هرج‌ومرج در شمال اراضی اشغالی و انتقاد تنداز مقامات صهیونیست
هرج‌ومرج در شمال اراضی اشغالی و انتقاد تنداز مقامات صهیونیست
شهرک‌نشینان ساکن شمال فلسطین اشغالی با انتقاد از وضعیت هرج‌ومرج موجود در این منطقه از زمان آغاز جنگ غزه و عملیات‌های فزاینده حزب‌الله ضد رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم را مورد انتقاد قرار داده آنها را متهم به بی‌مسئولیتی کردند.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری تسنیم، در حالی که از زمان ورود مقاومت اسلامی لبنان به نبرد طوفان الاقصی در حمایت از مقاومت و مردم غزه شهرک‌های شمالی فلسطین اشغالی از ترس حملات فزاینده حزب‌الله به‌شکل تدریجی تخلیه شد، شهرک‌نشینان ساکن این شهرک‌ها به‌شدت از عملکرد کابینه و ارتش رژیم صهیونیستی خشمگین‌اند و می‌گویند که مقامات اسرائیلی ساکنان شمال را رها کرده‌اند.

وب‌سایت عبری والا در گزارشی به نقل از تعدادی از شهرک‌نشینان ساکن شمال اراضی اشغالی اعلام کرد: مقامات اسرائیلی اخیراً دستوری را صادر کرده‌اند مبنی بر اینکه تردد در مناطق روستایی در منطقه الجلیل اعلی ممنوع است.

این شهرک‌نشینان گفتند: تصمیم مذکور که توسط «اوری گوردین» فرمانده منطقه شمالی ارتش اسرائیل صادر شده است اسرائیلی‌ها را از پیاده‌روی و تردد در مناطق روستایی اطراف شهرک‌های شمالی در تعطیلات عید یهودیان منع می‌کند.

«یورام تسور» از ساکنان شهرک‌های شمالی فلسطین اشغالی در این زمینه گفت: ارتش اسرائیل از یک سو به ما می‌گوید؛ “به دره‌ها و مناطق روستایی نزدیک نشوید.”، و از سوی دیگر دستور می‌دهد در خانه‌های خود که در نزدیکی این مناطق هستند بمانیم.

شهرک‌نشینان صهیونیست می‌گویند که ارتش اسرائیل آنها را موظف به پیروی از دستورالعمل‌های متناقض اضطراری می‌کند و در حالی که حتی نظامیان زن از رفتن به مناطق روستایی در شهرک‌های شمالی منع شده‌اند دانش‌آموزان باید مسافت ۴۰کیلومتری را در شمال برای رسیدن به مدارس خود طی کنند.

این شهرک‌نشینان صهیونیست با اشاره به هرج‌ومرج حاکم در شمال فلسطین اشغالی اعلام کردند که ارتش تیم‌های بسکتبال را از بازی در شهرک «کفار بلوم» منع می‌کند اما به دو مدرسه که در این شهرک هستند اجازه می‌دهد درهای خود را به‌روی دانش‌آموزان باز کنند.

وب‌سایت صهیونیستی والا در ادامه گزارش خود تأکید کرد: ورود به مناطق ممنوعه‌ای که ارتش تعیین کرده است، تنها با اخذ مجوز ویژه از مقامات نظامی امکان‌پذیر است. مسئولان شهرک‌ها در شمال کابینه بنیامین نتانیاهو را به سهل‌انگاری و بی‌توجهی به ساکنان این شهرک‌ها متهم می‌کنند. این مسئولان اخیراً نامه‌ای را برای نتانیاهو ارسال و از عملکرد ضعیف و نادرست مقامات سیاسی در مدیریت بحران انتقاد کردند.

بر این اساس، مسئولان شهرک‌های شمالی فلسطین اشغالی به کابینه نتانیاهو هشدار دادند که تا چند هفته دیگر فرصت دارند کاری برای بهبود اوضاع شهرک‌های شمالی انجام دهند، البته آنها دقیقاً نگفتند که اگر کابینه اسرائیل چنین اقدامی انجام ندهد چه‌کار خواهند کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌های عبری ارتش اسرائیل اندکی بعد از آغاز جنگ غزه دستور تخلیه ده‌ها شهرک واقع در ۵کیلومتری مرز با لبنان را به‌دلیل ترس از حملات موشکی و پهپادی حزب‌الله صادر کرد و تاکنون دست‌کم ۱۲۰ هزار شهرک‌نشین ساکن مناطق شمالی مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند و آواره هستند.

در همین راستا بعد از انجام عملیات‌های پیشرفته کمّی و کیفی حزب‌الله لبنان علیه مواضع رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی طی چند هفته گذشته انتقادات مسئولان و شهرک‌نشینان صهیونیست از ارتش و کابینه این رژیم به‌شکل قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده است و آنها به‌شکل مداوم درباره عواقب تشدید جنگ با مقاومت لبنان و وضعیت آشفته جبهه شمالی فلسطین اشغالی هشدار می‌دهند.

«یعقوب عمیدور» مشاور پیشین شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در واکنش به ادعاهای اخیر «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم اشغالگر که مدعی شده بود؛ «اسرائیل نیمی از فرماندهان حزب‌الله را در جنوب لبنان حذف کرده است»، گفت: این اظهارات گالانت بسیار مبالغه‌آمیز است و از او می‌خواهیم که در توهم زندگی نکند و واقع‌بین باشد. تعداد موشک‌ها و سایر تجهیزات نظامی پیشرفته که حزب‌الله در اختیار دارد بسیار زیاد است و اکنون زمان جنگ در شمال نیست.

«گیورا زلاتس» رئیس شورای منطقه‌ای در الجلیل اعلی نیز به‌نوبه خود گفت: در زمان حاضر شهرک‌های شمالی کاملاً خالی شده است و همه از آمدن به اینجا می‌ترسند. آنچه گالانت اخیراً گفته است و برخی تحلیلگران نظامی اسرائیلی می‌گویند هیچ اهمیتی برای ساکنان شمال که آواره شده‌اند ندارد. اسرائیل باید تصمیم بگیرد که چگونه ساکنان شمال را در تابستان به خانه‌هایشان برگرداند.

از طرف دیگر روزنامه عبری یدیعوت آحارانوت اعلام کرد: هدف راهبردی اسرائیل عقب راندن نیروهای ویژه رضوان حزب‌الله از مرزهاست تا ساکنان شمال بتوانند به خانه‌های خود برگردند اما می‌بینیم که این هدف محقق نشده است. در زمان حاضر شهرک‌های شمالی خالی است و بعد از گذشت بیش از نصف سال از جنگ هیچ چشم‌اندازی برای پایان درگیری‌ها در شمال دیده نمی‌شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم