کاهش بارندگی و پرداخت نشدن حقابه تالاب قره قشلاق، علت خشکی این تالاب
کاهش بارندگی و پرداخت نشدن حقابه تالاب قره قشلاق، علت خشکی این تالاب
رئیس امور منابع آب شهرستان بناب کاهش بارندگی و پرداخت نشدن حقابه را علت خشکی تالاب قره قشلاق عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای بناب، علی نصیری صبح امروز در جلسه کمیته محلی تالاب قره قشلاق با اشاره به بارش ۱۶۳ میلیمتری باران در سال جاری در منطقه جنوب استان گفت: این میزان بارش در سال گذشته ۱۳۹ میلیمتر بوده که می بایست به طور میانگین  ۲۶۵ میلیمتر در دراز مدت باشد.

رئیس امور منابع آب شهرستان بناب کاهش شدید باران و عدم روان سازی آب های هدایت شونده به سمت تالاب قره قشلاق بناب را علت خشکی این تالاب بین المللی عنوان کرد و گفت: قطعاً با افت بارش باران و عدم ورود منابع آبی به تالاب، متاسفانه شاهد خشک شدن تالاب در حجم بسیار زیادی هستیم.

وی افزود: متاسفانه حقابه تالاب بین المللی قره قشلاق به درستی پرداخت نشده است و همین امر به همراه سایر شرایط زیست محیطی باعث خشکی تالاب قره قشلاق شده‌اند که به طور مثال می‌توان به پرداخت نشدن حقابه رودخانه مردک چای و زرینه رود اشاره کرد.

رئیس امور منابع آب شهرستان بناب یکی از اقدامات حفاظت از دریاچه ارومیه و تالاب را انسداد چاه های غیرمجاز در منطقه تالاب قره قشلاق عنوان کرد و گفت: با هماهنگی سایر ارگان ها و دستور مستقیم دادستانی اقدامات لازم انجام شده است که البته با توجه به خشکی آب و هوا و عدم وجود آب نیاز به صرف هزینه بیشتر و پر کردن چاه ها نبود.

انتهای پیام/ داود زیبائی