحی دستگاه جدید برای تشخیص بیماری از روی دستخط افراد با استفاده از Handwritingپردازش و تفسیر سیگنال گفت :دست خط عملی است که مانند سایر اقدامات توسط مغز کنترل می شود.

مدرس دانشگاه در ادامه افزود: این فرآیند معمولاً ناخودآگاه است و با تکانه های مغز ارتباط نزدیک دارد. هر نوع بیماری بر حرکت جنبشی تأثیر می گذارد و در دست نوشته موضوع منعکس می شود، لذا برای درک سلامتی و مشکلات روحی، توجه به چگونگی نوشتن به جای نوشتن موضوع، مهم است. این امر همچنین فرآیند تحلیل دست خط را از هر زبانی مستقل می کند.

پژوهشگر پارک علم وفناوری آذربایجان شرقی ادامه داد: تجزیه و تحلیل دست خط روشی است که برای مطالعه ویژگی های جسمی و رفتاری افراد استفاده می شود. در این اختراع، رویکرد کلی مورد استفاده برای تشخیص بیماری بر اساس تجزیه و تحلیل دست خط دیجیتال و پردازش سیگنال ارائه شده است. کار تحقیقاتی انجام شده برای تشخیص بیماری هایی مانند آلزایمر، اختلال شناختی خفیف، دیسگرافی، اسکیزوفرنی، اوتیسم، بیماری پارکینسون و بیماری روانی بر اساس تجزیه و تحلیل دست خط دیجیتال اجرا شده است. از ویژگی های مربوط به حرکت، زمان و فشار و شتاب و موقعیت مکانی xوموقعیت مکانی y برای تشخیص بیماری با استفاده از هوش مصنوعی استفاده شده است.

آقازاده تصریح کرد: تمام اعمال از جمله نوشتن در مغز شروع می شود. مانند تمام حرکات دیگر، عمل نوشتن به سیستم عصبی مرکزی بستگی دارد. مغز ما از طریق سیگنال های عصبی، انگیزه هایی را برای دستیابی به عمل حرکتی ارسال می کند. اگرچه دست خط از طریق قلم هدایت می شود، اما حرکت آن توسط سیستم عصبی مرکزی اداره می شود، که یک روند معمولاً ناخودآگاه است، لذا با توجه به اینکه  دست خط با تکانه های مغز ارتباط نزدیک دارد لذا می توان از آن برای پیش بینی وضعیت سلامت جسمی، عاطفی و روانی فرد به طور قابل اعتماد استفاده کرد.  

دانش آموخته مهندسی پزشکی ادامه داد: دیسگرافی در کودکان در سنین مدرسه دیده می شود. کودکان مبتلا به دیسگرافی در تنظیم نامه ها با مشکل روبرو می شوند و الگوهای ناهمواری از دست خط بی نظیر تولید می کنند. با استفاده از اقدامات مکانی و زمانی می توان کودکان مبتلا به دیسگرافی را به راحتی شناسایی کرد.

پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: اسکیزوفرنی  در 1٪ از جمعیت در افراد سنی حدود 20 سال دیده می شود. بیماران اسکیزوفرنی اغلب رفتار کاملاً متفاوتی و عجیبی دارند در مقایسه با افراد عادی و گاهی اوقات آنها نمی توانند خود را با دنیای واقعی ارتباط دهند. بیماران اسکیزوفرنی را می توان با استفاده از ویژگی های حرکتی دست خط مانند سرعت یا حرکت تند و سریع تشخیص داد.

آقازاده در ادامه افزود: بیماری اوتیسم در کودکان سنین مدرسه رخ می دهد. کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب در برقراری ارتباط با افراد دیگر با مشکل روبرو می شوند. همچنین درک احساسات و خواندن ذهن آنها دشوار است.کودکان مبتلا به اوتیسم را می توان با تجزیه و تحلیل سرعت، اندازه انحراف دست خط شناسایی کرد.

مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه از تجزیه و تحلیل دست خط برای یافتن افرادی با احساسات منفی مانند استرس، اضطراب و افسردگی می توان استفاده کرد، افزود: افسردگی به طور فزاینده ای بر مردم جهان تأثیر می گذارد. این انگیزه، تمرکز و بسیاری از جنبه های دیگر زندگی انسان را تحت تأثیر قرار می دهد. استرس به دو چیز بستگی دارد: درک روانشناختی از فشار و پاسخ بدن به آن که شامل چندین سیستم است، از متابولیسم گرفته تا عضلات گرفته تا حافظه.

آقازاده در خصوص بیماری پارکینسون اظهار داشت: این بیماری نوعی اختلال در عملکردهای حرکتی به دلیل آسیب در سیستم عصبی مرکزی است. این بیماری در افراد با سن حدود 50 سال دیده می شود و با گذشت زمان بدتر می شود. با اندازه گیری تند و سریع و الگوی شتاب دست خط تولید PD را می توان شناسایی کرد.

این مخترع کشوری افزود:در این اختراع، یک سیستم کلی تجزیه و تحلیل دست خط به صورت دیجیتال برای تشخیص انواع بیماری ها سلامت و مسائل روانی با یک نرم افزار تخصصی ارائه شده است. برای آموزش و آزمایش، از مدل دستگاه تبلت دیجیتال با نرم افزار تحت ویندوز طراحی شده استفاده شده است.

آقازاده توضیح داد:  کار انجام شده برای تشخیص بیماری هایی مانند آلزایمر، اختلال شناختی خفیف، دیسگرافی، اسکیزوفرنی، اوتیسم، بیماری پارکینسون و بیماری روانی بر اساس تجزیه و تحلیل دست خط دیجیتال همراه با پردازش سیگنال انجام شده است.

این محقق بنابی تصریح کرد: در این طرح دست خط بیمار با استفاده از تبلت دیجیتال ثبت گردید، مشخص شد که ویژگی های مربوط به حرکت، زمان و فشار و شتاب با استفاده از روش تجزیه و تحلیل دست خط دیجیتال همراه با پردازش سیگنال برای تشخیص سلامت و بیماری های روانی بسیار کارآمد و کم هزینه می باشد.

آقازاده درپایان گفت: اطلاعات دریافت شده از بیماران در کامپیوتر ثبت شده که این اطلاعات به صورت سیگنال بوده و ویژگی های این سیگنال استخراج می شود و توسط هوش مصنوعی پردازش شده و با این روش فرد بیمار را می توان از افراد سالم تشخیص داد.

گفتنی است این طرح در مرکز رشد مهندسی پزشکی شهید باکری با همکاری رامین سلیمانی دانش آموخته رشته مهندسی پزشکی در مدت دو سال انجام شده و در اداره ثبت اختراعات به شماره 104774به ثبت رسیده است.