ایران تحریم‌ناپذیر است/ بومی‌شدن بسیاری از دانش‌ها
ایران تحریم‌ناپذیر است/ بومی‌شدن بسیاری از دانش‌ها
رئیس‌جمهور در آیین گشایش نمایشگاه اکسپو۲۰۲۴ گفت: این نمایشگاه نشان‌دهنده این است که ایران تحریم‌ناپذیر است و هرگز تحریم‌ها در این کشور و با اراده پولادین مردم به نتیجه نرسیده و نخواهد رسید.

به گزارش صدای بناب به نقل از  خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور صبح امروز شنبه در افتتاحیه ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (اکسپو ۲۰۲۴) طی سخنانی بیان کرد: این نمایشگاه نشان‌‌دهنده این است که ایران تحریم‌‌ناپذیر است و هرگز تحریم‌ها در این کشور و با اراده پولادین مردم به نتیجه نرسیده و نخواهد رسید.

رئیسی ادامه داد: هم‌چنین طرح‌های شیطانی منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران هرگز به نتیجه نرسیده و نخواهد رسید.

 

وی افزود: این نمایشگاه نشان می‌دهد کشور ما با ذخایر مادی، معنوی و نیروی انسانی کارآمد و با اراده و بهره‌مندی از فناوری‌های نوین می‌تواند در عرصه‌های مختلف برای دنیا نوآوری داشته باشد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: آنچه به‌دست جوانان عزیز ما رقم خورده در این نمایشگاه آورده شده است و ترجمان این رویداد بزرگ اقتصادی این است که ما توانسته‌ایم و می‌توانیم.

رئیسی بیان کرد: ملت ایران اراده کرده با توکل بر خدا و اتکا به داشته‌های خود، تحریم‌ها را پشت‌سر بگذارد؛ به‌نحوی که سخنگوی کاخ سفید اعلام کند که “فشارهای حداکثری مفتضحانه شکست خورده است.”، این شکست به‌دست مردم و جوانان ما به وقوع پیوسته است. فعالان اقتصادی و کارگران افسرانِ این جبهه برای پیروزی ایرانی اسلامی هستند.

وی گفت: این عزیزان کشور را در حوزه‌های اقتصادی، تجاری و فناوری پیشرفت داده‌اند؛ من از جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشور پیشرفته و فناور یاد می‌کنم. ما برای جلوگیری از خام‌فروشی و صادرات مواد اولیه نیازمند زنجیره کامل تولید هستیم؛ این زنجیره علاوه بر اشتغال و ایجاد ارزش افزوده، می‌تواند تولید را در مراحل مختلف تکمیل کند و این امکان در کشور ما وجود دارد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه تولید در عرصه‌های مختلف نیاز به نقشۀ راه دارد، تصریح کرد: گفت‌وگوهای اقتصادی و انعقاد قراردادها در این حاشیه این نمایشگاه که بخشی از توانایی‌های ایران است، از بخش‌های مهم و مورد توجه خواهد بود.

رئیسی عنوان کرد: ما ظرفیت‌های بسیاری داریم و باید این امکانات از قوه به فعلیت برسد و این نیز شدنی است.

وی اضافه کرد: امروز اگرچه غرب می‌کوشد در منطقۀ ما دسترسی به فناوری‌های نوین رخ ندهد و می‌خواهد سلطه‌گری‌اش را ادامه دهد، اما به‌برکت تلاش متخصصان ما بسیاری از دانش‌ها در کشور ما بومی شده است و امکان خروج یک دانش حتی با ترور دانشمندان ما امکان‌پذیر نخواهد بود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: جایی که بیشتری فشار دشمن بوده تا ما دسترسی پیدا نکنیم، ما بیشترین موفقیت را داشته‌ایم، به‌عنوان مثال در عرصه هسته‌ای و یا صنایع دفاعی بیشترین فشار را تحمل کرده‌ایم ولی بیشترین پیشرفت را داشته‌ایم، البته ما گفته‌ایم دستیابی به سلاح هسته‌ای در دکترین ما وجود ندارد و این مسئله فتوای رهبر ماست؛ نه به‌خاطر حرمت بین‌المللی و آژانس.

رئیسی بیان کرد: استفاده از این فناوری در دستورکار ما بوده و خواهد بود و استفاده‌های بسیاری از این صنایع خواهیم داشت. علی‌رغم خواست نظام سلطه، توانایی بسیاری در ایران وجود دارد و جهانیان می‌توانند به‌صورت مستقل با ابتکار برای ملت خود و کشورهای دیگر مؤثر باشند. نظام سلطه نمی‌تواند دولت‌های مستقل و ملت‌های مصمم را از خودکفایی و استقلال بازبدارد.

وی عنوان کرد: قدرت نظامی بسیار مهم است اما قدرت تولید و صادرات کم‌تر از قدرت نظامی نیست، قدرت تولید و اقتصاد کنار قدرت نظامی، یک کشور را قوی می‌کند، تولیدکنندگان ما امروز در جایگاه تولید قدرت هستند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: این نمایشگاه موجب امیدآفرینی برای جامعه خواهد بود؛ خط ترانزیتی بسیار به‌صرفه، مطمئن و با زمان کوتاه را در اختیار داریم و این زمینه‌ای برای حمل‌ونقل کالا خواهد بود.

رئیسی گفت: توصیه می‌کنم تجارت با ارزهای ملی دنبال شود، الحمدلله این مسئله در جهان مطرح است و در اتحادیه شانگهای، اوراسیا و بریکس موضوع تجارت با ارزهای ملی مطرح می‌شود و باید دنبال شود.

وی یادآور شد: ایران امکان صدور خدمات فنی و مهندسی را دارد و نیروهای متخصص ما می‌توانند کارهای بزرگی را انجام دهند و ما در بیش از ۲۰ کشور جهان، این خدمات را انجام می‌دهیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: افزایش مراکز بازرگانی و هم‌چنین هماهنگی رایزنان بازرگانی اقدام خوبی است و باید توانمندی‌های ما به جهانیان معرفی شود، این مراکز بازرگانی می‌توانند این نقش مهم را ایفا کنند.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم