قانون اساسی تبلور اراده مردم در مسیر تحقق احکام اسلام است
قانون اساسی تبلور اراده مردم در مسیر تحقق احکام اسلام است
شورای نگهبان به مناسبت چهل و چهارمین سالروز تصویب قانون اساسی بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش صدای بناب به نقل از  خبرگزاری مهر، شورای نگهبان به مناسبت چهل و چهارمین سالروز تصویب قانون اساسی بیانیه‌ای صادر کرد که متن آن به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تبلور اراده‌ی مردمی آگاه، بصیر، زمان‌شناس و دین‌مدار است که در مسیر تحقق احکام اسلام در عرصه‌ی اجتماعی قیام لله نمودند و گره خوردن این ویژگی‌های بنیادین به ویژه غیرت دینی مردم به رهبری فقیهی ربانی و عالمی زمان‌شناس و مجاهد سرنگونی طاغوت زمان و سلسله‌ی ستم‌شاهی را در ایران رقم زد. در دنیای تاریک از معنویات آن روزها که دین و آموزه‌های الهی محبوس در زندگی فردی بود و در جهانی که دین افیون جامعه دانسته می‌شد و نظریه‌پردازان عرصه‌ی حکمرانی به دنبال حذف احکام و دستورات شریعت از عرصه‌ی اداره زندگی اجتماعی بودند؛ به برکت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نظریه مردم‌سالاری دینی به‌عنوان مبنای نظام سیاسی ایران مطرح گردید و دریچه‌ای جدید در نظریات حمکرانی معاصر گشوده شد. در حقیقت عنصر اساسی این نظریه نقش‌آفرینی، کنشگری و مشارکت مردم در فعالیت‌ها و وجوه گوناگون زندگی اجتماعی به منظور حرکت به سمت تحقق اهداف نظام اسلامی است. بر همین بنیان و مبتنی بر قانون اساسی، نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران بدون اراده و خواست مردم بی‌معنا است.

با عنایت بر همین ضرورت، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر اساس خواست و اراده‌ی مردم به تصویب رسید و تجلی این اراده یکبار از طریق انتخاب نمایندگان مجلس بررسی نهایی قانون اساسی و یکبار از طریق همه‌پرسی ظهور و بروز یافت. همچنین اراده‌ی عمومی و ضرورت نقش‌آفرینی مردم در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، نظامی و حکمرانی محلی در اصول گوناگون قانون اساسی، اساسی‌سازی گردید. انتخابات به‌عنوان مظهر مشارکت سیاسی در امر حکمرانی و طریقه‌ی اداره‌ی کشور با اتکاء به آرا عمومی تعیین شد و بر همین اساس همه‌ی ارکان حکومت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با رأی و اراده مردم برگزیده می‌شوند؛ تا هندسه نظریه مردم‌سالاری دینی در تحقق اراده‌ی عمومی در پرتو شریعت اسلام نمایان گردد.

اکنون و در آستانه چهل و چهارمین سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورای نگهبان ضمن پاسداشت و گرامیداشت یاد و خاطره‌ی همه‌ی تلاش‌های ماندگار در عرصه‌ی تدوین و تصویب این قانون مردم‌نهاد به ویژه مجاهدت‌های شهید والا مقام آیت الله دکتر بهشتی به‌عنوان معمار قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، با آرمان‌ها والای این میثاق ملی در تحقق نظریه مردم‌سالاری دینی که همان آرمان‌های بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و شهیدان انقلاب اسلامی است، تجدید بیعت می‌نماید.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر