حدود ۹ درصد مشترکان برق آذربایجان‌شرقی پرمصرف هستند
حدود ۹ درصد مشترکان برق آذربایجان‌شرقی پرمصرف هستند
مدیرعامل شرکت برق آذربایجان‌شرقی گفت: الگوی مصرف در ۸ ماه عادی 200 کیلو وات و در 4 ماهه خرداد و تابستان 300 کیلووات است و اگر در این ماه‌ها، مصرف بیشتر شود آن مشترک را پرمصرف خواهیم شناخت که کل مشترک پرمصرف 9 درصد کل مشترکان هستند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای بناب، سعید رسالی، مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌شرقی ظهر امروز در نشست خبری با رسانه‌های استان اظهار داشت: شرکت توزیع برق استان مسؤولیت تولید برق و به نوعی خرده فروشی برق را در تمامی شهرستان‌ها به غیر از تبریز و آذرشهر و اسکو است.
 
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان گفت: در طول دولت سیزدهم یک هزار و ۶۳۸ پروژه به نتیجه رسیده است و همچنین ۲۴ روستا در این مدت برق‌دار شده‌اند و همچنین تعداد چراغ‌های روشنایی جدید نصب شده بیش از هشت هزار دستگاه است و تعداد کنتورهای هوشمند نیز ۴۵ هزار و ۲۰۸ کنتور نصب شده است.
رسالی بیان داشت: یک هزار و ۵۰۰ حلقه چاه کشاورزی و ۶۱۹ شبکه بیست کیلوولت ایجاد شده است و کابل خودنگهدار نیز به تعداد ۲ هزار و ۳۸۰ کیلومتر نصب شده است و ۱۸۰ کیلومتر شبکه فیبرنوری ایجاد شده است.
وی گفت: ۸۵ هزار و ۸۲ رشته انشعاب واگذار شده است و خاموشی در روز از یک دقیقه و نیم برای هر مشترک در سال ۱۴۰۰ به ۵۹ ثانیه رسیده است. مدیرعامل شرکت توزیع برق استان ادامه داد: میزان تلفات نیز به ۹٫۱ کاهش یافته است.
وی یادآور شد: ۱۲۶ دستگاه سامانه خورشیدی قابل حمل به عشایر تحویل داده شده است و همچنین ۱۴ دستگاه نیروگاه خورشیدی توسط بخش خصوصی حداث و راه‌اندازی شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تصریح کرد: خود مرجع صادرکننده بخش کشاورزی کنتور مشترک آب و برق برای صنعت کشاورزی را ۲۴ ساعته ندیده است و یک ساعت مشخص تعیین شده است. وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۲ پاداش همکاری برای کشاورزان ۴ میلیارد تومان بود.
رسالی در خصوص برق‌رسانی به خانه باغ‌ها گفت: انرژی خورشیدی منحصر به خانه باغ‌ها نیست و اگر انرژی خورشیدی در خانه باغ می‌بینید قطعا متصل به مرکز نیستند.
وی ابراز کرد: زمان‌های ناترازی انرژی در ۵۲ هفته فقط در ۱۲ هفته هشدار اعم از تیر و مرداد و خرداد و شهریور است و سعی کردیم به خاطر رعایت حال صنعت‌گران مولدها را به میدان آوردیم و معمولا میزان دستورات ابلاغ شده از سوی توانیر برای صنعت‌گران را بسیار با ملایمت اجرا می‌کنیم.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان گفت: انشعاب از سال ۹۷ هیچ گونه گرانی ندخبرنگاران
اشته است. وی افزود: مقدار انرژی تحویل بخش صنعتی در مقایسه با سال گذشته با رشد ۱۱ درصدی روبرو شده است! ما انتظار خاموشی نداریم ولی انتظار یک روز همکاری داریم برای مثال برای کاهش قوس پیک منحنی بار روز جمعه کار کنند.
رسالی بیان داشت: خاموشی با برنامه در دستور وزارت نیرو قرار ندارد و اگر برنامه‌های ابلاغ شده به خوبی رعایت شود حتی در صورت سر به سری نیز هیچ مشکلی نخواهیم داشت. وی گفت: یک پویش با انرژی تبیین شده است که مشترکین می‌توانند با شرکت در این پویش هم مصرف بهینه را رعایت کنند و هم از جوایز و تشویقات شرکت بهره‌مند شوند.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان متذکر شد: از پریزهای مجهز به قطع‌کن استفاده کنید زیرا همان شارژهای به حالت استندبای نیز در حال مصرف برق هستند.
وی ابراز کرد: با توجه به جامعه آماری از کنتورهای دیجیتالی، کنتورهای مکانیکی نیز چنین می‌شود تا نزدیک به عدالت پیش رویم. اگر به مشترکانی که دارای کنتور مکانیکی است میان باری و کم باری تبیین می‌شود.
رسالی گفت: استفاده از روش‌های داده کاوی و استفاده از درگاه‌های بروز نیز در حال کشف ماینرها هستیم. وی بیان داشت: معمولا اداره‌ها تحت پوشش شرکت ما ستادی نیستند ولی در کل استان بیش از ۲۵ مگاوات کاهش در اثر تغییر زمان کار اداری ایجاد شده است و این رقم یک هزار و ۵۰۰ مگاوات برای کل کشور تعیین شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان در خصوص تعداد مشترکین پر مصرف در استان توضیح داد: الگوی مصرف برای ما تعریف شده است به طوریکه الگوی مصرف در هشت ماه عادی ۲۰۰ کیلو وات و در ۴ ماهه خرداد و تابستان ۳۰۰ کیلووات است و اگر در این ماه‌ها، مصرف بیشتر شود آن مشترک را پرمصرف خواهیم شناخت که کل مشترک پرمصرف ۹ درصد کل مشترکان هستند.
وی با اشاره بر میزان کشفیات و ضبط رمز ارزها گفت: از سال ۹۸ تا ۱۴۰۳ به موضوع ماینر ورود جدی داشتیم که ۵۷۳ مرکزو ۵۹۲۷ دستگاه کشف شده است که مقدار انرژی مورد استفاده آنها ۲۹ میلیون کیلو وات ساعت و مبلغ خسارت ۵۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بود.