پرتاب‌های متعدد ماهواره‌بر «سیمرغ» در آینده/ مراحل ساخت «سریر» آغاز شده است
پرتاب‌های متعدد ماهواره‌بر «سیمرغ» در آینده/ مراحل ساخت «سریر» آغاز شده است
حسینی مونس با بیان اینکه پرتابگر سیمرغ در آینده نزدیک تثبیت خواهد شد و پرتابهای متعدد خواهد داشت، گفت: ماهواره‌بر «سریر» قدم اول برای رسیدن به مدار ژئوست و طراحی سریر تمام شده و مراحل ساخت زیرسامانه‌های آن شروع شده است.

به گزارش صدای بناب به نقل از  خبرگزاری تسنیم، سیداحمد حسینی مونس سخنگوی فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در برنامه صبح بخیر ایران درباره پرتاب موفق کپسول زیستی کاووس طی سخنانی اظهار داشت: نهادها و دستگاه‌های متعددی در حوزه فناوری فضایی فعال هستند که ذیل شورای‌عالی فضایی فعالیت می‌کنند.

وی افزود: وزارت دفاع یکی از نهادهایی است که نقش اساسی و پراثری در حوزه فضایی دارد و تمامی بخش‌های چرخه فناوری فضایی در وزارت دفاع شکل گرفته است. در ۱۵ سال گذشته پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است و وزارت دفاع در تعامل با سازمان فضایی و شورای‌عالی فضایی در حال ایفا کردن نقش خود است.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع درباره پرتابگر‌های درحال توسعه گفت:‌ کلیدی‌ترین عنصر در چرخه فضایی، پرتابگر است. در حوزه پرتابگر تنها ۹ کشور فعال هستند و این فناوری را در اختیار دارند. حوزه پرتابگر پیچیدگی‌های بسیار زیادی دارد و عمده رشته‌های مهندسی و دانشگاهی در ساخت یک پرتابگر ایفای نقش می‌کنند. حوزه‌‌های موتور،‌ هدایت کنترل، سازه، سوخت و سایر فناوری‌ها به‌صورت بومی توسعه داده شده است و در حوزه فضایی سختگیری‌های زیادی در این حوزه‌ها می‌شود.

حسینی مونس ادامه داد: پرتابگر سیمرغ در آینده نزدیک تثبیت خواهد شد و پرتابهای متعدد خواهد داشت، اما پرتابگر سلمان برای یک مأموریت خاص طراحی شد و متخصصین ما در بازه زمانی کوتاه توانستند کاری کنند تا در اولین پرتاب مأموریت خود را به‌درستی انجام دهد. آنچه سازمان فضایی از ما خواسته این است که پرتابگر بعدی ما باید وزن ۱٫۵ تن را با خود به فضا ببرد.

وی اظهار داشت‌: پرتاب سلمان یک پرتاب زیرمداری بود و شیئی را در مدار قرار نداد. در این پرتاب ما باید یک محموله را به خارج از جو می‌بردیم تا داده‌های لازم ثبت شود و بعد محموله بازیابی شود، اما پرتابهای بعدی ما مداری خواهد بود و ما باید به سرعت ۳۶۰۰ متر بر ثانیه برسیم تا ماهواره را در مدار قرار دهیم. در مدار لئو ماهواره‌بر سفیر و قاصد ماهواره‌های زیر ۵۰ کیلوگرم را در مدار قرار داده‌اند. در حوزه پرتابگر وزن ماهواره‌بر و ارتفاع مداری مهم است. ماهواره‌بر سیمرغ می‌تواند ۲۵۰ کیلوگرم را در ۵۰۰کیلومتری و ذوالجناح می‌تواند ۲۰۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰کیلومتری قرار دهد.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع عنوان کرد: ماهواره‌بر «سریر» قدم اول برای رسیدن به مدار ژئوست. سریر بر مبنای سیمرغ توسعه داده می‌شود و می‌تواند ۱۵۰۰ کیلوگرم محموله را در مدار ۲۰۰کیلومتری قرار دهد. با استفاده از بلوک‌های انتقال مداری که در حال توسعه در کشور است می‌توانیم از مدار لئو به ژئو برویم و می‌توانیم ماهواره ۱۰۰کیلوگرمی را به مدار ژئو ببریم. طراحی سریر تمام شده و مراحل ساخت زیرسامانه‌های آن شروع شده است.

وی درباره شورای‌عالی فضایی گفت:‌ نهادهای متنوعی در حوزه فضایی فعال هستند و نیاز به انسجام و یک سیاست‌گذاری منسجم دارند که مطابق طرح‌ریزی‌ای که در قوانین کشور وجود دارد شورای‌عالی فضای متولی این راهبری کلان است. این شورا در دولت سیزدهم دو جلسه داشته است و مصوبات خوبی داشته است و با برنامه دهه‌ساله‌ای که مصوب شد و با تزریق منابعی که پیش‌بینی شده است، می‌توانیم در آینده نزدیک شاهد اتفاقات خیلی خوب باشیم.

حسینی مونس تصریح کرد:‌ کنار پرتابگر، پایگاه‌های پرتاب هم بسیار مهم است که تنها ۷ کشور دارای این فناوری هستند. پایگاه امام خمینی را در وزارت دفاع توسعه داده‌ایم که ماهواره‌برهای سفیر، سیمرغ، ذوالجناح و سلمان از آن پرتاب شدند. پایگاه بعدی در چابهار است و ویژگی‌آن این است که کنار اقیانوس هند است و می‌توانیم در این منطقه بدون نگرانی از سقوط پرتابگر و خطرات ناشی از آن پرتاب داشته باشیم.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم