بهره‌برداری از ۸۳ طرح کشاورزی و آب آذربایجان شرقی / امنیت غذایی را پایه و اساس امنیت پایدار کشور
بهره‌برداری از ۸۳ طرح کشاورزی و آب آذربایجان شرقی / امنیت غذایی را پایه و اساس امنیت پایدار کشور
همزمان با هفته دولت ۸۳ عنوان طرح تولیدی، عمرانی، خدماتی در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی به طور همزمان در تبریز، سراب، کلیبر، شبستر و خداآفرین افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای بناب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، معاون آب وخاک وزیر جهاد کشاورزی برای اجرای این طرح‌ها بخش خصوصی و دولت حدود ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده اند، گفت: با بهره برداری از آن‌ها زمینه اشتغال یک هزار ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم فراهم شد. تعداد خانوار‌های بهره بردار از طرح‌های یاد شده ۲ هزار و ۸۸۵ خانوار است.

سرمایه گذاری مهمترین و بزرگترین چالش و مشکل بخش کشاورزی در حوزه‌های مختلف است

صفدر نیازی شهرکی اظهار کرد: باید تلاش جمعی در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف با همکاری و کمک استانداری‌ها به انجام برسد تا مسیر سرمایه صاحبان سرمایه و صنعت به این بخش امنیت ساز سوق داده شود.

نیازی سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص ملی را ۱۱ درصد اعلام و اضافه کرد: این در حالی است که سهم سرمایه گذاری این بخش مهم و تاثیرگذار در کل اقتصاد کشور معادل ۳.۵ درصد است که این آمار برای ما بسیار ناراحت کننده بوده و نمی‌توان آنرا پذیرفت.

وی  بخش کشاورزی را نیازمند سرمایه گذاری‌های کلان در زمینه‌ها و حوزه‌های گوناگون بیان کرد و ادامه داد: بدون تردید کسانی که در این حوزه‌های متنوع با ارزش افزوده بالا سرمایه گذاری می‌کنند، رضایت کامل داشته و کوچکترین مشکل در این خصوص با همت و تلاش جمعی وزارتخانه حل و فصل می‌شود.

امنیت غذایی را پایه و اساس امنیت پایدار کشور

وی امنیت غذایی را پایه و اساس امنیت پایدار کشور خواند و با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم اهتمام و عزم جدی برای توسعه این بخش دارد، اعلام کرد: اکنون افزون بر ۲ هزار و ۲۰۰ طرح مهم و بزرگ در حوزه کشاورزی اجرا می‌شود و در حال افتتاح و بهره برداری است که ۵۰ درصد آن‌ها متعلق به آب و خاک است.

استاندار آذربایجان شرقی هم در مراسم افتتاح این طرح‌ها با اشاره به اینکه بخش خصوصی استان در حوزه کشاورزی ورود بسیار خوب داشته است گفت: پیشتر زمینه‌های سرمایه گذاری در حوزه صنعت و تولیدات صنعتی متمرکز بود که در ۲ سال گذشته استقبال سرمایه گذاران از طرح‌های کشاورزی رو به افزایش گذاشته و این خبری مسرت بخش برای اقتصاد منطقه است.

عابدین خرّم با بیان اینکه اجرای طرح‌های کشاورزی آذربایجان شرقی به صورت مبنایی پیش می‌رود اظهار کرد: بر همین اساس سهم این بخش از اشتغال استان که تا ۲ سال قبل حدود هفت درصد بود، امسال به ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
وی افزایش بازدهی تولید، مکانیزاسیون و جهش‌های قابل توجه در تولیدات مخصولات گلخانه‌ای را از نتایج مهم رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه‌های کشاورزی اعلام کرد و توجه بیشتر این وزارتخانه در قبال پرداخت تسهیلات بانکی به بهره برداران کشاورزی را خواستار شد.

خرّم وجود بهره برداران و کشاورزان متعهد را یکی از مزیت‌های بسیار مهم حوزه کشاورزی آذربایجان شرقی دانست و با تاکید بر حمایت دولت از این تولیدگران امنیت غذایی کشور، از تلاش مدیریت استان برای مهاجرت معکوس به روستا‌ها خبر داد و یادآور شد: این موضوع با حساسیت خاصی از سوی استانداری پیگیری می‌شود.

وی ادامه داد: اینکه در ۲ سال گذشته و با روی کار آمدن دولت سیزدهم حجم تولیدات بخش کشاورزی آذربایجان شرقی افزون بر ۲ میلیون تن افزایش پیدا کرده است، موضوع بسیار مهم و در ارزیابی‌های اقتصادی تحولی عمیق در اقتصاد منطقه است که باید با ارایه تسهیلات بانکی نسبت به حمایت از تولیدکنندگان این بخش اقدام شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم از سرمایه گذاری یک صد هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی در این بخش در یک سال گذشته خبر داد و یادآور شد: این حجم سرمایه گذاری در کشاورزی استان تاکنون سابقه نداشته است و این نشانه وجود امنیت کامل در استان بوده که به همت استانداری حاصل شده است.

فتحی رشد تولیدات کشاورزی در ۲ سال گذشته را نشان دهنده توجه ویژه دولت به بخش کشاورزی دانست و ادامه داد: این در حالی است که بارندگی‌های ۲ سال گذشته نسبت به گذشته به میزان یک چهارم کاهش داشته و تبخیر منابع آبی نیز چهار برابر شده است.

وی افزایش چشم گیر تولید گندم، افزایش سه میلیونی جوجه ریزی، تولیدات بخش دیمزارها، خرید ۴۰۰ تنی گندم و رشد ۳۰۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ با وجود منابع محدود را از دستاورد‌های مهم دولت سیزدهم در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی عنوان کرد.

فتحی با بیان اینکه تولیدات گلخانه‌ای آذربایجان شرقی رتبه اول کشور را در اختیار دارد خاطرنشان کرد: در ۲ سال گذشته یک صد هکتار به اراضی گلخانه‌ای استان اضافه شده است و اکنون نیز یک صد هکتار در دست اقدام است که دارای پیشرفت‌های فیزیکی ۲۰ تا ۹۰ درصدی هستند.

افتتاح مرحله ۲ خوراک دام و طیور تبریز با سرمایه گذاری بیش از دو هزار میلیارد ریال و اشتغال زایی ۲۵ نفر، سامانه آبیاری کم فشار روستای اسلام آباد شهرستان سراب با سرمایه گذاری حدود ۳۸ میلیارد ریالی، غاز اول مجتمع زنجیره مرغ گوشتی شهرستان شبستر با سرمایه گذاری ۴۹۸ میلیارد ریال و اشتغال ۲۰۰ نفری، فاز اول شهرک گلخانه‌ای کلیبر با سرمایه گذاری بیش از ۱۵ میلیارد ریال و شبکه آبیاری تحت فشار بارانی روستای ابراهیم سمیع شهرستان خداآفرین با سرمایه گذاری ۱۴ میلیارد ریالی از جمله طرح‌های افتتاح شده امروز بود.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان