آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن شلمچه تا بصره/ پایان انتظار یک طرح استراتژیک پس از دو دهه
آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن شلمچه تا بصره/ پایان انتظار یک طرح استراتژیک پس از دو دهه
مراسم آغاز عملیات اجرایی ۳۲ کیلومتر راه آهن شلمچه تا بصره با حضور ‌محمد مخبر‌ معاون اول رئیس جمهور و ‌محمد شیاع السودانی‌ نخست وزیر عراق در نقطه صفر مرزی آغاز شد.‌

به گزارش پایگاه خبری صدای بناب به نقل از خبرگزاری تسنیم، از نقطه صفر مرزی در خرمشهر، عملیات اجرایی راه آهن شلمچه بصره صبح امروز در مراسمی با حضور دکتر محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور ایران و محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق در نقطه صفر مرزی آغاز شد.

محمد مخبر پس از استقبال رسمی از سوی نخست وزیر عراق، در ماسم در این مراسم ضمن ابلاغ سلام رئیس جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای آیت‌الله دکتر رئیسی،  به جناب آقای عبداللطیف رشید رئیس جمهور عراق و همچنین تسلیت ایام اربعین حسینی، اظهار داشت: افتخار ما این است که مراسم پیاده روی اربعین، بزرگترین رویداد جهانی است که در آن بیش از ۲۰ میلیون نفر از سراسر جهان با عشق و اخلاص، همدلی و همراهی، همگام و هم هدف، به سوی حرم حضرت اباعبدالله الحسین (ع) راهپیمایی می‌کنند. این یک رویداد تمدن‌ساز است و ان‌شاالله مقدم ظهور امام زمان (عج) را فراهم کند.

قدردانی از میزبانی بی‌نظیر و سخاوتمندانه عراقی‌ها

وی از دولت و ملت عراق، برای میزبانی بی‌نظیر، سخاوتمندانه و گسترده این مراسم که بهترین خدمات را به زائران ارائه می کنند، تشکر و قدردانی کرد و افزود: شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نماد وحدت، دوستی و برادری دو ملت ایران و عراق بوده و امنیت را به مردم دو کشور هدیه کردند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به پروژه راهبردی راه‌آهن شلمچه بصره‌ تاکید کرد: امروز در این مکان جمع شده‌ایم تا شاهد آغاز به کار یکی از مهم‌ترین پروژه‌های مشترک و تحول‌ساز بین ایران و عراق باشیم که تمام منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از اینکه امروز توفیق یافتم به همراه جناب آقای السودانی نخست وزیر محترم عراق، اتصال راه آهن دو کشور را در این نقطه آغاز کنیم و زیرساخت ریلی را برای گسترش تجارت و همکاری‌های اقتصادی توسعه دهیم ابراز خرسندی می‌کنم.

حجم تجارت کنونی بین ایران و عراق مورد انتظار طرفین نیست

وی افزود: ملت‌های ایران و عراق از روابط بسیار مناسب تاریخی، تمدنی و دینی برخوردارند؛ اما حجم تجارت کنونی دو کشور در حال حاضر در سطح مورد انتظار طرفین نیست. در حال حاضر، حجم تجارت بین دو کشور حدود ۱۱۱ میلیارد یورو در سال است که در صورت رفع موانع، رسیدن به حجم ۳۰ میلیارد یورو در سال، کاملاً قابل دستیابی است. از سوی دیگر، فعال شدن این روند، دسترسی یکسره عراق را به کشورهای همسایه ایران، اعم از قفقاز و آسیای میانه، تضمین می‌کند.

مخبر اظهار داشت: تکمیل راه آهن شلمچه به بصره در حقیقت طرح اتصال حرمین است که خط مستقیم انتقال زائران اهل بیت (علیهم السلام) از عتبات عالیات و نجف اشرف تا آستان قدس رضوی و بالعکس را فراهم می‌سازد.

آمادگی ایران برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نفت، گاز، پالایشگاه و پتروشیمی عراق

مخبر با اعلام آمادگی ایران برای سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک در حوزه‌های نفت، گاز، پالایشگاه، پتروشیمی و همچنین احداث نیروگاه و شبکه های انتقال و توزیع به منظور کاهش تلفات برق و همچنین حوزه‌های زیست محیطی، کشاورزی و حمل و نقل برون شهری، جاده‌ای و ریلی، اظهار داشت: ایران و عراق، نقش منحصر به فردی در راهبردهای بین المللی حوزه ترانزیت و انرژی دارند و توسعه این همکاری ها در منطقه می تواند برای هر دو کشور مزایای گسترده ای داشته باشد.

وی اظهار امیدواری کرد با پیگیری و تلاش مسئولین دو کشور، تفاهمات فیمابین، هر چه سریعتر به قراردادهای اجرایی و عملیاتی تبدیل شود و این مسیر ارتباطی نیز در سریع ترین زمان ممکن به سرانجام برسد.

به گزارش تسنیم، عملیات اجرایی پروژه راه‌آهن شلمچه ـ بصره امروز در حالی آغاز می‌شود که موضوع اتصال ریلی دو کشور ایران و عراق از دو دهه قبل به عنوان یک پروژه راهبردی مهم در مذاکرات مقامات ارشد دو کشور مطرح شده و چندین بار در خصوص اجرای آن تفاهم شد که به دلایل مختلف و بهانه‌تراشی‌های گوناگون و علیرغم چندین مصوبه شورای عالی امنیت ملی به نتیجه منجر نشد و علیرغم اهتمام و اعلام آمادگی چندین باره وزارت راه و شهرسازی و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در انجام این پروژه، وزارت حمل و نقل و راه آهن عراق با عنوان انتظار برای استقرار دولت جدید انجام کار را به حالت تعلیق نگه داشته بودند.

تکمیل راه آهن شلمچه به بصره علاوه بر اینکه موجب جهش تبادلات تجاری و بازرگانی دو کشور ایران و عراق می‌شود، موجب دسترسی سایر کشورهای واقع در شرق جهان از خطوط ریلی ایران به نیمه غربی و کشورهای حوزه مدیترانه خواهد شد.

همچنین این خط پس از راه اندازی نقش ویژه‌ای در تسهیل مسافرت بین ایران و عراق خصوصاً در شهرهای زیارتی نجف و کربلا ایفا خواهد کرد.

خطوط ریلی در کشور ایران تا نقطه مرزی شلمچه متصل است. همچنین در عراق نیز از شهر بصره تا شهرهایی از جمله کربلا و بغداد خطوط ریلی متصل هستند و در صورت اتصال مابین شلمچه تا بصره که طولی حدود ۳۲ کیلومتر دارد، شبکه ریلی دو کشور به یکدیگر متصل خواهد شد.

در این پروژه ۱۶ کیلومتر ابتدایی میادین مین پاکسازی نشده وجود دارد که مقرر شده است طرف ایرانی مین روبی را انجام دهد. پس از آن حدود ۱۶ کیلومتر خط ریلی عادی توسط طرف عراقی کشیده خواهد شد و نقطه انتهایی پروژه یک پل حدودا هزار متری با دهانه متحرک بر روی اروند رود (شط العرب) خواهد بود که مقرر شده است از سوی ایران مطالعه و اجرا شود.

تلاش دولت سیزدهم بر این است که خط آهن شلمچه _ بصره را احداث کند. از این مسیر حدود ۱ و ۴ دهم کیلومتر پس از ۱۶۰۰ فقره مین روبی و مین زدایی ساخته شد و به نقطه صفر مرزی رسیدیم. در نقطه صفر مرزی شلمچه عملیات کربلای ۵ رخ داد و هزاران شهید تقدیم وطن شد.

این منطقه مالا مال از مین بوده است. ایران مسئولیت مین زدایی به طول ۱۶ کیلومتر در محدوده طرح را بر عهده گرفت و این کار را به سرانجام رساند. ۱۶ تا ۱۸ کیلومتر مین زدایی بعدی به عهده کشور عراق است.

پس از پایان کار یک پل روی اروندرود ساخته می‌شود که به لحاظ فنی پیچیدگی‌هایی دارد و به همین علت توسط مهندسان متخصص ایرانی ساخته خواهد شد.

مسیر ریلی ۳۲ کیلومتری شملچه – بصره قرار است در دو سال احداث شود.

پس از تایید وزارت حمل و نقل عراق و استانداری بصره، مراحل مقرر در مصوبه (۲۳۳۳۳) هیات وزیران مربوط به اجرای خط ریلی پروژه بصره – شلمجه تکمیل شد و امروز کلنگ عملیات اجرایی این پروژه حیاتی حمل و نقل مسافر و زائران بین عراق و جمهوری اسلامی ایران بر زمین زده می‌شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم