آذربایجان شرقی از استان‌های برتر در حوزه سرمایه گذاری
آذربایجان شرقی از استان‌های برتر در حوزه سرمایه گذاری
نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی با حضور جمعی از فعالان اقتصادی، صنایع و مسئولان استان در اتاق بازرگانی تبریز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای بناب به نقل از  خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز آذربایجان شرقی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری در این نشست با بیان این که آذربایجان شرقی جزو ۳ استان برتر کشور در حوزه سرمایه گذاری است گفت: با این وجود برخی عوامل این مهم را وارونه جلوه داده و سعی در سیاه نمایی فضای پویای کسب و کار در استان دارد.

محمد کلامی ادامه داد: باید با روش‌های موثر و نشست و برخاست‌های متعدد با صاحبان صنایع، فعالان تولیدی و اقتصادی و هم اندیشی دوسویه میان آن‌ها و مسئولان استانی، دوگانگی حاکم بر فضای اقتصادی استان به صورت شایسته و بایسته حل و فصل شود، زیرا این دوگانگی، روح اقتصادی و پویایی تولید و کسب و کار به بیراهه رفته و سرمایه گذاران را به سوی یاس و نومیدی سوق می‌دهد.

وی افزود: دغدغه مجموعه مسئولان استان در درجه اول مشکلات سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی استان است و در درجه دوم تلاش وافر برای به حداقل رساندن مشکلات آنهاست.

دبیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان هم گفت: اعضای نشست در مرحله نخست به بررسی تامین آب پایدار استان برای مصارف صنعتی استان پرداختند و بخش خصوصی هم دغدغه‌های خود را در این زمینه مطرح کرد، نمایندگان دستگاه‌های اجرایی متولی از قبیل آب منطقه‌ای ومحیط زیست استان هم راهکار‌های تامین آب پایدار را برای کل بخش‌های مصرفی از جمله بخش صنعت بیان کردند و مقرر شد این مسائل و راهکار‌ها به صورت علمی‌تر و جامع‌تر در قالب کمیته‌ای پیگیری شود و به مرحله اجرا در آید.

محمدجعفر عظمایی، دیگر محور گفت و گوی این نشست را تامین پایدار مالیات ستانی از واحد‌های اقتصادی فعال در استان بیان کرد و افزود: تمام واحد‌های صنعتی و فعالان اقتصادی استان به عنوان وظیفه شرعی و قانونی، خود را مکلف و موظف به پرداخت مالیات و مشارکت در این امر می‌دانند.

به گفته وی، در این نشست پاره‌ای مشکلات در خصوص چگونگی شناسایی شرکت‌های صوری که با وجود انجام معاملات اقتصادی، در مالیات ستانی مشکلات عدیده‌ای را در این حوزه ایجاد می‌کنند، مطرح شد.

عظمایی افزود: علاوه بر این درخصوص مالیات بر ارزش افزوده صادرات هم که طبیعتا و قانونا باید بعد از انجام صادرات به خودِ واحد‌های تولیدی بازگردد، بحث و گفتگو شد چرا که این فرایند زمان بر بوده و آن‌ها را با پاره‌ای مشکلات مواجه می‌کند، از این رو قرار شد این مشکلات در قالب کمیته‌ای متشکل از نمایندگان استانداری، امور مالیاتی، سازمان صمت و انجمن‌های تخصصی مربوط، رسیدگی و راهکار‌های بازگشت سریع ارزش افزوده حاصل از صادرات ارائه شود.

وی یادآور شد: تمامی اعضا و دستگاه‌های اجرایی خود را مکلف می‌دانند پیشنهاد‌ها و راهکار‌هایی که در نشست گفت و گوی دولت و بخش خصوصی ارائه می‌شود و همچنین مصوبات قانونی این نشست را بررسی کرده و تا اجرایی شدن این پیشنهاد‌ها و مصوبات، اقدامات مقتضی را انجام دهند.

  • نویسنده : امید اسماعیلی
  • منبع خبر : خبرگزاری صداو سیما مرکز آذربایجان شرقی