۶۴ بمب قرار بود در مراسم سالگرد شهید سلیمانی منفجر شود/ برای تشییع شهدا تهدیداتی ‌وجود داشت
۶۴ بمب قرار بود در مراسم سالگرد شهید سلیمانی منفجر شود/ برای تشییع شهدا تهدیداتی ‌وجود داشت
رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح استان کرمان گفت: بالای ۶۴ بمب نیز در سراسر کشور کشف شد که قرار بود در مراسم شهید سلیمانی منفجر شود که عوامل آن دستگیر شدند.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمان، حجت‌الاسلام علی توکلی رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح استان کرمان امشب در جمع خبرنگاران با ابراز تسلیت جان باختن تعدادی از هموطنان در انفجار تروریستی کرمان، اظهار داشت: برای مصدومان این حادثه آرزوی بهبودی و سلامتی دارم و مردم ما باید بدانند که آنچه اتفاق افتاده ناشی از بغض و کینه دشمن نسبت به انقلاب و شهید سپهبد قاسم سلیمانی است.

وی با بیان اینکه “خبرهایی از تهدیدات دشمن داشتیم و قبلاً تعداد ۱۶ بمب آماده انفجار در کرمان کشف شد که مخصوص گلزار شهدا و مرقد شهید سلیمانی ساخته شده بود”، افزود: بالای ۶۴ بمب نیز در سراسر کشور کشف شد که قرار بود در مراسم شهید سلیمانی منفجر شود که عوامل آن دستگیر شدند.

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح استان کرمان با اشاره به اینکه مراسم‌ شهید سلیمانی با آن همه جمعیت، فرصتی برای ضربه زدن به انقلاب و نظام بود، گفت: نیروهای امنیتی تمام تلاش خود را به‌کار گرفتند تا این مراسم در کمال آرامش برگزار شود، در شورای تأمین هم پیگیر این موضوع بودیم و تصمیماتی در این ارتباط گرفته شد.

وی با تصریح به اینکه دستگاه قضایی عضو ناظر شورای تأمین است و تصمیمات خلاف قانون را تذکر می‌دهد، ادامه داد: ما در شورای تأمین شاهد تصمیماتی بودیم که برابر قانون گرفته شده بود.

توکلی با یادآوری اینکه برخورد با جرایم نیروهای مسلح از وظایف ذاتی سازمان قضایی نیروهای مسلح است، گفت: اگر جایی ببینیم جرمی اتفاق افتاده است، برخورد قاطع با آن می‌شود و نمونه آن هواپیمایی اوکراین بود که بررسی و با عوامل آن برخورد شد.

وی با اعلام اینکه این موارد در مورد پرونده انفجار تروریستی در کرمان نیز در حال بررسی است، اضافه کرد: هر دو انفجار قبل از گیت بازرسی بوده است و عوامل انتحاری قبل از گیت بازرسی انفجار را انجام دادند.

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح استان کرمان با ابراز اینکه در گیت‌های بازرسی محدوده گلزار شهدای کرمان نیروی انسانی لازم بوده است، ادامه داد: سگ موادمنفجره‌یاب و دستگاه جمر هم بوده است و عامل انتحاری قبل از اینکه به این‌ها برسد خود را منفجر کرده است.

وی با بیان اینکه عامل انتحاری به‌دنبال جمعیت بود و تا جایی که گیت بازرسی وجود داشته است، جلو آمده است و همان جا که راه برای او مسدود شده است خود را منفجر می‌کند، ادامه داد: این گیت بازرسی هر کجا وجود داشت عامل انتحاری به‌محض اینکه به آن می‌رسید خود را منفجر می‌کرد و فاصله بین انفجار اول و دوم حدود ۱۵۰۰ متر بوده است.

توکلی با اظهار اینکه بیش از ۵۰۰ نیروی امنیتی از سپاه استان‌های دیگر برای امنیت منطقه به کرمان آمده بودند، گفت: دوربین‌هایی در این محدوده نصب شده بود که تمام موارد را رصد و بررسی می‌کرد و کمال استفاده از امکانات شده بود.

وی با بیان اینکه افرادی که در فضای مجازی اذهان مردم را تشویش می‌کنند و اقدام به نشر اکاذیب دارند، بدانند حتماً شناسایی می‌شوند و با آنها برخورد خواهد شد، ادامه داد: قرار بود تشییع شهدای انفجار تروریستی باشکوه برگزار شود اما تهدیداتی هنوز وجود داشت و به این دلیل در شورای تأمین این تصمیم گرفته شد که نحوه برگزاری مراسم تشییع تغییر کند تا این مراسم در امنیت کامل برگزار شود.

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح استان کرمان با اشاره به اینکه سؤالی وجود دارد که چرا اطلاعیه وزارت اطلاعات دیر بیان شد، گفت: در چهل و هشت ساعت نیروها به‌دنبال آن بودند که همه تهدیدات لازم در مورد مراسم شهید سلیمانی جمع شود و هیچ تهدید دیگری وجود نداشته باشد در واقع به‌دنبال آن بودیم تا اطلاعات دقیق به مردم داده شود.

توکلی با ابراز اینکه اگر در این انفجار، بسته انفجاری تعبیه شده بود حتماً در زمین یک گودی ایجاد می‌کرد، افزود: براساس نظر کارشناسان چون این بسته از زمین ارتفاع داشته و به بدن فرد انتحاری متصل بوده است ترکش‌های آن به اطراف پخش شده و زمین آسیبی ندیده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم