حق آبه تالاب قره قشلاق توسط آذربایجان غربی پرداخت شود/ وجود بیش۷ هزار حلقه چاه غیر مجاز در بناب
حق آبه تالاب قره قشلاق توسط آذربایجان غربی پرداخت شود/ وجود بیش۷ هزار حلقه چاه غیر مجاز در بناب
فرماندار بناب گفت: امیدواریم حقآبه تالاب قره قشلاق از طرف استان آذربایجان‌غربی به اندازه و به موقع پرداخت شود.

به گزارش صدای بناب، رضا لعلی صبح امروز در کمیته محلی مدیریت زیست بومی تالاب قره قشلاق با اشاره به تغییرات اقلیمی و گرمایش کره زمین از سالیان گذشته گفت: مسئله خشکی دریاها، تالاب ها، دریاچه ها و رودخانه ها از علل اصلی گرمای زمین هستند.

 فرماندار بناب یکی از دیگر عوامل تهدید تالاب ها، دریاچه ها و … در کشورها را بهره برداری بی رویه از منابع آبی دانست عنوان کرد.

وی با بیان اینکه تخصیص آب به تالاب ها پس از مصارف حوزه شرب، کشاورزی و صنعت بوده گفت: در صورتیکه مصرف صحیح در حوزه های پیشین وجود داشته باشد می توانیم شاهد تخصیص مناسب آب به تالاب ها باشیم.

مقام عالی دولت در شهرستان بناب عدم لایروبی تالاب ها، ساخت بی رویه سدها و توسعه بی رویه کشاورزی بدون توجه به الگوی کشت از جمله عدم استفاده از آبیاری قطره ای و تحت فشار، استقرار صنایع آب بر در شهرستان هایی که مشکل منابع آبی دارند و … را از دیگر عوامل مشکلات تالاب ها برشمرد و گفت: نابودی تالاب ها از بین رفتن پوشش گیاهی را به همراه داشته و همین مسئله باعث افزایش ریزگردها و گردخاک، شوری آب های زیرزمینی، آلودگی هوا، کاهش گونه های پرندگان و … می شود.

فرماندار بناب در این جلسه خواستار مطالبه از دفتر طرح حفاظت از تالاب های ایران بمنظور حمایت از پروژه های کشاورزی پایدار، حمایت از مشاغل خرد زنان و … در روستاهای هدف دریاچه ارومیه و اطراف تالاب قره قشلاق شد.

وی همچنین با اشاره به مساحت ۲۲ هزار هکتاری تالاب قره قشلاق بر ضرورت تامین خودرویی و نیرویی لازم پاسگاه محیط بانی تالاب ،بمنظور حفاظت از آن تاکید کرد.

پرداخت حق آبه تالاب قره قشلاق توسط مسئولین آب منطقه ای آذربایجان غربی با توجه به افزایش بارش ها و آورد رودخانه زرینه رود ، بالا بردن سطح حفاظتی تالاب قره قشلاق از منطقه شکار ممنوع به پناهگاه حیات وحش، جلوگیری از چرای بی رویه دام در تالاب بمنظور حفظ پوشش گیاهی، افزایش همکاری و انسجام شهرستانی و استانی ادارات منابع طبیعی، محیط زیست، جهاد کشاورزی در جهت حفاظت بیشتر از تالاب و جلوگیری از قطع درختان ، آتش سوزی و … ، درخواست از رسانه ها بمنظور منعکس کردن وضعیت تالاب به مردم و دعوت از مردم برای مشارکت در حفظ و نگهداری تالاب، جلوگیری از حفر چاه های غیر مجاز و … از جمله مواردی بود که فرماندار شهرستان بناب بر آن تاکید کرد.

انتهای پیام/ ندا خانی