اختصاص ۹۰ هزار میلیارد ریال برای طرح های زیربنایی آذربایجان شرقی
اختصاص ۹۰ هزار میلیارد ریال برای طرح های زیربنایی آذربایجان شرقی
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی از تزریق و اختصاص ۹۰ هزار میلیارد ریال از محل مصوبات دور اول سفر استانی هیات دولت به طرح های زیربنایی این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صدای بناب به نقل از خبرگزاری ایرنا، واقف بهروزی روز یکشنبه در جمع مسوولان اداره خزانه معین آذربایجان شرقی تامین مالی اتمام طرح ها با استفاده از ظرفیت های قانونی را یکی از اهداف مهم مدیریت ارشد آذربایجان شرقی بیان و اضافه کرد: با توجه به پیگیری های انجام گرفته جذب حداکثری منابع از دستگاه‌های ملی به استان انجام‌ گرفته و از مجموع اعتبارات تصویب شده سفر اول ریاست جمهوری حدود ۹۰ هزار میلیارد ریال تخصیص داده شده و سفر دوم نیز در حال تخصیص است.

به گفته وی همچنین برای بهره مندی از ماده ۵۶ قانون الحاق بودجه، تعداد ۲۳ طرح آذربایجان شرقی شناسایی و احصا شده است که از این تعداد ۶ طرح موافقت نهایی سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک عامل را اخذ کرده است.

مجموع تسهیلات این طرح ها را ۱۲ هزار میلیارد ریال اظهار کرد

بهروزی مجموع تسهیلات این طرح ها را ۱۲ هزار میلیارد ریال اعلام و اظهار کرد: رقم تسهیلات سه طرح شامل آزادراه مراغه- هشترود، کنارگذر شرقی شهر بناب و تصفیه خانه تبریز که پرداخت آنها آغاز شده است، معادل هشت هزار میلیارد ریال است.

تامین مالی را یکی از الزامات اتمام طرح ها و تامین زیرساخت ها با هدف توسعه پایدار برشمرد

وی تامین مالی را یکی از الزامات اتمام طرح ها و تامین زیرساخت ها با هدف توسعه پایدار برشمرد و اظهار کرد: با سفر رییس جمهور بسیاری از این اهداف محقق شد طوری که طرح های بزرگ و کوچک با عمر بیش از ۲۰ سال به طور نیمه تمام و راکد در آذربایجان شرقی رها شده بود و اگر این موضوع روال عادی را طی می کرد سال ها باید شاهد بلااستفاده بودن آنها بودیم و به علت گذشت زمان، هزینه ترمیم و مرمت بافت فرسوده را نیز به دولت بیشتر تحمیل می کرد.

بهروزی طرح های مربوط به حوزه راه، آب و سلامت را از جمله این دسته از طرح های با سابقه طولانی در آذربایجان شرقی بیان کرد و گفت: بر اساس مصوبات سفر ریاست جمهوری برخی از این طرح ها اجرا و برخی از آنها از زمان سفر اول تا سفر دوم به واسطه توجه ویژه به تامین مالی آنها به اتمام رسیدند که خط آهن میانه – تبریز، انتقال آب شرب به میانه، خط انتقال اصلی در خصوص آب اندازی اراضی شبکه پایاب سد آیدوغموش، بخشی از آزاد راه مراغه – هشترود، کنارگذر شرقی بناب و بازسازی ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز از جمله این طرح ها است.

وی با اشاره به دستور استاندار آذربایجان شرقی در مورد پیگیری ویژه برای استفاده حداکثری طرح های استانی از ظرفیت ماده ۵۶ قانون الحاق، یادآور شد: در اثر همکاری های استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بانک های عامل و دستگاه های اجرایی اقدام به احصای طرح های واجد شرایط استانی برای استفاده از ظرفیت قانونی مزبور کرده و با تشکیل چندین جلسه با مدیران اجرایی ملی و استانی و بانک ها نسبت به پیشبرد برنامه دریافت منابع در این قالب برای تکمیل طرح های مزبور اقدام شد.

بهروزی اظهار کرد: اقدامات گسترده ای برای این منظور از جمله مکاتبات و پیگیری از دستگاه های اجرایی ملی و استانی، برگزاری جلسات با مدیران ارشد، تهیه و تکمیل پرونده ها و مستندات برای طرح های مذکور، تهیه لیست برای هر یک از طرح های یاد شده، برگزاری جلسه با بانک های ملی و استانی، پیگیری هفتگی از دستگاه های مرتبط و ارائه گزارش در این زمینه صورت پذیرفته است.

  • منبع خبر : خبرگزای آناج