۱۵۸ هزار و ۴۹۹ نفر رای اولی در آذربایجان شرقی
۱۵۸ هزار و ۴۹۹ نفر رای اولی در آذربایجان شرقی
مدیرکل سیاسی، اجتماعی و تقسیمات کشوری آذربایجان شرقی گفت: ۱۵۸ هزار و ۴۹۹ نفر رای اولی در استان هستند که البته تعداد قطعی سه روز مانده به انتخابات پس از کسر فوتی‌ها اعلام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صدای بناب به نقل از خبرگزاری صداوسیمای مرکز آذربایجان شرقی حقیقیان در نشست هم اندیشی با تعدادی از مدیران رسانه آذربایجان شرقی اظهار کرد: تعداد ثبت نام کنندگان نامزدی انتخابات مجلس شورای اسلامی در آذربایجان شرقی به علت جابجایی حوزه از استان‌های دیگر به این استان از یک هزار و ۳۲۵ نفر به یک هزار و ۳۲۷ نفر رسید که از این تعداد ۹۲۶ نفر در هیات اجرایی و ۴۴۶ نفر در هیات نظارت تایید شدند.

وی همچنین تعداد شعبات اخذ رای در آذربایجان شرقی را نیز سه هزار و ۲۲۳ شعبه در استان اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۲هزار و ۴۸۷ شعبه ثابت و ۷۳۶ شعبه سیار هستند که البته تعداد شعبات دوره قبل سه هزار و ۵۱ شعبه بود که در این دوره افزایش یافته است.

حقیقیان افراد حائز رای در آذربایجان شرقی را سه میلیون و سه هزار و ۲ نفر اعلام کرد و ادامه داد: از این تعداد ۱۵۸ هزار و ۴۹۹ نفر رای اولی هستند که البته تعداد قطعی سه روز مانده به انتخابات پس از کسر فوتی‌ها اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه شرکت کنندگان می‌توانند با ارائه یکی از پنج مدرک شناسایی نظیر شناسنامه، کارت ملی، پایان خدمت، گذرنامه و گواهینامه در انتخابات شرکت کنند گفت: شرکت کنندگان در انتخابات فقط یک بار می‌توانند رای دهند.

وی همچنین با تاکید بر نقش مجلس در تعیین سرنوشت مردم و جامعه و تاثیر رسانه در تبیین و آگاه سازی اهمیت شرکت در انتخابات گفت: رسانه از ۲ منظر جداگانه نیازسنجی و آسیب شناسی می‌تواند به موضوع انتخابات نگرش داشته باشد که از منظر نیازسنجی بیشتر بعد مشارکت مردم مطرح می‌شود که البته گفتمان حاکم و فرهنگ سازی رسانه‌ای مبتنی بر بازگویی و تکرار اهمیت انتخابات باید باشد و تاکید مقام معظم رهبری نیز حق و تکلیف بودن شرکت در انتخابات است.

وی افزود: نگرش رسانه از بعد آسیب شناسی نیز باید تبیین نماینده تراز انقلاب باشد و شاخص‌های نماینده اصلح را بیان کند در واقع با تشریح نقش نمایندگان در جامعه و سرنوشت مردم رسانه‌ها فضاسازی مناسبی کرده طوری که نگاه تحولی و پیشرفت را در جامعه ایجاد کند.

وی با بیان اینکه فرآیند انتخابات در ابلاغ جدید از ۸۶ روز تا ۲۶۰ روز افزایش یافته است گفت: رسانه‌ها برای اطلاع رسانی و ایجاد حس مشارکت نیز نسبت به این دوره برنامه داشته باشند.

سخنگوی ستاد انتخابات آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به برخی قوانین تبلیغات انتخابات و تخلفات انتخاباتی گفت: فهرست حمایت از داوطلبان باید از طرف تشکل‌های قانونی انجام شود و تبلیغات نیز در چارچوب قوانین باشد.

حقیقیان افزود: پوستر‌های داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی ۷۰ در ۱۰۰ تعیین شده و یک ستاد انتخاباتی اصلی برای هر داوطلب پیش بینی شده و یک ستاد فرعی نیز در هر شهر یا هر منطقه شهرداری برای داوطلبان در نظر گرفته شده است البته برای واحد بانوان نیز به همین روش خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: خرید و فروش رای یا معاونت آن تطمیع و نظرسازی از جمله جرم‌های انتخاباتی بوده و مُر قانون فصل الخطاب است.

حقیقیان انقلاب اسلامی، نظام سازی، تشکیل حکومت اسلامی و در نهایت تمدن نوین اسلامی که رهبر معظم انقلاب فرمودند را مورد تاکید قرار داد و افزود: همیشه در حال رسیدن به تعالی و رسیدن به قله نهایی هستیم که با تشکیل جامعه اسلامی و دولت‌های کارآمد تمدن نوین اسلامی محقق می‌شود البته انتخابات مجلس شورای اسلامی مهمترین گام برای رسیدن به این اهداف است.

  • منبع خبر : خبرگزاری صداو سیما مرکز آذربایجان شرقی