ایجاد ۳۸۰هزار فرصت شغلی در ۵ماه گذشته /  ثبت سالانه ۶۷۰ هزار بیمه شده اجباری جدید در دولت سیزدهم / صادرات نفت به یک‌میلیون و ۱۰۰هزار بشکه / دشمنان با ایران‌هراسی تلاش کردند که کشور را به عقب برانند
ایجاد ۳۸۰هزار فرصت شغلی در ۵ماه گذشته /  ثبت سالانه ۶۷۰ هزار بیمه شده اجباری جدید در دولت سیزدهم / صادرات نفت به یک‌میلیون و ۱۰۰هزار بشکه / دشمنان با ایران‌هراسی تلاش کردند که کشور را به عقب برانند
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در پنج ماه گذشته ۳۸۰هزار فرصت شغلی براساس آمار سامانه رصد ثبت شده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای بناب به نقل از خبرگزاری تسنیم، حدود ۶ ماه از سال گذشته است و دولت برای سال ۱۴۰۲ ایجاد یک میلیون و ۸۸هزار فرصت شغلی را در اهداف خود برای اشتغال زایی قرار داده است. برنامه دولت سیزدهم از ابتدای استقرار ایجاد سالانه یک میلیون شغل است که هر ساله در ابتدای سال برنامه‌ریزی انجام می‌شود و تقسیم تعهدات دستگاهی و استانی انجام می‌گیرد و توسط وزیران کار و کشور به صورت همزمان به استان‌ها ابلاغ می‌شود.

ثبت سالانه ۶۷۰ هزار بیمه شده اجباری جدید در دولت سیزدهم

سید صولت مرتضوی, وزیر کار با اشاره به ثبت سالانه ۶۷۰ هزار بیمه شده اجباری جدید در دولت سیزدهم گفت: در بهار سال ۱۴۰۱ براساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری یک درصد کاهش یافته است.

​وی ادامه داد: در دهه گذشته وضعیت اشتغال شرایط مطلوبی نداشت؛ رئیس‌جمهور برنامه ایجاد سالانه یک‌میلیون فرصت شغلی را ارائه کرد و در سال ۱۴۰ شاهد بودیم که از یک میلیون فرصت شغلی فراتر رفتیم و این پارامتر قابل راستی‌آزمایی و رصد است.

وی بیان کرد: براساس آمار از بهار سال گذشته ۷۲۸هزار فرصت شغلی ایجاد شده است. در پنج ماه گذشته ۳۸۰هزار فرصت شغلی براساس آمار سامانه رصد ثبت شده است.

مرتضوی افزود: این اقدامات در حالی است که یک دهه رکود را پشت سر گذاشتیم؛ در دولت گذشته ترسیم توسعه و اقتصاد به خارج از کشور رقم خورده بود و دولتمردان ما بیان می‌کردند که قدرت رقابت در هیچ اقتصاد و صنعتی ندارند.

وی ادامه داد: این در حالی بود که از توانایی زیادی برخوردار هستیم و جوانان این مرز و بوم در حوزه نانو، صنعت هسته‌ای، دستاوردهای نظامی و علمی اقدامات شایانی داشتند و این مسئله توهین به جوانان نخبه ما بود.

مرتضوی یادآور شد:  دیپلماسی ما به‌گونه‌ای بود که بالغ بر هشت میلیارد دلار منابع ما را غرب بلوکه کرد و هر ایرانی را که در کشورهای دنیا مستقل زندگی می‌کرد به جرم دور زدن تحریم‌ها بازداشت می‌کردند.

وی افزود: در این شرایط شخصیتی دلسوخته و عاشق ملت پا به عرصه گذاشت؛ گفته می‌شود دولت صندوق خالی تحویل گرفت و من می‌گویم دولت سیزدهم صندوق بدهکار تحویل گرفت.

وزیر تعاون تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم  و برای گذران برخی از امور کشور و طرح‌های عمرانی نزدیک به ۷۰۰ همت اوراق خزانه تا سررسید ۱۴۰۴منتشر شده بود و حتی دولت سیزدهم را دولتمردان گذشته بدهکار کرده بودند.

صادرات نفت به یک‌میلیون و ۱۰۰هزار بشکه

مرتضوی بیان کرد: در سال نخست دولت، صادرات نفت به یک‌میلیون و ۱۰۰هزار بشکه و به گزارش رویترز به یک‌میلیون و ۵۰۰هزار بشکه رسیده است.

وی افزود: ۱۴میلیارد دلار طرح‌های نفتی در دو سال اخیر در عسلویه اجرایی شده است و ما یادمان هست در دو سال اخیر چه میزان قطعی برق و گاز داشتیم و در این مدت هفت هزار مگاوات نیروگاه به ظرفیت کشور افزوده شده است.

وزیر کار بیان کرد: در بحث سیاست خارجی ۱۵سال به دنبال عضویت در شانگهای بودیم ولی در سال نخست این دولت، جمهوری اسلامی عضو گروه شانگهای شد و در دو روز گذشته نیز شاهد بودیم که عضو بریکس نیز شدیم.

دشمنان با ایران‌هراسی تلاش کردند که کشور را به عقب برانند

مرتضوی بیان کرد: شاهد آن بودیم که دشمنان با ایران‌هراسی تلاش کردند که کشور را به عقب برانند. ولی به لطف الهی پدیده ایران‌هراسی از کشورهای اسلامی رخت می‌بندد و باید همه به فکر دشمن مشترک باشیم.

محکوم به حل مشکلات جامعه هستیم و باید مشکلات مردم را با هم شناسایی و برطرف کنیم

وی تأکید کرد: ما محکوم به حل مشکلات جامعه هستیم و باید مشکلات مردم را با هم شناسایی و برطرف کنیم. مقرون‌ به‌صرفه کردن دولت با ثبات اقتصادی رقم می‌خورد و حتما صادرات غیرنفتی و تراز تجاری با این اتفاق مثبت می‌شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم