نداشتن توانایی مالی بهانه‌ قابل قبولی برای ازدواج نکردن نیست
نداشتن توانایی مالی بهانه‌ قابل قبولی برای ازدواج نکردن نیست
امام جمعه تبریز گفت: برخی‌ها بهانه‌ای از جمله اقتصاد و نداشتن توانایی مالی را برای عدم ازدواج می‌آورند در حالیکه اینها نمی تواند دلیل باشد.

به گزارش صدای بناب به نقل از  خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز، به سفر رئیس جمهور صهیونیست‌ها به جمهوری آذربایجان اشاره کرده و اظهار کرد: اسرائیل در صدد ایجاد مشکلات در جامعه مسلمین است که البته برقراری ارتباط بین دو کشور ایران و مصر مساله دیگری است که صهیونیست‌ها را دچار آشفتگی کرده است؛ این رژیم سال‌ها تلاش کرده تا بین ایران و کشورهای اسلامی فاصله و اختلاف بیاندازد و بین خود و این کشورها همگرایی ایجاد کند.

خطیب نماز جمعه تبریز افزود: رژیم صهیونیستی در داخل مرزها با مشکلات زیادی روبه‌روست در این شرایط همه عوامل به نفع مسلمانان در حال چرخش است ولی این اقدام رژیم اشغالگر یک خیانت آشکار به جهان اسلام و آرمان فلسطین است.

وی متذکر شد: طرح سازش کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی بعد از سال‌ها اشغالگری است چراکه آنها الان فکر می‌کنند که راه سعادت‌شان در همگرایی با کشورهای مسلمان است نه اشغالگری.

امام جمعه تبریز گفت: رژیم صهیونیستی برای بقا به دو اصل ایجاد جنگ منطقه‌ای و هویت‌بخشی نیاز دارد در حالی که هرگونه اعتباربخشی به رژیم صهیونیستی آیا خیانت به امت اسلامی نیست؟

امام جمعه تبریز خطاب به کشورهای همسایه گفت: همه شرایط نشان می‌دهد که غرب در مسیر سراشیبی و نابودی قرار دارد و رابطه با جریان غرب و رژیم صهیونیستی به عنوان مولود نامشروع‌شان سرمایه‌گذاری روی اسب بازنده است و ما معتقدیم که مردم مسلمان و دوست و برادر جمهوری آذربایجان پاسخ این اقدام اسرائیل غاصب را خواهند داد.

۱۵ خرداد خمیرمایه نهضت امام خمینی

وی در ادامه ۱۵ خرداد را خمیر مایه نهضت امام (ره) و ملت ایران برشمرد و گفت: امام رحمت الله فرمودند من برای همیشه این روز را عزای عمومی اعلام می‌کنم.

نماینده ولی‌فقیه در استان فرارسیدن رحلت امام رحمت الله را مورد اشاره قرار داد و گفت: وصیت نامه امام (ره) آخرین و مهم‌ترین تألیف سیاسی ایشان است؛ محور کلامی امامی تاکید بر اصل وحدت و حضور مردم در صحنه‌ها بود.

آل‌هاشم ادامه داد: فراز و نشیب سال‌های پس از امام نشان داد که انقلاب اسلامی به لطف خدا و رهبری حکیمانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با وجود همه کینه‌ها و دشمنی‌ها و تحریم‌ها همچنان مقتدرانه است.

وی افزود: هر جا که به وصیت امام رضوان الله عمل کردیم پیروز بودیم و هر جا از این وحدت کلمه غفلت کردیم، شکست خوردیم. این شاخصه نجات مردم بوده و همچنان خواهد بود.

نماینده ولی فقیه با بیان اینکه بعد از ارتحال امام (ره) و در کمتر از ۲۴ ساعت، حضرت امام خامنه‌ای به عنوان رهبر نظام اسلامی ایران انتخاب شد که مساله مهمی بود، افزود: دشمنان همه فعالیت‌ها وتوطئه‌ها و شهادت رساندن رئیس جمهور و نخست وزیر و آغاز جنگ تحمیلی را شروع کردند و در این امید بودند که اگر امام نباشد انقلاب هم نخواهد بود ولی اقدامات شایسته مجلس خبرگان رهبری در انتخاب رهبر در کمتر از ۲۴ ساعت مشت محکمی بر دهان دشمن زد و امید آنها را به یاس تبدیل کردند.

خطیب نماز جمعه تبریز با اشاره به فرارسیدن هفته محیط زیست با شعار «نهضت ملی کاهش آلودگی‌های پلاستیکی» گفت: در ایران هر ساله روز جهانی را یک هفته اعلام می‌کنند تا اهمیت موضوع بیشتر نشان داده شود.

وی با بیان اینکه بازیافت پلاستیک مقرون به صرفه نیست و سال‌ها طول می‌کشد تا تجزیه شود، ادامه داد: تولید دی اکسید، اتلاف منابع نفتی به انرژی، تهدید سلامتی انسان‌ها، آلودگی خاک و آب‌های زیرزمینی و سطحی و دریا و هوا از جمله مضرات پلاستیک است.

خطیب نماز جمعه تبریز با تاکید بر جایگزینی کیسه‌های پارچه‌ای به پلاستیکی گفت: باید به محیط زیست که میراث امانتی که در دست ماست دقت شود.

امام جمعه تبریز در بخش دیگر خطبه‌ها با تاکید بر موضوع ازدواج و اهمیت آن از منظر پروردگار، گفت: چندین آیه در رابطه با ازدواج وجود دارد که بندگان را به ازدواج تشویق می‌کند.

وی ادامه داد: طبق حدیثی از پیامبر اکرم (ص)، ازدواج و سنت روش من است و هرکسی مرا قبول دارد باید ازدواج کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان گفت: برخی‌ها بهانه‌ای از جمله اقتصاد و نداشتن توانایی مالی را عدم ازدواج می‌آورند در حالیکه اینها بهانه‌ای نمی‌تواند باشد بلکه با ازدواج خوب می‌توان در کنار هم به همه چیز رسید.

با افزایش جمعیت مساله خانواده مهم تلقی می‌شود

وی ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) در روایتی دیگر فرموده‌اند که هر کسی که مرا دوست خود می‌داند باید به سنت ازدواج روی بیاورد. همچنین ایشان گفتند که هر کسی از مخارج ازدواج بترسد هم از ما نیست.

آل‌هاشم خاطرنشان کرد: تربیت فرزند صالح، ازدواج فرزندان از جمله سفارشات رسول اکرم (ص) است. هیچ چیزی عزیزتر از اینکه خانه‌ای که با ازدواج آباد می‌شود، نیست.

وی با بیان اینکه با ازدواج مشکلات جمعیت هم حل می‌شود، توضیح داد: در حال حاضر سن امید به زندگی در کشور ۷۴ سال است، میانگین سن ازدواج مردان ۲۴ سال و میانگین سن ازدواج زنان ۲۳ سال است؛ زنانی که در سن باروری در کشور هستند، ۳۲ میلیون نفر است. زنانی که در سن ازدواج هستند نیز ۱۲ میلیون نفر است.

وی ادامه داد: اکثر زایمان‌ها به صورت سزارین است در نتیجه این خانم‌ها دیگر برای فرزندآوری بیشتر شرایط مساعدی نخواهند داشت؛ در حال حاضر ۵۶ درصد زایمان‌ها در کشور ما سزارین است در حالیکه استاندارد جهانی کمتر از ۲۵ درصد می‌باشد.

خطیب نماز جمعه تبریز در آمار قیاسی بین سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۰ گفت: استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان در سال گذشته ۳.۷ درصد کاهش موالید نسبت به سال ۱۴۰۰ ثبت شده دارند.

وی اضافه کرد: قطعاً با افزایش جمعیت مساله خانواده مهم تلقی می‌شود، اقتصاد کشور رشد پیدا کرده و نخبه‌یابی کشور زیادتر می‌شود و ده‌ها دلیل دیگر می‌تواند با افزایش جمعیت بهتر شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر