‌۲ انفجار تروریستی با ۲ کیف بمب‌گذاری‌شده‌ در ‌کرمان‌‌/ ۱۰۳ شهید و ۲۱۱ مصدوم‌ تاکنون/ تکذیب شهادت فرمانده ارشد سپاه/ روایت خبرنگار تسنیم از انفجار
‌۲ انفجار تروریستی با ۲ کیف بمب‌گذاری‌شده‌ در ‌کرمان‌‌/ ۱۰۳ شهید و ۲۱۱ مصدوم‌ تاکنون/ تکذیب شهادت فرمانده ارشد سپاه/ روایت خبرنگار تسنیم از انفجار
در پی ۲ انفجار تروریستی در مسیر منتهی به گلزار شهدای کرمان، ‌‌تعداد زیادی به شهادت رسیده و تعدادی زیادی مصدوم‌ شدند که به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمان، ساعت ۱۴:۵۰ دقیقه در مسیر منتهی به گلزار شهدای کرمان و در جمع مردم‌ انفجار‌ مهیبی به گوش رسید‌ که بلافاصله تیم واکنش سریع در محل حضور یافت‌.

۱۵:۰۵| در نخستین انفجار تروریستی که در مسیر منتهی به گلزار شهدای کرمان رخ داد ‌‌تعداد زیادی به شهادت رسیده و تعدادی زیادی مصدوم‌ شدند که به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

| برخی از منابع به خبرنگار تسنیم مستقر در کرمان که در صحنه انفجار امروز حضور دارد، اعلام کردند که در ورودی گلزار شهدای کرمان، دو‌ کیف بمب‌گذاری شده وجود داشته است که عامل یا عاملین این حادثه ظاهرا با ریموت بمب‌ها را منفجر کرده‌اند؛ این در حالی بود که در برخی خبرها عنوان شده بود که دو عملیات انتحاری صورت گرفته است.

۱۵:۱۶| طبق گزارش خبرنگار تسنیم، ‌ تعدادی زیادی آمبولانس در محل این انفجار حاضر شده‌اند تا اگر بر اثر این انفجار افرادی مجروح شده باشند به مراکز درمانی منتقل شوند.

| طبق گزارش خبرنگار تسنیم حاضر در محل انفجار، در پی ازدحام جمعیت در محل‌، تعداد از هم‌وطنان دچار مصدومیت شده‌اند که بلافاصله به مراکز درمانی منتقل شد‌ند.

۱۵:۲۰| لحظاتی پس از انفجار نخست، در ساعت ۱۵:۱۷ دقیقه دومین انفجار در درگاه قلی بیگ رخ داد و بلافاصله ‌مردم از مسیر منتهی به گلزار شهدا تخلیه شده و نیروهای امنیتی و انتظامی در حال کنترل اوضاع بوده تا سریعا علت این انفجار را اعلام کنند.

۱۵:۲۳|روابط عمومی اورژانس کشور درباره آمار مصدومان حادثه انفجار در مسیر گلزار شهدای کرمان اظهار کرد: دقایقی پیش یک مورد حادثه انفجار  در زیرگذر گنبد جبیله رخ داده که به دنبال آن ۱۰ نفر از مصدومان به مراکز درمانی منتقل شده‌اند. دقایقی پس از بروز این سانحه نیز انفجار دوم رخ داده که در این حادثه نیز ۲۰ نفر بر اثر ازدحام جمعیت مصدوم شده‌اند

| در حال حاضر مسئولان گلزار شهدای کرمان از مردم حاضر در گلزار درخواست دارند تا سریعا گلزار را تخلیه کنند.

۱۵:۳۵| خبرنگار تسنیم که منطقه حضور دارد اعلام کرد که تعداد مجروحان و شهدای این ۲ حادثه انفجار بالاست و به احتمال زیاد بیش از ۵۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند و تعداد در حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر مجروح شده باشند.

۱۵:۴۰| ‌‌معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان با بیان اینکه این دو انفجار ‌تروریستی بوده است، گفت: تاکنون ۲۰ نفر شهید و ۵۰ نفر مصدوم شده‌اند که توسط اورژانس به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

۱۵:۴۴|خبرنگار تسنیم از محل حادثه گزارش داد که متاسفانه بر اثر این انفجارها، اجساد بسیاری متلاشی شده است.

۱۶:۰۰| طبق گزارش خبرنگار تسنیم در حال حاضر آرامش در منطقه برقرار شده و مردم از مسیر منتهی به گلزار تخلیه شده و نیروهای امنیتی در حال بررسی منطقه برای شناسایی عامل یا عاملان این انفجار تروریستی هستند.

۱۶:۱۰| ‌مصدومان این حادثه انفجار در مسیر منتهی به گلزار شهدای کرمان ‌تا این لحظه به ۷۱ نفر افزایش یافته که توسط اورژانس به مراکز درمانی منتقل شده‌اند و متأسفانه ۵۳ نفر از مصدومان در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند و به شهادت رسیده‌اند.مراکز درمانی و کدهای پشتیبان دانشگاه های معین در حالت آماده‌باش قرار دارند.

۱۶:۱۵| طبق گزارش خبرنگار تسنیم از محل انفجار، انفجار نخست ۷۰۰ متری مزار شهید سلیمانی و انفجار دوم در یک کیلومتری مزار بوده و خارج از مسیر زائران و گیت‌های بازرسی بوده است.

۱۶:۱۷| طبق اعلام سخنگوی سازمان اورژانس کشور تاکنون در این حادثه تروریستی‌ ۷۳ نفر به شهادت رسیده‌اند‌ و ۱۷۱ ‌نفر مصدوم شده‌اند و حال تعدادی از مجروحان وخیم است و احتمال افزایش شهدا وجود دارد.

۱۶:۲۰|در حال حاضر تمام مجروحان به بیمارستان‌های شهید مهرگان، شفا، باهنر و افضلی‌پور منتقل شده‌اند و روند درمان مجروحان ادامه دارد و در حال حاضر همه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان در آماده‌باش بوده و روند درمان در مجروحان در انجام ا‌ست.

۱۶:۲۰|در پی ۲ انفجار تروریستی در کرمان، برخی اکانت‌های  اسرائیلی مدعی شدند در این انفجار یکی از فرماندهان ارشد سپاه کشته شده است که پیگیری خبرنگار تسنیم نشان داد این خبر کذب بوده و هیچ کدام از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در حوالی منطقه انفجار حضور نداشته‌اند.

۱۷:۰۰| خبرنگار تسنیم از گلزار شهدای کرمان گزارش داد که در پی انفجار تروریستی، با درخواست مقامات امنیتی و انتظامی گلزار شهدای کرمان به منظور تامین تا اطلاع ثانوی بسته شد و از همه مردم خواسته شده هرگونه حرکت مشکوکی را به مقامات امنیتی اطلاع دهند.

۱۷:۳۰| طبق آخرین گزارش خبرنگار تسنیم از بیمارستان‌های کرمان، تاکنون ۱۰۳ نفر در انفجار تروریستی کرمان به شهادت رسیده‌اند و تعداد مصدومان نیز علی‌رغم اینکه ۱۷۱ نفر اعلام شده ‌اما پس از بررسی نهایی احتمالا از مرز ۲۰۰ نفر عبور خواهد کرد.

۱۷:۴۰| خبرنگار تسنیم از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کرمان پیگیر اسامی شهدا‌ ‌و مجروحان حادثه تروریستی کرمان شد که اعلام شد به‌ زودی اسامی منتشر می‌شود و از مردم خواهشمندیم ‌به بیمارستان‌ها مراجعه نکنند.

۱۸:۰۰|هیچ توقفی در جابه‌جایی زائران شهید سلیمانی در کرمان نخواهیم داشت

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان گفت: در حال حاضر هیچ توقفی در جابه‌جایی زائران به مقصد کرمان و از مقصد کرمان به سایر استان‌ها وجود ندارد.

احسان عراقی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به وقوع ۲ انفجار در حادثه تروریستی امروز محدوده گلزار شهدای کرمان، اظهار داشت: در حال حاضر هیچ توقفی در جابه‌جایی زائران به مقصد کرمان و از مقصد کرمان به سایر استان‌ها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ناوگان اتوبوسی، ریلی و هوایی کرمان در آماده باش است، گفت: تمام راهدارخانه‌های استان کرمان در حال آماده‌باش هستند.ناوگان اتوبوسی آمادگی کامل برای انتقال زائران به مقاصد سراسر کشور است.

۱۸:۱۰|جنایتکاران منتظر پاسخ کوبنده و قاطع باشند

احمد وحیدی وزیر کشور در ارتباط با جزئیات انفجار تروریستی کرمان اظهار داشت: ساعت ۱۵ ظهر اولین انفجار رخ می دهد و هنگامی که باقی زائران به کمک مصدومان می‌آید انفجار دوم در ساعت ۱۵:۲۰ رخ می‌دهد و تعدادی دیگر از افراد در حادثه دوم دچار حادثه می‌شوند.

وی با بیان اینکه هم اکنون در کرمان عادی است و همه چیز در کنترل نیروهای انتظامی و امنیتی است و آرامش برقرار است، بیان کرد: این توطئه جدید ادامه همان توطئه هایی بود که این افراد مدت ها به دنبال آن بودند و در مراسمات مختلف سعی در رسیدن به اعمال شوم خود بودند.

وزیر کشور گفت: افرادی که این جنایات را رقم زدند منتظر پاسخ کوبنده و قاطع دستگاه های امنیتی و انتظامی ایران باشند و این افراد بدانند که سیلی محکمی می خورند؛ این جنایت علیه افرادی شد که به دنبال عشق خود و اسطوره مقاومتشان یعنی حاج قاسم بودند.

طبق گزارش خبرنگار تسنیم، در انفجار تروریستی امروز در گلزار شهدای کرمان، ‌سه امدادگر اورژانس که برای خدمات‌رسانی به محل اعزام شده بودند ‌دو نفر مجروح و یک نفر هم به شهادت رسید.

۱۸:۱۶|بازگشت مردم به گلزار شهدا با شعار “مرگ بر اسرائیل”

ساعتی پس از انفجار تروریستی در ورودی گلزار شهدای کرمان، بعد از اقامه نماز مغرب و عشا، مردم عزادار با تجمع در سر مزار حاج، با شعار “مرگ بر اسرائیل، مرگ بر آمریکا و مرگ بر منافق” عملیات تروریستی را محکوم کردند.

 ۱۸:۳۰|افزایش مصدومان به ۱۸۸ نفر

طبق گزارش خبرنگار تسنیم از کرمان، تعداد مصدومان انفجار تروریستی کرمان به ۱۸۸ نفر افزایش یافت و تعداد شهدا همان ۱۰۳ نفر است.

با توجه به اینکه احتمال افزایش مصدومان این انفجار و برای تسریع در روند درمان مجروحان، یک تیم تخصصی از یک تیم تخصصی درمانی از تهران به کرمان اعز‌ام خواهند شد.

همچنین یک فروند هواپیمای c130 ارتش برای انتقال مجروحان بدحال برای انتقال به تهران یا سایر مراکز درمانی به کرمان اعزام خواهد شد.

۱۸:۵۰|فراخوان مردم کرمان برای اهدای خون

در پی انفجار تروریستی در کرمان و افزایش مصدومان این حادثه تروریستی، سازرمان انتقال خون استان کرمان از همه مردم این استان دعوت کرد برای اهدای خون به مراکز دریافت خون مراجعه کنند.

طبق گزارش خبرنگار تسنیم، با توجه به افزایش مصدومان به ۱۸۸ نفر بیماران به سایر بیمارستانهای کرمان منتقل شدند.

۱۸:۵۷|فردا در سراسر کشور عزای عمومی اعلام شد

در پی حادثه تروریستی کرمان، هیئت دولت فردا را در سراسر کشور عزای عمومی اعلام کرد.

۱۹:۰۰|روایت خبرنگار تسنیم از انفجار تروریستی در کرمان

ساعت ۱۴:۵۰ و ۱۵:۱۸ دقیقه عصر امروز دو انفجار در حاشیه گلزار شهدای کرمان به وقوع پیوست که تا این لحظه ۱۰۳ شهید و ۱۴۳ مجروح داشته است.طبق گفته مسئولان امدادی، مجروحان این دو انفجار به بیمارستان‌های پیامبر اعظم، باهنر، شفا و افضلی‌پور منتقل شده‌اند.

گلزار شهدای کرمان هم با تصمیم مسئولان امنیتی از ساعتی پیش تعطیل شد و نیروهای امنیتی و امدادی در حال پاکسازی هستند.

درباره حادثه شایعات زیادی مطرح شده ولی چیزی که مشخص است این است که انفجار اول در ورودی گلزار بوده و آن‌طور که بعضی منابع اعلام کردند، داخل زیرگذر نبود بلکه ده‌ها متر پس از زیرگذر و به سمت گلزار شهدا رخ داد.

برخلاف برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه هر دو انفجار در یک نقطه بوده است، باید گفت که این دو انفجار با فاصله‌ حداقل ۳۰۰متری از هم رخ داده است.

درباره نوع انفجارها هم ۳ روایت وجود دارد: روایت اول مدعی انفجار کیف‌های جاسازی‌شده کنترل‌شونده داخل سطل زباله است،  روایت دوم حاکی از حضور یک دستگاه خودروی پژو در محل حادثه و انفجار بخشی از خودرو به محض توقف است.

روایت سوم هم  حاکی از این است که یک عامل انتحاری هنگام تفتیش توسط مأموران، خود را منفجر کرده که این روایت همان ابتدا تکذیب شد. اما اطلاعات به دست‌آمده خبرنگار تسنیم حاکی از این است که روایت نخست دقیق‌تر است و عامل یا عاملان این حادثه تروریستی، دو کیف حاوی مواد منفجره جاسازی‌شده را از راه دور به وسیله ریموت، منفجر کرده‌اند.

در حال حاضر مردم کرمان و بسیاری از افرادی که برای سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی به این شهر آمده‌اند، به مراکز انتقال خون رفته‌اند تا خون مورد نیاز مجروحان حادثه تروریستی را تأمین کنند.

۱۹:۱۰|تعداد مصدومان انفجار به ۲۱۱ نفر رسید

براساس آخرین گزارش از کرمان، تاکنون در پی انفجار تروریستی در کرمان، ۲۱۱ نفر مجروح شده‌ا‌ند.

۱۹:۲۵| اسامی مجروحان بستری در بیمارستان افضلی پور کرمان

🔹محمد پورچگنی
🔹اصغر میرانی
🔹محمدطاها اسماعیل بیگی
🔹جلال امینی
🔹الناز امیری
🔹شاهدادی
🔹امیدعلی دستکار
🔹رقیه دستکار
🔹فاطمه دستکار
🔹یگانه قاسمی
🔹محمود افسری
🔹مهدیه شادکام
🔹طاها شادکام
🔹متین علی حسینی
🔹زهرا جمال بازری
🔹سکینه صادقی پور
🔹یاسمن جهاندیده
🔹ساسان امیری
🔹علی غفاری
🔹طباطبایی پور
🔹محمدحسین اسماعیلی
🔹سید فاضل اکبرپور
🔹مرضیه مهدوی
🔹محمدصالح اسدی
🔹علی رویدل
🔹الهام جهانشاهی
🔹سمانه علی بیگی
🔹تاجیک
🔹سجاد میرزایی
🔹فاطمه جهانشاهی
🔹سید مهدی سیدی
🔹غفار یوسفی
🔹حسن پرنده کار
🔹زهرا امیری دادخدا
🔹اصغر بهزادی
🔹محمدعلی قاسم آبادی
🔹احمد محمدی راوری
🔹سیمین آزاد
🔹سجاد میرزاده
🔹محمدعلی ضیاالدینی
🔹منصوره امیری
🔹یگانه قاسمی
🔹مریم تاجیک
🔹سانیا پورگل محمدی
🔹متین علی اصغری
🔹لشکری
🔹محمد صالح اسدی

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم