۸۰ درصد از چاه‌های غیرمجاز در حال حفاری در آذربایجان شرقی مسدود شدند
۸۰ درصد از چاه‌های غیرمجاز در حال حفاری در آذربایجان شرقی مسدود شدند
مشاور مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی و نماینده مجری طرح احیاء و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی، از شناسایی و مسدود شدن ۸۰ درصد از چاه‌های غیرمجاز در حال حفاری آب‌های زیرزمینی در استان طی سال‌های اخیر خبر داد.

به گزارش صدای بناب، محمدی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: ۲۵ هزار حلقه چاه مجاز و ۲۳ هزار حلقه چاه غیرمجاز در آذربایجان شرقی وجود دارد، اما چاه‌های غیرمجاز چندان عمیق نیستند و در نهایت عمق آن‌ها به ۲۵ متر می‌رسد که به صورت دستی حفر شده‌اند؛ شهرستان‌های بناب، مراغه و ملکان داری ۸۰ درصد از چاه‌های غیر مجاز استان هستند.

وی ادامه داد: ۱۴ هزار حلقه چاه غیرمجاز قبل از سال ۸۵ و ۹۰۰۰ حلقه چاه غیرمجاز بعد از سال ۸۵، در استان وجود دارد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش، گفت: کل مقدار برداشت چاه‌های غیرمجاز، کمتر از ۱۰ درصد برداشت چاه‌های مجاز است؛ مالکان اغلب چاههای غیرمجاز، افرادی هستند که برای تامین آب باغ و مزارع خود، که وسعت آن‌ها در حد چند هزار متر مربع است، از این چاه‌ها استفاده می‌کنند.

به گفته محمدی، یکی از برنامه‌های در حال اجرای شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، تجهیز دستگاه‌های حفاری چاه به سامانه جی.پی.اس است.

وی در خصوص توقیف دستگاه‌های حفاری غیر مجاز، گفت: امسال ۵۱ دستگاه حفاری غیرمجاز نیز توسط شرکت آب منطقه‌ای استان در شهرستان‌های مختلف توقیف شده و به طور متوسط طی برنامه سالانه در نظر داریم تا ۷۰ دستگاه حفاری چاه غیرمجاز شناسایی و متوقف کنیم.

به گفته وی، از ابتدای امسال تا پایان مهرماه، ۵۰ حلقه چاه غیر مجاز در حال حفاری در نقاط مختلف استان شناسایی و مسدود شده است.

مشاور مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان، با اشاره به قانون تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز قبل از سال ۱۳۸۵، افزود: بر اساس این قانون، ۱۴ هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان آذربایجان شرقی وجود دارد که برای همه آن‌ها، تشکیل پرونده و کارهای کارشناسی صحرایی انجام شده و در حال حاضر نیز در مرحله رسیدگی قرار دارد، با رعایت قانون و شرایط منطقه، ظرفیت آبخوان‌ها، حفظ حق و حقوق مجاوران و رعایت قوانین و دستورالعمل‌ها تعیین تکلیف می‌شوند.

وی با اشاره به این‌که تاکنون ۸۰۰ حلقه چاه غیرمجاز محفوره قبل از سال ۸۵ تعیین تکلیف شده است، خاطر نشان کرد: به منظور صیانت از آب‌های زیرزمینی، اکیپ‌های گشت و کنترل که دارای لباس و خودروی مشخص هستند، دائم در حال رصد و گشت زنی در سطح شهرستان‌ها هستند که هدف آن‌ها کنترل برداشت از آب‌های زیرزمینی است.

به اعتقاد وی، کنترل تمامی چاه‌های غیرمجاز در کوتاهترین مدت، ممکن نیست لذا ابتدا یک اخطاریه به صاحبان چاه‌های غیرمجاز ارسال می‌شود که معمولاً با اعتراض و مخالفت آن‌ها مواجه می‌شود.

محمدی افزود: اقدامات قضایی، تشکیل پرونده، صدور اخطاریه مجدد و طی مراحل قانونی و در پایان اخذ حکم انسداد چاه با همکاری مقامات قضایی و نیروی انتظامی، اقداماتی است که شرکت آب منطقه‌ای استان، برای بستن چاه‌های غیرمجاز بر اساس قانون انجام می‌دهد.

وی با اشاره به این که سالانه حدود ۱۰۰۰ حلقه چاه غیرمجاز توسط عوامل اجرایی این شرکت مسدود می‌شود، افزود: امسال ۴۱۹ حلقه چاه غیرمجاز مسدود و ۱۱۷ چاه غیرمجاز در حال حفر با همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی شناسایی و مسدود شده است.

به گفته وی، فایده انسداد این تعداد چاه غیرمجاز، ذخیره سازی یک میلیون متر مکعب آب برای احیاء دشت‌های استان بوده است.

مشاور مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان، در خاتمه با بیان این‌که کسری مخزن زیادی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه وجود دارد، یاد آور شد: در حوضه‌های آبریز ارس و قزل اوزن، بحران‌های زیرزمینی حاد نیست، لذا ما بیشتر انرژیمان را در حوضه آبریز دریاچه ارومیه صرف می‌کنیم و اکثر چاه‌های غیرمجاز مسدود شده مربوط به این حوضه است.

به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، شناسایی و انسداد چاه‌های غیر مجاز و تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه قبل از سال ۱۳۸۵، از پروژه‌های حساس طرح احیاء و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی به حساب می‌آید که هدف این پروژه، کنترل اضافه برداشت‌ها و جبران کسری مخازن آب‌های زیرزمینی و احیاء آبخوان‌های دشت‌های استان است.