: دفاع مشروع با هدف تنبیه متجاوز یک ضرورت است
: دفاع مشروع با هدف تنبیه متجاوز یک ضرورت است
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در گفتگوی تلفنی با آنالنا بائربوک همتای آلمانی خود تاکید کرد زمانیکه اسرائیل مصونیت دیپلماتیک را به خطر می‌اندازد، دفاع مشروع با هدف تنبیه متجاوز یک ضرورت است.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری تسنیم،وزارت امور خارجه امروز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این گفتگوی تلفنی طرفین با تاکید بر ضرورت حفظ مسیر گفتگو، آخرین تحولات منطقه و روابط دوجانبه را مورد بحث و تبادل نظر قراردادند.

امیرعبداللهیان با اشاره به حمله هوایی تروریستی رژیم صهیونیستی به بخش کنسولی ساختمان سفارت ایران در دمشق که منجر به شهادت هفت نفر از مستشاران رسمی نظامی کشورمان شد، تصریح کرد: همواره سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر دوری از تنش است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به انتظار از آلمان برای محکومیت صریح جنایت اخیر رژیم اسرائیل و نیز با طرح این سؤال که اگر حمله موشکی مشابهی به یکی از اماکن دیپلماتیک در محیط جنگی اوکراین صورت می‌گرفت، آیا واکنش آمریکا و اروپا در همین حد بود، اظهار داشت: اسرائیل یک رژیم اشغالگر است و فلسطین نیز از حق دفاع مشروع برخوردار است. در این مسیر، تنها راه برای رفع مشکلات کنونی، پایان نسل‌کُشی و جنایات جنگی در غزه است.

امیرعبداللهیان با اشاره به سخن وزیر خارجه آلمان برای آتش‌بس در غزه گفت: دلیل اینکه تلاش آلمان در برقراری آتش بس در غزه بی‌نتیجه بوده است را باید در فقدان عنصر بیطرفی آلمان در این نسل‌کُشی جستجو کرد.

وزیر امور خارجه ایران افزود: وقتی رژیم اسرائیل با نقض حقوق بین‌الملل و کنوانسیون‌های وین، مصونیت افراد و اماکن دیپلماتیک را به طور کامل نقض می‌کند، دفاع مشروع یک ضرورت است.

وی با استقبال از رفع سوءتفاهم در مناسبات تهران و برلین گفت: انتظار ما از آلمان عدم تکرار اتهامات بی‌اساس علیه ایران و دفاع از حقوق هزاران تن از زنان و کودکان در غزه و دیگر نقاط جهان است که حقوق زنان در آن دائما پایمال می‌شود.

بائربوک نیز در این تماس تلفنی، با تبریک فرارسیدن عید مسلمانان و تاکید بر این که عید فطر، پیام‌آور صلح است، اظهار داشت: در این شرایط پر تنش، آلمان از جمهوری اسلامی ایران درخواست خویشتنداری دارد.

وزیر امور خارجه آلمان در خصوص حمله رژیم اسرائیل به بخش کنسولی سفارت کشورمان در دمشق تصریح کرد: ما صراحتا تأکید کردیم اماکن دیپلماتیک از مصونیت کامل برخوردار هستند.

وزیر امور خارجه آلمان در موضوع تحولات فلسطین هم افزود: دولت آلمان تلاش داشته و دارد تا از طریق راهکار سیاسی، جنگ در غزه پایان یابد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم