اسرائیل بدون حمایت غرب ۳ روز هم دوام نمی‌آورد
اسرائیل بدون حمایت غرب ۳ روز هم دوام نمی‌آورد
رئیس جمهور ترکیه گفت: اسرائیل یک گروه اشغالگر است. غرب به او بدهکار است اما ترکیه نیست.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری تسنیم، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در تجمع مردمی حمایت از مردم فلسطین و سالگرد جمهوری ترکیه که امروز شنبه در فرودگاه آتاتورک برگزار شد، با بیان اینکه اسرائیل یک گروه اشغالگر است، گفت: غرب به اسرائیل بدهکار است اما ترکیه نیست به همین دلیل ما به راحتی حرفمان را می زنیم. گفتم که حماس گروه تروریستی نیست و اسرائیل از این حرف من بسیار ناراحت شد. در واقع ما انتظار این واکنش را نیز داشتیم.

وی افزود: برخی سیاستمداران در داخل کشور هستند که متاسفانه حماس را به نتانیاهو واگذار کردند و گفتند که حماس یک گروه تروریستی است. آنهایی که به این افراد رای دادند باید خوب فکر کنند. یک سده پیش غزه بخشی از خاک سرزمینمان بود و ما ۵۳ شهید از غزه در جنگ چاناک قلعه داریم.

رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از غرب که درباره جنگ اوکراین بسیار ناراحت بودند اما درباره غزه هیچ واکنشی ندارند، گفت: ای غرب تو به دنبال جنگ صلیبی جدید هستی؟ ما در لیبی و قره باغ هر طور بودیم در خاورمیانه نیز همان هستیم. ما این ریاکاری و استاندارد دوگانه را در مقابل پ ک ک از جانب شما بسیار دیدیم.

اردوغان افزود: طی ۱۰ سال گذشته مبارزه با ترور را دنبال کردیم و با این شعار که یک شب ناگهانی می توانیم بیاییم، راهی که انتخاب کردیم و پیش رفتیم را دنبال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه آمریکا و اروپا در قتل عام غزه بیشترین مسئول هستند، گفت: همه آنچه در غزه می گذرد، اثر غرب است. اسرائیل بدون حمایت غرب هیچ گامی نمی تواند بردارد و بدون حمایت آنها ظرف ۳ روز فروخواهد پاشید.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه پشت پ ک ک، ی پ گ و گروه گولن، غرب و اسرائیل هستند، اظهار داشت: ما اینها را به خوبی می دانیم.

اردوغان افزود: اسرائیل ۲۲ روز است که در غزه جنایت جنگی می کند و ما نیز آن را به عنوان جنایتکار جنگی به دنیا نشان خواهیم داد. چقدر کودک، زن و سالخورده باید کشته شوند که غرب اعلام آتش بس کند.

وی ادامه داد: البته که هر کشوری باید از خود دفاع کند اما درباره غزه دفاع انجام نمی گیرد، بلکه بدنبال نابودی همه چیز در غزه هستند. آنها عملیات خود را در تاریکی انجام می دهند.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه جامعه جهانی کر و کور شده اند، اظهار داشت: همانطور که در اجلاس داووس گفتم، اینها(اسرائیل) کشتن را به خوبی بلدند.

اردوغان افزود: ظلم ۷۵ ساله اسرائیل یک روز تمام خواهد شد و از منطقه خواهد رفت. ای اسرائیل به حرف ما گوش بده و گفتگو و صلح را دنبال کن. ما به دنبال صلح عادلانه هستیم که در آن کسی شکست نمی خورد.

وی با اشاره به رای مجمع عمومی سازمان ملل علیه رژیم صهیونیستی و پایان هر چه سریعتر جنگ، گفت: ۱۲۰ کشور به آتش بس آری گفتند، ۴۰ کشور ممتنع بودند و ۱۴ کشور منفی دادند. یعنی اسرائیل در دنیا محکوم به تنهایی است.