آمریکا یک بمب هسته‌ای ۲۴ برابر قدرتمندتر از بمب هیروشیما می‌سازد
آمریکا یک بمب هسته‌ای ۲۴ برابر قدرتمندتر از بمب هیروشیما می‌سازد
آمریکا قصد دارد نسخه جدیدی از بمب هسته‌ای B61 را که قدرت تخریبی آن ۲۴ برابر بمب پرتاب‌شده در هیروشیما است بسازد.

به گزارش صدای بناب به نقل از خبرگزاری فارس، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده قصد دارد نسخه جدیدی از بمب هسته‌ای B61 را که قدرت تخریبی آن ۲۴ برابر بمب پرتاب‌شده در هیروشیما است بسازد.

طبق گزارش راشاتودی، وزارت دفاع آمریکا در یک بیانیه مطبوعاتی روز جمعه گفت که به دنبال دریافت مجوز و بودجه از کنگره برای ساخت این بمب است.

در گزاره‌برگی که به همراه این بیانیه منتشر شده آمده است این بمب که B-61-13 نام دارد قدرت انفجاری معادل بمب B61-7 خواهد داشت و قرار است جایگزین این بمب شود.

بمب B61-7 دارای قدرت انفجاری حداکثر معادل ۳۶۰ کیلوتن است که باعث می‌شود این بمب ۲۴ برابر قدرتمندتر از بمب «پسر کوچک» باشد. پسر کوچک بمب ۱۵ کیلوتنی بود که هیروشیما را با خاک یکسان کرد.

بمب B61-7 قدرتمندترین بمب هسته‌ای در زرادخانه هسته‌ای آمریکا نیست. قدرتمندترین بمب آمریکا B83 است که قدرت انفجار آن ۱.۲ مگاتن تی‌ان‌تی است.

با وجود این، قدرتمندترین بمب هسته‌ای که تا به حال آزمایش شده توسط اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده است. این بمب که در سال ۱۹۶۱ منفجر شد قدرت انفجاری معادل ۵۸ مگاتن داشت که معادل ۱۵۰۰ بمب هیروشیما است.

جان پلامپ، دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور سیاست‌های فضایی گفت: «اعلانیه امروز نشان‌دهنده تغییر در فضای امنیتی و افزایش تهدیدها از دشمنان بالقوه است.»

بیانیه وزارت دفاع آمریکا کمتر از دو هفته بعد از انجام یک انفجار زیر زمینی در سایت آزمایش هسته‌ای آمریکا در نوادا صادر شده است. این آزمایش اولین انفجار اتمی آمریکا از اوایل دهه ۱۹۹۰ بود.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس